Trendy

Pomysł na suchy ogród

Pomysłem na problemy z dużym nasłonecznieniu i ustawicznie wysychającą glebą może być suchy ogród. Oto piękna aranżacja demonstracyjnego ogrodu odpornego na brak wody w południowej Francji

Pomysłem na problemy z dużym nasłonecznieniem i ustawicznie wysychającą glebą może być suchy ogród. Oto piękna aranżacja demonstracyjnego ogrodu odpornego na brak wody w południowej Francji.

Pépinière Filippi to demonstracyjny suchy ogród znajdujący się w Meze w południowej Francji. Jego właściciele – Olivier i Clara – są zwolennikami ogrodnictwa odpornego na suszę. Rośliny, które znajdziemy w Pépinière Filippi przystosowane są do trudnych warunków, z jakimi coraz częściej musimy się mierzyć. Letnie susze, silne wiatry, nagłe zmiany temperatury – zawirowania pogodowe nie sprzyjają tradycyjnemu ogrodnictwu. Właściciele Pépinière Filippi postawili na mocne i wytrzymałe rośliny, które mają szansę przetrwać w przydomowym ogrodzie w dobie zmian klimatycznych.

Wszystkie rośliny, które Olivier i Clara posadzili w swoim ogrodzie, praktycznie nie wymagają podlewania. Dzięki temu nasadzenia dobrze radzą sobie w miejscach o znacznym nasłonecznieniu oraz suchym podłożu. Najliczniejszą grupę roślin odpornych na przesuszenie stanowią byliny. Większość z nich wykorzystywana jest do dekoracji ogrodów skalnych. Ponadto wiele z nich nadaje się do obsadzania suchych i trudnych do użytkowania miejsc.

Ogród, który nie wymaga pielęgnacji

Gatunki roślin odpornych na suszę

Wśród odpornych na suszę bylin, które znajdziemy w Pépinière Filippi, są krwawniki tarczowate (Achillea clypeolata), lawendy w odmianie 'Hidcote Giant' i 'Grosso', werbena patahońska (Verbena bonariensis), perovskia łobodolistna w odmianie 'Blue Spire'. Wybrano również nasadzenia czystka albidus oraz clusii. Pięknym uzupełnieniem jest okazała euphorubia 'characias' – jedna z największych z gatunku, dorastająca zwykle do 1m wysokości i podobnej szerokości. W ogrodzie pojawia się też euphorabia w odmianie 'rigida'.

We francuskim suchym ogrodzie znajdziemy również ożanki oraz łobody, a także chabry nadobne (Centaurea bella) – mało wymagające, kępiaste byliny o różowych kwiatach. Chabry wykorzystywane są często w ogrodach skalnych.

Ogród odporny na suszę

Jak radzić sobie z suszą w ogrodzie ?

Niedobory wody stają się coraz częstszym problemem – warto potrafić dostosować się do zmieniających się warunków klimatycznych i wybierać rośliny, które radzą sobie w czasie suszy. Ponadto, aby zatrzymać wodę w glebie, dobrze jest ściółkować oraz okładać dolne partie roślin płaskimi kamieniami. Na lepsze właściwości wodno-powietrzne podłoża wpływa też stosowanie nawozów organistycznych, takich jak komposty. W przypadku szczególnie nasłonecznionych obszarów, możemy pomyśleć o częściowym zacienieniu podłoża poprzez wykorzystanie bambusowych ścianek.

Jak sobie radzić z suszą w ogrodzie ?

Ogród, który nie boi się suszy – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: Pépinière Filippi

lokalizacja: Meze, Francja

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Susza w ogrodzie. Co robić ?

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!