Konkursy

Konkursowy projekt rewitalizacji amfiteatru

Projekt autorstwa studentki Politechniki Śląskiej jest pomysłem na rewitalizację porzuconego amfiteatru w Burkinie Faso. Praca powstała w ramach międzynarodowego konkursu Inspireli Cimpetition

Projekt autorstwa studentki Politechniki Śląskiej jest pomysłem na rewitalizację porzuconego amfiteatru w Burkinie Faso. Praca powstała w ramach międzynarodowego konkursu Inspireli Cimpetition

Ring of activity” autorstwa Katarzyny Dybały

Projekt pt. „Ring of activity” to praca autorstwa Katarzyny Dybały – studentki Politechniki Śląskiej, będąca propozycją rewitalizacji porzuconego amfiteatru w Burkinie Faso. Afrykański amfiteatr Theatre Populaire znajdujący się w stolicy kraju – Wagadugu był tematem tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu studenckiego Inspireli Competition. Zadaniem konkursowym było przywrócenie dawnej świetności obiektu, który wybudowany został w 1986 roku, ale jego aktualny stan wymaga gruntownego remontu.

Praca Katarzyny Dybały doceniona została przez jury konkursowe i znalazła się w finale. Spośród 473 architektów z 96 krajów jury oceniło ponad 1300 nadesłanych prac, z których zaledwie 75 zostało nominowanych do finału.

Rewitalizacja amfiteatru w Burkina Faso

Rewitalizacja - przeszłość z przyszłością

Zajmujący powierzchnię 1600 mkw amfiteatr Theatre Populaire może pomieścić 2,5 tysięczną publiczność. Dawniej miejsce to pełniło ważną rolę w życiu miasta – teraz czeka ono na rewitalizację (link: http://sztuka-krajobrazu.pl/3390/artykul/rewitalizacja-a-urbanistyka) i nowego ducha. Projekt „Ring of activity” w swoim założeniu podkreśla wartość obiektu, a przy tym proponuje zupełnie nowe, współczesne wykorzystanie przestrzeni. Propozycja projektowa dąży do pokazania kierunku, w jakim działalność teatru mogłaby się rozwijać. Ideą całej koncepcji jest otoczenie teatru pierścieniem, który składałby się z brył przykrytych falistym dachem. Dzięki zakrzywionej strukturze dachu możliwy byłby łatwy dostęp zarówno do istniejącego teatru, jak i do nowo zaprojektowanych form.

W swojej pracy studentka nawiązuje do istniejącej struktury otaczającej amfiteatr. Projektowany teren znajduje się niedaleko drogi – autorka koncepcji zaproponowała umieszczenie przestrzeni dla ruchu kołowego w północno-zachodniej części działki. W części południowej obiektu zaplanowano strefę wejściową, zaś wschodnia część opracowanego terenu porasta bogata lokalna roślinność.

Najważniejszym punktem projektu jest centralnie położony amfiteatr, wokół którego powstała kolista struktura zapewniająca integralność wszystkich części projektu. Obiekt podzielony został na trzy główne części – teatralną, warsztatową oraz przeznaczoną do pracy. Strefy re otaczają niczym pierścieniem istniejący amfiteatr. Każda z nich oddzielona jest od pozostałych za pomocą dachu, który faliście schodzi do poziomu terenu. W ten sposób studentka czytelnie zaznaczyła granice między poszczególnymi funkcjami.

Młoda projektantka postawiła na ekologiczne i naturalne materiały lokalnego pochodzenia. Wykorzystano drewno palmowe, akacji, a także suszone na słońcu cegły i trawę sawannową. Na swoim miejscu pozostała zachowana roślinność, która porasta projektowany teren – studentka zaproponowała jedynie delikatne uporządkowanie nasadzeń.

Rewitalizacja amfiteatru w Burkina Faso

Konkursowy projekt rewitalizacji otoczenia afrykańskiego amfiteatru – metryczka projektu

typ projektu: otoczenie amfiteatru

autorka projektu: Katarzyna Dybała

projekt: 2020

lokalizacja: Wagadugu, Burkina Faso

projektowana powierzchnia: 1600 mkw

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Rewitalizacja amfiteatru w Burkina Faso

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!