kızılay odtülüler dershane

Porady

Nowoczesna przestrzeń miejska

Sprawdź najnowsze tendencje w kształtowaniu przestrzeni publicznej

Współcześnie nadrzędnym celem kształtowania przestrzeni publicznych jest funkcjonalność. Ale ergonomia to nie wszystko. Równie ważne są estetyka, minimalizm i prostota w projektowaniu miejskiej zabudowy.

Współcześnie w sferze miejskiej coraz większą uwagę przywiązuje się do odpowiedniego projektowania i zagospodarowywania przestrzeni przy budynkach lub pomiędzy nimi, czyli skwerów, pasaży i ulic. Celem tego jest między innymi zachęcanie mieszkańców i turystów do pieszego przemieszczania się i aktywności fizycznej. W tego rodzaju założeniach nadrzędną rolę odgrywa zasada funkcjonalności, która rozumiana jest jako świadome kształtowanie przestrzeni oraz użyteczność i dostępność. Optymalna funkcjonalność pojawia się wtedy gdy pieszy czuje, że deptak czy skwer miejski są przestrzeniami, po których przemieszczanie się jest intuicyjne, wygodne i bezpieczne. Przy tym ważne są elementy zieleni, małej architektury oraz wykorzystanie ukształtowania terenu. Czasem nowoczesne przestrzenie miejskie są bardzo ambitne w swoich założeniach i charakterystyczne, jak np. City Lounge w szwajcarskim St. Gallen, które jest przykładem przestrzeni do wypoczynku, połączonej z tkanką miejską i minimalistyczną estetyką.

kostka brukowa
kostka brukowa

Mała architektura w mieście

Minimalizm małej architektury miejskiej manifestuje się w użytych materiałach – najczęściej wielofunkcyjnych betonowych prefabrykatach, służących do projektowania nawierzchni, obrzeży, donic, kwietników, murków i ławek. Wiele z elementów małej architektury może pełnić rolę jednocześnie siedziska i murku. Podstawą dobrego projektu jest nawierzchnia, która w połączeniu z małą architekturą ma tworzyć spójną przestrzeń zachęcającą do wypoczynku. Nowoczesne regularne, geometryczne kształty małej architektury miejskiej w połączeniu z odcieniami szarości, koretnu czy lekkich beży stanowią kontrast dla pasów zieleni. Ciekawym przykładem takiej aranżacji jest Park Centralny w Olsztynie. W miejscu, gdzie znajduje się nowoczesna fontanna otoczona zielenią parku, nawierzchnię wykonano z szarej kostki. Z kostek i płyt betonowych bardzo często wykonywane są również pasaże miejskie czy promenady. Przykładem aranżacji deptaka o reprezentacyjnym i rekreacyjnym charakterze jest nabrzeże w pobliżu skweru Kościuszki w Gdyni. Czasem jednak w przestrzeniach miejskich nawierzchnia ma być po prostu dobrym tłem dla dominanty architektonicznej. Tak jest na przykład przy stadionie w Poznaniu, gdzie kostka brukowa stanowi doskonałe otoczenie dla tej budowli. Oprócz aspektów związanych z łączeniem różnych funkcji, współczesne przestrzenie miejskie muszą cechować się jeszcze dwoma ważnym cechami.

kostka brukowa
kostka brukowa
kostka brukowa
kostka brukowa
kostka brukowa
kostka brukowa

Miasto przyjazne mieszkańcom

Istotnym aspektem przy kształtowaniu skwerów, placów, pasaży lub sąsiedztwa ulic jest ich dostępność i otwartość. Nowoczesna przestrzeń po prostu musi być wolna od ograniczeń!

Istotnym aspektem przy kształtowaniu skwerów, placów, pasaży lub sąsiedztwa ulic jest ich dostępność i otwartość. Nowoczesna przestrzeń po prostu musi być wolna od ograniczeń!
W szczególności chodzi tu o niepełnosprawnych w mieście i eliminację niepotrzebnych barier. Efekt ten osiąga się poprzez jej właściwe kształtowanie i zastosowanie odpowiedniej nawierzchni, w którą wkomponowane są ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących, np. w postaci ścieżek prowadzących z polami uwagi.

W nowo utworzonych przestrzeniach skwerów, placów, pasaży czy chodników przy arteriach miejskich nawierzchnia wykonywana jest najczęściej z płyt betonowych o gładkiej fakturze i odpowiednich parametrach technicznych. Zwykle ciągi piesze budowane są z elementów o grubości równej lub wyższej niż 6 cm, co jest związane z koniecznością zapewnienia wjazdu na nie samochodów służb ratowniczych czy obsługujących infrastrukturę miejską. Najczęściej na placach stosuje się płyty o dużych formatach, co sprawia, że ilość łączeń pomiędzy nimi jest mniejsza. Przy prawidłowym ułożeniu i wyprofilowaniu nawierzchni, zarówno panie na szpilkach, jak i matki z wózkami dziecięcymi, czy osoby na wózkach inwalidzkich, nie mają problemu z przemieszczaniem się po nich.

Przykładem takiej realizacji może być rynek w miejscowości Boguchwała, gdzie przy zabytkowym budynku, w którym mieści się centrum kultury, zaprojektowano wielofunkcyjny plac z miejscami do wypoczynku i zabawy. Nawierzchnia tego placu została wykonana z multifunkcyjnej kostki brukowej. W podobny sposób został zaprojektowany plac przy bryle nowego pawilonu dworca Warszawa Zachodnia. W tym wypadku zastosowano kostki brukową o wymiarach 60x20 cm, co zapewnia dostępność przestrzeni dla wszystkich grup użytkowników, czyli dla rodziców z dziećmi, osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Wielofunkcyjność we współczesnym mieście to z jednej strony umiejętność prawidłowego projektowania z uwzględnieniem małej architektury, doboru nawierzchni i zachowaniu spójności estetycznej. Z drugiej uszanowanie egalitaryzmu i dostępności, która musi być zapewniona wszystkim użytkownikom.

Źródło: Polbruk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!