ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Otoczenie budynku

Drewniane wyspy do pracy w przestrzeni miasta

Dzięki polskiemu architektowi Pawłowi Grobelnemu przestrzeń Paryża wypełniła się drewnianymi wyspami. Miejskie platformy służą pracy poza budynkami biurowymi

Dzięki polskiemu architektowi Pawłowi Grobelnemu przestrzeń Paryża wypełniła się drewnianymi wyspami. Miejskie platformy służą pracy poza budynkami biurowymi.

Polski projektant Paweł Grobelny znany jest z ciekawych realizacji miejskich na pograniczu sztuki. Jedną z nich jest rewitalizacja skweru w Poznaniu, który swoją formą przypomina miejski mebel. Równie ciekawym projektem są miejskie platformy pracy, które projektant stworzył dla Paryżan. Drewniane wyspy rozmieszczone są w różnych miejscach dzielnicy La Defense w Paryżu i mają pełnić funkcję wyjątkowych przestrzeni do pracy poza budynkami biurowymi. Inicjatywa mogła powstać dzięki programowi „Forme Publique – biennale de creation de mobilier urbain de La Defense” organizowanym przez DEFACTO.

Miejskie wyspy zaprojektowane zostały tak, aby tworząc zaskakujące widoki i perspektywy. Na umiejscowienie kolejnych stanowisk projektant wybierał lokalizacje, które umożliwiały wykorzystanie z jednej strony osi widokowych dzielnicy, z drugiej zaś nieoczywistych miejsc, takich jak sztuczny basen przy placu Henri Regnault.

Miejskie platformy do pracy poza budynkami biurowymi.

Praca na świeżym powietrzu

Chociaż projekt zrealizowany został przed kilkoma laty, idea miejskich wysp pracy wciąż jest bardzo aktualna. Platformy dają sposobność pracownikom dzielnicy do komfortowej pracy z laptopem. Na dodatek każda z konstrukcji zapewnia nieoczywistym widokiem narzucony przez swoją budowę. Wyspy skonstruowane zostały tak, by tworzyć niezależne stanowiska pracy – złożone z siedziska i blatu, oraz przestrzeń pomocniczą wokół – na której można wygodnie przysiąść podczas spaceru.

Naturalne drewno w meblach miejskich

Wybór materiału konstrukcyjnego platform nie jest przypadkowy – projektant celowo zastosował naturalne drewno garapa, które użyte zostało tutaj jako cytat z innej przestrzeni miejskiej. Drewno kontrastuje z kamieniem, który zastosowano jako powierzchnię placu oraz ze szkłem elewacji sąsiadujących budynków.

Ponadto wykorzystanie naturalnego drewna dobrze wpisuje się w ideę przyjaznej przestrzeni pracy. Ciepłe i przyjemne w dotyku drewno stanowi dodatkowy atut miejskich platform, które mogą być wygodnymi i estetycznymi punktami na mapie Paryża.

 

Praca w przestrzeni miasta

Nieoczywista przestrzeń

Jako główny cel projektu Paweł Grobelny postawił sobie stworzenie wyjątkowych widoków i perspektyw. Częściowe zawieszenie platformy ponad sztucznym basenem daje bezpośrednie spojrzenie na taflę wody, ale także na majaczącą w oddali sylwetkę Łuku Triumfalnego. Odległa perspektywa utworzona dzięki otwartej osi widokowej powoduje odpoczynek dla oczu podczas pracy na komputerze.

Drewniane wyspy do pracy w przestrzeni miasta – metryczka projektu

typ projektu: instalacja miejska

inwestor: DEFACTO

autor projektu: Paweł Grobelny

realizacja: 2016-2017

lokalizacja: Paryż, Francja

Mebel do pracy w przestrzeni miejskiej

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!