Wydarzenia

Konferencja Senses in Architecture, Urban Landscaping and Design – SAUL 2020

Zapraszamy na konferencję  Senses in Architecture, Urban Landscaping and Design – SAUL 2020.

Tegoroczna konferencja SAUL 2020 poświęcona będzie wzorcom zachowań człowieka w środowisku i wykorzystaniu wiedzy o ludzkiej zmysłowości w edukacji architektów. Wydarzenie odbędzie się w formule online w dniach 26-28 września 2020 r. Skierowane jest do architektów, architektów krajobrazu, urbanistów i designerów. Zapraszamy.

Dyskusja będzie skoncentrowana wokół percepcji wyższego i niższego rzędu oraz ich wpływu na projektowanie środowiska dostosowanego do potrzeb ludzkich. Tegoroczny program konferencji jest wyjątkowo interesujący. Prelegenci i uczestnicy poruszą kwestię bodźców sensorycznych w percepji i ich roli w projektowaniu oraz przystosowaniu środowiska do potrzeb człowieka. Inną ważną myślą przewodnią konferencji dla architektów będzie integracja technologii i percecji w projektowaniu oraz zagadnienie multisensoryczności w krajobrazie i percepcji przestrzennej.

Całość programu podzielona jest na pięć bloków tematycznych: kulturowe i antropologiczne aspekty percepcji, konteksty somatyczne i behawioralne, neuroestetyka, ergonomia i współczesny design, technologie i percepcja oraz projektowanie dla dziedzictwa kulturowego.

Podczas panelu dedykowanemu kulturowym i antropologicznym aspektom percepcji będzie można między innymi wysłuchać wykładów o kulturowych podstawach ludzkiej percepcji i doświadczenia, kulturowych różnicach w wyobraźni przestrzennej, wyzwaniach przed którymi stoją obecnie architekci, planiści, designerzy, inżynierowie, o projektowaniu zorientowanym na człowieku.

Kolejny blok tematyczny skupia się na wzorcach zachowania i odczuciach somatycznych. Tematy poruszane w tym bloku to człowiek jako istota responsywna, modele somatyczne w architekturze współczesnej i tradycyjnej, somatyczne i motoryczne relacje pomiędzy człowiekiem, przestrzenią i obiektami. Trzeci blok poświęcony między innymi neuroestetyce, zgłębi tajniki tego zagadnienia w kontekście projektowania przestrzeni oraz odniesie się do problemu neurogenezy w architekturze.

W bloku tematycznym poświęconym technologiom i percepcji, odnajdziemy nawiązania między innnymi do multisensoryczności w percepcji przestrzennej, technologiach wykorzystywanych do analizy przestrzennej i usprawniania percepcji, technologie wykorzystywane w projektowaniu responsywnym.

Organizatorami konferencji są : Stowrzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska, Wydział Architektury Uniwersytetu Śląskiego, Zakład Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego.

Więcej znajdziesz na stronie konferencji: https://saul-katowice.pl/conference/

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!