HOT

Ogród naturalistyczny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Ogród w stylu naturalistycznym na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej od pracowni Vertico.Sprawdź.

U podstaw projektowania ogrodu w stylu naturalistycznym leży wkomponowanie parceli w otaczający ją krajobraz. Piękna okolica Jury Krakowsko-Częstochowskiej stanowiła doskonałe tło dla aranżacji ogrodu naturalistycznego pomysłu pracowni Vertico.

W ogrodzie naturalistycznym to przyroda stanowi inspirację dla całej aranżacji. Zamiast geometrii i kątów prostych preferowane są swobodne linie i miękkie, a cała kompozycja zbudowana jest w myśl zasady kontrolowanego chaosu. W miejscu poprowadzonego od linijki ogrodzenia działki pojawia się łagodne, wizualne zacieranie granic ogrodu. Rośliny sadzi się często w dużych grupach w formie piętrowej, dzięki czemu tworzą one barwne plamy. Wszystko to razem tworzy kompozycję, która ma wtapiać się w otoczenie.

Właśnie te cechy możemy zauważyć w projekcie ogrodu naturalistycznego autorstwa pracowni architektury krajobrazu Vertico. Teren opracowania o powierzchni 5431 m2 znajduje się w Olsztynie niedaleko Częstochowy, a tłem dla projektu jest malownicza okolica Jury Krakowsko-Częstochowskie. Założeniem projektowym było stworzenie ogrodu spójnego z otaczającym go krajobrazem.

ogród naturalistyczny pracownia Vertico Architektura Krajobrazu
ogród naturalistyczny

Tylko naturalne materiały

W projekcie ogrodu naturalistycznego duży nacisk kładziony jest na dobór materiałów oraz kolorystyki, dlatego architekci zaproponowali wykonanie nawierzchni oraz elementów małej architektury wyłącznie z naturalnych materiałów. W części frontowej istniejący podjazd otoczony został przydomowym skalniakiem obsadzonymikarłowatymi krzewami oraz bylinami skalnymi. Tworzą one wielobarwne kompozycje wraz z istniejącą roślinnością. Wokół budynku mieszkalnego zaproponowano nasadzenia z kilku soliterów w towarzystwie krzewów iglastych, a także różnobarwnych bylin. Całość uzupełniają kamienne murki. W bezpośredniej bliskości tarasu umieszczono jacuzzi ogrodowe.

ogród naturalistyczny pracownia Vertico Architektura Krajobrazu
ogród naturalistyczny

Sucha rzeka w ogrodzie

Przyciągającym uwagę elementem projektu jest sucha rzeka, której podłoże wysypano grysem granitowym oraz pojedynczymi głazami i kamieniami polnymi. Otoczeniem dla suchej rzeki są nasadzenia z dużej ilości bylin oraz ciekawych okazów krzewów, co razem tworzy estetyczną, naturalistyczną całość. Ponad suchą rzeką przerzucono drewniany mostek, którym przedostać się można do drugiej części ogrodu z zaaranżowanymi tam strefami rekreacyjną oraz użytkową.

ogród naturalistyczny pracownia Vertico Architektura Krajobrazu
ogród naturalistyczny

Ogród na letnie popołudnia

Od mostku do strefy użytkowej prowadzi ścieżka ponad którą zaprojektowano drewnianą pergolę porośniętą pnączami. W strefie tej architekci zaproponowali drewniane inspekty z warzywami, krzewy owocowe oraz domek ogrodnika. W strefie rekreacyjnej znajduje się altana z murowanym grillem i wędzarnią, a także drewniany podest na leżaki. Pojawia się tu również palenisko – charakterystyczny i często występujący element ogrodowych aranżacji w stylu naturalistycznym. W sąsiedztwie paleniska znajduje się kamienna ława i drewutnia. Wokół strefy rekreacyjnej zaprojektowano rabaty obsadzone kwitnącymi krzewami i bylinami, które dobrze komponują się z istniejącymi drzewami. Nawierzchnia strefy rekreacyjnej oraz otaczający ją niski murek wykonano z dużych, nieregularnych płyt kamiennych.

W dalszej części ogrodu znajduje się duża ilość wysokiej, istniejącej roślinności iglastej, którą dopełniają barwne nasadzenia w postaci cieniolubnych krzewów liściastych. Znalazło się tu również miejsce dla łąki kwietnej, która dobrze współgra z istniejącym domkiem letniskowym.

Projekt ogrodu naturalistycznego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – metryczka projektu

typ projektu: ogród prywatny
pracownia: Vertico Architektura Krajobrazu
projekt: 2020
lokalizacja: Olsztyn
projektowana powierzchnia: 5431 m2
opracowanie: Wiola Imiolczyk

ogród naturalistyczny pracownia Vertico Architektura Krajobrazu
ogród naturalistyczny
ogród naturalistyczny pracownia Vertico Architektura Krajobrazu
ogród naturalistyczny
ogród naturalistyczny pracownia Vertico Architektura Krajobrazu
ogród naturalistyczny

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!