Wydarzenia

Prezentacja online centrum przesiadkowego Żory

Zachęcamy do udziału w webinarium o centrum przesiadkowym Żory, które odbędzie się 26 sierpnia o godz.11.00.

W tegorocznym Plebiscycie Polska Architektura XXL 2019 jury laur przyznało Centrum Przesiadkowemu Żory autorstwa Laboratorium Architektury. Projekt zwyciężył w kategorii kubatura/obiekt publiczny i będzie tematem webinarium, które odbędzie się 26 sierpnia o godz. 11:00. Zachęcamy do rejestracji.

Żory to jedno z pierwszych miast w Polsce, które wprowadziło darmową komunikację publiczną. Nowe Centrum Przesiadkowe ma jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców do korzystania z miejskich autobusów. Stąd forma dworca jako atrakcyjnego placu z nowoczesnym terminalem dla podróżnych.

Nowe centrum przesiadkowe w Żorach jest przestrzenią publiczną, która łączy funkcje dworca, placu i miejsca spotkań. W projekcie priorytetem było bezpieczeństwo i wygoda podróżnych.

Zastosowanie klinkieru w posadzce i murach wokół placu to ukłon w stronę historycznej zabudowy starówki. Intencją architektów było stworzenie budynku, który nie stanowiłby tradycyjnej bryły, a raczej element ograniczający formalnie przestrzeń. Zatem dworzec jest ograniczony szklaną fasadą, dzięki czemu staje się w pełni transparentny.

Umiejscowiony w centralnej części placu pozwala podróżnym przebywającym w środku na niczym niezakłóconą obserwację życia na zewnątrz. Lewitujące zadaszenie wychodzi daleko poza obrys budynku, chroni podróżnych na peronach przed niepogodą. Szerokie okapy pełnią funkcję zacieniającą szklane elewacje. Chronią budynek przed przegrzaniem latem, pozwalając na wnikanie słońca zimą, co przekłada się na znaczne ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia.

Otwarty na miasto dworzec ma szansę stać się czymś więcej niż centrum przesiadkowym – to nowa agora i miejsce spotkań.

Prowadzący prezentację:
Anna Małek i Tomasz Błażyca, LABORATORIUM ARCHITEKTURY

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!