Publiczne

Ogród bez wody, czyli instalacja w Emiratach Arabskich

Instalacja w Emiratach Arabskich od Cooking Sections i AKT II - nowoczesny projekt ogrodu bez wody. Sprawdź.

Czy możliwe jest stworzenie ogrodu, w którym nie będzie płynęła woda? Jak się okazuje – pustynny ogród jest wykonalny, a dowodem na to jest instalacja zaprojektowana na pierwszej edycji Sharjah Architecture Triennial w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Chociaż w zeszłym roku odbyło się po raz pierwszy, Sharjah Architecture Triennial od razu zyskało rangę istotnego wydarzenia w świecie architektury i urbanistyki. Event ma na celu prezentację współczesnych spojrzeń na projektowanie architektoniczne w Azji, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Odbywające się w Sharjah w Zjednoczonych Emiratach Aramskich Triennale przyciągnęło wielkie nazwiska i pracownie, wśród których znalazły się pracownie Cooking Sections oraz AKT II. Architekci obu biur połączyli siły i wspólnie stworzyli instalację o nazwie „Becoming Xerophile” czyli eksperymentalny ogród bez wody.

Ogród bez wody w Emiratach Arabskich
Instalacja w Emiratach Arabskich

Ogród na pustyni

Nowoczesny projekt ogrodu bogaty jest w innowacyjne technologie, które mają pomóc mieszkańcom suchych rejonów świata w codziennym życiu. Tworząc instalację architekci zastanawiali się, czy możliwym jest wprowadzenie ogrodów w tkankę pustynnych metropolii. Niespotykany krajobraz, który zaaranżowali projektanci, zwraca też uwagę na realia życia wielu społeczeństw w miejscach niemal zupełnie pozbawionych wody. To tutaj miałyby pojawić się w przyszłości ogrody z roślinami odżywianymi za pomocą najnowszych osiągnięć techniki.

Ogród bez wody w Emiratach Arabskich
Instalacja w Emiratach Arabskich

Krajobraz i technologia

Zestaw czujników, w które wyposażona została instalacja, pozwala na dokonanie pomiaru opadów, promieniowania słonecznego, prędkości i kierunku wiatru oraz temperatury. System wskazuje także wilgotność powietrza oraz gleby i liści. Architekci opracowali dziewięć koncepcji, za pomocą których chcą sprawdzi, który z zaproponowanych mikroklimatów działałby najlepiej. W ten sposób otrzymamy informację, czy tego rodzaju konstrukcja sprawdzi się w dużych, pustynnych miastach. Dane mają być gromadzone przez kolejne 3 lata aż do kolejnej edycji wydarzenia.

Jak mówią architekci, prowadzony przez nich projekt to proces eksperymentalny oparty na metodzie prób i błędów. Chociaż nie każde doświadczenie prowadzi do uzyskania pożądanych wyników, badania zawsze dostarczają cennych informacji.

Ogród bez wody w Emiratach Arabskich
Instalacja w Emiratach Arabskich

Życie bez zieleni?

Jako mieszkańcom Europy, w której po okresach suszy najczęściej następują okresy deszczów, trudno wyobrazić nam sobie życie w świecie bez roślin. Zieleń towarzyszy nam na co dzień, nawet jeśli mieszkamy w dużych miastach – mamy dostęp do parków, skwerów czy podmiejskich akwenów i terenów leśnych. W rejonach, w których ekstremalne temperatury i bardzo rzadkie opady są codziennością, projekty pilotażowe tego typu są krokiem naprzód w drodze ku poprawie warunków życia mieszkańców.

Zobacz galerię zdjęć projektu instalacji w Emiratach Arabskich

Ogród bez wody, czyli instalacja w Emiratach Arabskich – metryczka projektu ogrodu na pustyni

typ projektu: instalacja
realizacja: 2019
lokalizacja: Sharjah, Zjednoczone Emiraty Arabskie
autorzy projektu: Cooking Sections, AKT II
zdjęcia: Cooking Sections
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!