kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Miejski las - Paryż planuje więcej zieleni

Sprawdź najnowsze plany zielonych przestrzeni w Paryżu.Przybędzie parków, skwerów i zielonych tarasów.

Władze stolicy Francji ogłosiły nowe priorytety miasta. Do 2030 roku aż 50% powierzchni Paryża ma być zielona – w mieście przybędzie parków, skwerów oraz zielonych tarasów.

Zieleń staje się priorytetem dużych ośrodków na całym świecie – zaczynając od arabskich miast takich jak Sharjah (zobacz ogród bez wody), kończąc na naszym polskim podwórku. Problem gęstej zabudowy i braku zielonych miejsc odpoczynku staje się bardziej dostrzegalny wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi i nawiedzającymi miasta falami upałów. Oglądanie nawet najpiękniejszej architektury będzie mordęgą bez głębokiego cienia koron drzew. Zdają sobie z tego sprawę także władze Paryża, które postanowiły zacząć działać, czyniąc miejską zieleń jedną z najważniejszych kwestii w planach rozwoju miasta.

Burmistrz Paryża Anna Hidalgo ogłosiła strategię „miejskiego lasu”, który miałby oplatać najbardziej charakterystyczne miejsca w mieście. Należą do nich okolice ratusza (Hotel de Ville), opery narodowej (Opera Garnier) czy Gare de Lyon. Zieleni przybędzie także wzdłuż brzegów Sekwany oraz w wokół Wieży Eiffla - przewiduje się stworzenie ponad 1,5 km pasa zieleni, który wymagać będzie znacznej przebudowy istniejącej sieci dróg.

miejski las Paryż
miejska zieleń Paryż

Więcej zielonych przestrzeni w Paryżu

Ambitne plany wymagają szybkiego działania. Powierzchnia Paryża w ciągu zaledwie 10 lat ma być porośnięta zielenią. W związku z tym sezon na sadzenie drzew i krzewów już się rozpoczął – betonowy plac przed ratuszem zamieniony zostanie w sosnowy gaj, zaś fasada opery ozdobiona będzie kwiatami wiśni japońskiej. Leśny ogród pokryje deptak w okolicach dworca.


miejski las Paryż
miejska zieleń w Paryżu
miejski las Paryż
miejska zieleń w Paryżu

Mini park i więcej traktów dla pieszych

Razem z planami zazielenienia miasta idzie konieczność ograniczenia ruchu samochodowego w centrum. Przewidywane są zmiany w okolicy nabrzeża, gdzie do tej pory przebiegała dwupasmowa droga dla samochodów. Obecnie jeden z dwóch pasów jest już wyłączony z ruchu, zaś niedługo jego powierzchnia ma być obrośnięta trawą i krzewami.

W walce „rośliny versus samochody” te pierwsze wychodzą na prowadzenie, o czym świadczą także plany przebudowy wokół budynku Opera Garnier. Aby było możliwe założenie mini parku przy operze, konieczne będzie zmniejszenie znajdującego się tam dotychczas dużego parkingu samochodowego. Jest to kolejny krok w stronę ograniczania ruchu samochodowego wdrażanego przez władze miasta. Rocznie ilość samochodów na ulicach Paryża spada o 5% - usuwanie miejsc parkingowych i zamykanie ulic dla ruchu kołowego sprzyja zmianom nawyków. Ludzie przesiadają się na rowery, a w miejscach dawnych betonowych parkingów pojawiają się zielone przestrzenie.

Zdjęcia: APUR / Céline Orsingher
Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!