Park

Drugi etap modernizacji Parku Centralnego w Gdyni

Park linowy, plac zabaw dla najmłodszych oraz skatepark to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają w nowo otwartym Parku Centralnym w Gdyni. Właśnie zakończono II etap inwestycji według projektu pracowni Arch-Deco.

Park linowy, plac zabaw dla najmłodszych oraz skatepark to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają w nowo otwartym Parku Centralnym w Gdyni. Właśnie zakończono II etap inwestycji według projektu pracowni Arch-Deco.

W Gdyni od dwóch lat prowadzone są prace przebudowy i modernizacji Parku Centralnego. Cały projektowany obszar zajmuje powierzchnię 6,5 ha. II etap inwestycji obejmował 1,5-hektarowy obszar, który właśnie został oddany do użytku mieszkańcom. Za projekt nowej odsłony Parku Centralnego odpowiada gdyńskie biuro Arch-Deco, która znana jest zarówno z projektów architektonicznych przestrzeni publicznych, jak i inwestycji prywatnych, takich jak gdyńska willa. Przygotowując projekt rewitalizacji parku architekci przebudowali zielony teren dostosowując go do potrzeb i wymagań społecznych.

 

Park Centralny w Gdyni

Park Centralny w Gdyni  z myślą o dzieciach

Właśnie otwarta, druga część inwestycji służyć ma głównie rekreacji na świeżym powietrzu, zaś zaproponowane rozwiązania funkcjonalne służyć mają przede wszystkim najmłodszym. Jednym z głównych elementów II-go etapu przebudowy parku jest rozbudowany plac zabaw. Znalazły się tam nowe miejsca aktywności i gier. Pojawiły się też ławki dla opiekunów oraz miejsca do leżenia. Ponadto w przestrzeni Parku Centralnego zaprojektowano park linowy, w którego skład wchodzi 9-metrowa piramida, sieć frisbee służąca do wspinaczki oraz balansowania, a także szlak linowy.

Plac zabaw i park linowy to nie jedyne miejsca, które cieszą najmłodszych. W ramach inwestycji rozbudowano także istniejący tam wcześniej skatepark. Teraz w przestrzeni do zabawy na rolkach, deskorolce czy rowerze pojawiła się też część przeznaczona dla młodszych dzieci.

Skytepark w Parku Centralnym w Gdyni

Mała architektura i zieleń w Parku Centralnym w Gdyni

W projekcie przewidziana była także budowa podświetlanej fontanny z dyszami wodnymi i mgielnymi. Dysze wyrzucają wodę na wysokość 2 metrów, czemu wtóruje gra światła. Dzięki wprowadzeniu nowego, kameralnego oświetlenia park stał się miejscem bezpiecznym i ogólnodostępnym nawet po zmroku. W parku pojawiły się też nowe ławki i poidełko, a także atrakcyjna zieleń. Zastaną roślinność uzupełniło ponad 3,4 tysiąca krzewów oraz 3,1 tysiąca bylin. Nasadzono prawie tysiąc pnącz, 35 tysięcy roślin cebulowych i 12 tysięcy traw ozdobnych. Całość uzupełniło 8 nowych drzew. Nowa szata roślinna sprawiła, że projektowana część Parku Centralnego stała się prawdziwą zieloną oazą.

Architektom bardzo zależało, aby stare drzewa i krzewy nie zostały wycięte. Mimo bogatego programu funkcjonalnego ujętego w projekcie udało się zachować dużą przestrzeń zieloną. W parku znaleźć można bardzo cenne egzemplarze, jak na przykład 80-letnie buki. Ważnym zadaniem, jakie postawili sobie architekci, było znalezienie kompromisu pomiędzy uszanowaniem istniejącej zieleni oraz spełnieniem potrzeb nowoczesnego miasta. Odpowiednio dobrana szata roślinna i regulacja gospodarki wodnej stworzyły swoisty mikroklimat, aspirujący do miana zielonych płuc Gdyni.

Trzecim etapem inwestycji będzie modernizacja największej powierzchni parku – 3,5-hektarowej przestrzeni zielonej.

Plac zabaw dla dzieci w Parku Centralnym w Gdyni

II etap modernizacji Parku Centralnego w Gdyni według projektu Arch-Deco – metryczka projektu

typ projektu: park miejski

inwestor: miasto Gdynia

pracownia: Arch-Deco

realizacja: 2020

lokalizacja: Gdynia

projektowana powierzchnia: 1,5 ha

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Otwarcie Parku Centralnego w Gdyni

Komentarze

*

CaaNH

Meds information for patients. Long-Term Effects. cost of cheap viagra price in the USA. Actual about medicines. Read here.
[url=https://credibleresearchsources.com/study-hall/request/everything-news-about-medicines]Everything news about medicines.[/url] [url=http://jonathankey.com/week-four-2016#comment-25890]Actual news about medicament.[/url] [url=http://hipotezi.com/view_news.php?id=3687]Some trends of medicament.[/url] 1e8ddbe

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!