Porady

Zbiorniki ze skrzynek dla drzew - nowy sposób na zieleń w mieście

Roślinność w mieście to jeden z kluczowych elementów, który pomaga łagodzić skutki zmian klimatycznych. Jednak tradycyjne sadzenie drzew bezpośrednio przy drogach utrudnia wzrost roślin. Nowym sposobem w walce z tym problemem mogą być skrzynki retencyjno-rozsączające.

Roślinność w mieście to jeden z kluczowych elementów, który pomaga łagodzić skutki zmian klimatycznych. Jednak tradycyjne sadzenie drzew bezpośrednio przy drogach utrudnia wzrost roślin. Nowym sposobem w walce z tym problemem mogą być skrzynki retencyjno-rozsączające.

Skrzynki retencyjno rozsączające

Architekci i włodarze miast coraz częściej dostrzegają zasługi drzew – poprawiają one jakość powietrza, zapewniają cień w upalne dni, a także korzystnie wpływają na jakość życia ludzi i ich komfort psychiczny. Inwestowanie w zrównoważony rozwój drzewostanu w mieście staje się priorytetową kwestią. Niestety dobre intencje to nie wszystko – inwestując w nową zieleń często powielane są dawne błędy. Tradycyjne sadzenie drzew bezpośrednio do gruntu nie zawsze zdaje egzamin, bowiem rośliny mają problem ze swobodnym wzrostem. Rozwiązaniem tego problemu mogą być skrzynki retencyjno-rozsączające, stanowiące idealne środowisko dla wzrostu drzew.

Skrzynki retencyjno rozsączające

Rozwój zieleni miejskiej bez przeszkód

Drzewa narażone są na co dzień na zagrożenia suszą, która powoduje utratę minerałów niezbędnych w utrzymaniu dobrej kondycji roślin. Ponadto gęsta tkanka miejska często nie gwarantuje odpowiedniej przestrzeni dla swobodnego wzrostu drzew. Rośliny rosną z trudem, obumierają, a ich korzenie uszkadzają nawierzchnię. Stosując zbiorniki retencyjno-rozsączające możliwe jest zapewnienie drzewom swobodny rozwój bez przeszkód.

W jaki sposób wykorzystuje się to rozwiązanie? W zaplanowanym miejscu wykopujemy dziurę, w której umieszczamy następnie plastikowe skrzynki. Drzewo sadzimy pośrodku, kotwiczymy, a resztę przestrzeni wypełniamy specjalnym podłożem. Aby zapewnić roślinie wodę i powietrze, stosuje się również system rur drenarskich. Konstrukcja zbiornika ograniczona jest ścianami przepuszczalnymi, które zapewniają ochronę dla objętości gruntu drzewa.

Ściany boczne z jednej strony nie dopuszczają do kontaktu otaczającej gleby z podłożem, z drugiej zaś służą jako mur oporowy pomiędzy zagęszczonym i niezagęszczonym gruntem. Tak przygotowana konstrukcja gwarantuje idealne środowisko dla wzrostu drzewa, a przy tym dba o otoczenie rośliny – nawierzchnia pozostaje w dobrym stanie, bez wybrzuszeń czy pęknięć. System korzeniowy może rozwijać się swobodnie pod ziemią. 

skrzynki retencyjno-rozsączające

Z myślą o zmianach nasadzeń

Skrzynki retencyjno-rozsączające mają jeszcze jedną ważną zaletę. Można je szybko zamontować i zdemontować, co może mieć znaczenie, gdy w przyszłości pojawi się konieczność ułożenia w ziemi rur albo kabli.

Dzięki nowemu rozwiązaniu możliwe jest sadzenie i wzrost drzew na terenach, które do tej pory pozostawały niedostępne. Są to na przykład tereny z dużą ilością powierzchni utwardzonych czy tereny o podłożu uniemożliwiającym naturalny rozwój drzew. Przykładem zastosowania zbiorników Wavin Q-Bic Plus jest inwestycja zrealizowana w Hasselt w Belgii.

Zdjęcia: Wavin

Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!