Zaproszenia

Osiedle społeczne – przeżytek czy źródło inspiracji

W dniach 23.09 – 07.10.2020 roku będzie można zwiedzić wystawę poświęconą idei osiedla społecznego, której część główną będzie można zobaczyć w Domu Społecznym przy ulicy Obozowej na Kole, natomiast część plenerowa odbędzie się na osiedlu Koło. Sprawdź.

Koncepcja Heleny Syrkus, polskiej architektki oraz pomysłodawczyni idei osiedla społecznego, będzie myślą przewodnią wystawy artystycznej, która odbędzie się w dniach 23.09 - 07.10.2020 r., zorganizowanej przez studentki Wydziału Architektury Wnętrz ASP. Ekspozycja składa się z części plenerowej i wystawy-laboratorium zawierającej wypowiedzi oraz zdjęcia mieszkańców Osiedla Koło. Obu wydarzeniom towarzyszy rozbudowany program edukacyjny.

Myślą inicjującą rozważania o osiedlu społecznym jest potraktowanie osiedla jak żywego organizmu, na który składają się wzajemnie uzupełniające się części. Osiedle to nie tylko budynek, ale też zbiór tzw. urządzeń społeczych, przestrzeni wspólnej czy biosfery. Rozważania te wyrastały z modernistycznej architektury międzywojnia i zostały zaadaptowane podczas licznych architektonicznych realizacji. Osiedle społeczne było realną odpowiedzią na niedostatki mieszkaniowe II RP, ale jednocześnie nowoczesnym i uniwersalnym sposobem myślenia o architekturze, o jej społecznych powinnościach, o kształtowaniu relacji społecznych i komforcie życia codziennego. W taki sposób zorganizowana jest też wystawa – wyłania warstwowość myślenia o osiedlu społecznym.

Ważnym wątkiem wystawy będzię również progresywność koncepcji osiedla społecznego i na ile z pomysłu z lat 80-tych można czerpać teraz. Czy są przeżytkiem minionej epoki oraz w jaki sposób współczesne projekty architektoniczne i rozwiązania urbanistyczne nawiązują, odnoszą się do modernistycznych praktyk.

Wystawę stworzyli współnie artyści, socjolodzy, badacze miast oraz mieszkańcy osiedla. Projekt ma pobudzić debatę, stworzyć pole do dialogu pomiędzy mieszkańcami, środowiskiem akademickim i ekspertami/praktykami, stworzy przestrzeń do dyskusji i współpracy zarówno przyszłych projektantów, jak i odbiorców architektury (inwestor-projektant-użytkownik-planista-urzędnik-zarządca terenu).

Wystawa podzielona jest na wystawę główną i plenerową.
Część plenerowa zapowiadająca główną część projektu, prezentuje propozycje nowoczesnych obiektów infrastruktury społecznej przygotowanych przez studentki architektury, służących zaspokojeniu dzisiejszych potrzeb. Studentki Wydziału Architektury Wnętrz ASP pod kierownictwem dr Iwony Kalenik, przedstawią koncepcje nowych budynków, mających na celu uzupełnienie brakujących funkcji społecznych na osiedlu. W każdym z tych miejsc odbędzie się prezentacja koncepcji, połączona z dyskusją z udziałem ekspertów (m.in. Edyta Ołdak, Agnieszka Kowalska i Iza Kaszyńska) i okolicznych mieszkańców.

Wystawa główna składa się relacji Mieszkanek i Mieszkańców Osiedla, zdjęć, dokumentów, materiałów źródłowych, które opisują ideę osiedla społecznego oraz materiały archiwalne dotyczące rozbudowy osiedla na Kole. Ważnym elementem wystawy są prace artystyczne przygotowane przez Mateusza Kowalczyka i Dianę Lelonek w formie instalacji dźwiękowych i prac wideo, które powstaną na bazie opinii, doświadczenia i obserwacji mieszkańców osiedla Koło oraz w relacji z miejscem. Dopełnieniem wystawy i jej przyszłością jest Laboratorium idei, które ma wypracowywać nowe koncepcje funkcjonowania osiedli adekwatne do aktualnych potrzeb i możliwości.

Dopełnieniem projektu jest cykl edukacyjny służący upowszechnieniu wiedzy wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób ze szczególnymi potrzebami (w tym tłumaczenia na Polski Język Migowy oraz dedykowane oprowadzania). Zapraszamy.

Więcej informacji znajdziesz na: https://wck-wola.pl/

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!