Publiczne

Pierwszy ekologiczny park w stolicy

Eko park w Ursusie, pierwszy ekologiczny park w Warszawie, zajmuje powierzchnię około 5 ha i stanowi w całości obszar zielony, z którego korzystać mogą mieszkańcy. Sprawdź.

Pierwszy eko park w stolicy, który powstał na pofabrycznych terenach zakładów Ursus, nominowany został do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Park zajmuje powierzchnię około 5 ha i stanowi w całości obszar zielony, z którego korzystać mogą mieszkańcy.

EKOpark to projekt zrealizowany w ubiegłym roku na terenie warszawskiego Ursusu w obrębie ulic Gierdziejewskiego, Czerwonej Drogi i Wolności. Teren poprzemysłowy należał niegdyś do fabryki ciągników Ursus. Pierwszy ekologiczny park w Warszawie zajmuje powierzchnię blisko 5 ha i stanowi w całości obszar zielony, z którego korzystać mogą mieszkańcy. Realizacja projektu miała miejsce w dwóch etapach – pierwszy etap zaprojektowała pracownia ABIES – Architektura Krajobrazu, drugi etap to efekt pracy architektów z pracowni LS-Project. W tym roku EKOpark nominowany został do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy O nagrodę będzie walczył z dwoma innymi realizacjami: Bulwarami nad Wisłą oraz skwerem przy ul. Karola Szymanowskiego.

eko park
park ekologiczny Ursus
eko park
park ekologiczny Ursus
eko park
park ekologiczny Ursus
eko park
park ekologiczny Ursus

Projekt parku ekologicznego

Latarnie zasilane energią solarną, plac zabaw z naturalnych materiałów i niecki na wodę deszczową – to tylko kilka z elementów wprowadzonych na terenie EKOparku. Inwestycja łączy miejską zieleń z ekologicznymi rozwiązaniami, a cały obszar służyć ma rekreacji mieszkańców. Mając na uwadze kierunek, w jakim powinien zmierzać rozwój współczesnych miast, zarówno władze miasta jak i mieszkańcy chcieli przestrzeni, która sprzyjałaby lokalnemu ekosystemowi. Niecki bioretencyjne to doskonały sposób na radzenie sobie z niedoborami wody w miastach – deszcz zamiast spływać bezpośrednio do kanalizacji, wykorzystywany jest do nawadniania roślin. Podobne zadanie spełnia materiał mineralny przepuszczający wodę, z którego wykonano nawierzchnię ścieżek.

Blisko 70% powierzchni nowego parku jest czynna biologicznie, czyli stanowiąca miejsce, w którym zamieszkać mogą owady i małe zwierzęta. Dla ptaków zbudowano budki lęgowe, a biedronki i motyle mogą schronić się w specjalnie przygotowanych do tego domkach. Zachowano tutaj cenną przyrodniczo roślinność, która wkomponowana została w nowe założenia parkowe. Stare drzewa opatrzono tablicami ze zdjęciami, a w ich sąsiedztwie wyrosły nowe, rodzime gatunki drzew i krzewów. Mając na uwadze najmniejszych mieszkańców parku, czyli owady, koszenie trawników odbywa się tutaj maksymalnie pięć razy do roku. W przestrzeni parku znajduje się też łąka kwietna o łącznej powierzchni 980 mkw, która podkreśla naturalny charakter parku.

eko park
park ekologiczny Ursus
eko park
park ekologiczny Ursus
eko park
park ekologiczny Ursus
eko park
park ekologiczny Ursus

Przestrzeń dla każdego

5-hektarowy teren zajmuje powierzchnię odpowiadającą wielkości Parku Ujazdowskiego. Zielony obszar służy każdemu, bez względu na wiek. Dla najmłodszych przewidziano naturalny plac zabaw wykonany z drewnianych, przyjaznych środowisku elementów. Znajdziemy tutaj ścieżkę edukacyjną pełną ciekawostek na temat roślin i zwierząt. Dla tych, którzy szukają miejsca do aktywności fizycznej, wykonana została siłownia plenerowa oraz strefa do treningów z ciężarem własnego ciała. W przestrzeni parku nie brakuje też wygodnych miejscy wypoczynku, takich jak specjalne platformy z drzewa modrzewiowego oraz drewnianych zadaszeń chroniących przed deszczem czy upalnym słońcem. 

EKOpark w Ursusie nominowany do Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy – metryczka projektu

typ projektu: park miejski
inwestor: miasto stołeczne Warszawa
pracownia: ABIES – Architektura Krajobrazu, LS-Project
realizacja: 2019
lokalizacja: ul. Gierdziewskiego, Warszawa
projektowana powierzchnia: 5 ha
zdjęcia: Wiktoria Głlodowska
opracowanie: Wiola Imiolczyk

eko park
park ekologiczny Ursus
eko park
park ekologiczny Ursus

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!