ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

Oświetlenie montowane w nawierzchni

Obecnie nie sposób wyobrazić sobie domu i ogrodu bez oświetlenia. Coraz częściej można spotkać oprawy oświetleniowe montowane w nawierzchni.

Obecnie nie sposób wyobrazić sobie domu i ogrodu bez oświetlenia. Służy ono głównie celom użytkowym, ale także podkreśleniu bryły budynku oraz wyeksponowaniu jego detali. Podobnie jest w ogrodzie, gdzie akcentuje się nim bardziej istotne miejsca i ciągi piesze. Coraz częściej można spotkać oprawy oświetleniowe montowane w nawierzchni.

 

Oprawy oświetleniowe montowane w nawierzchni najczęściej wykonywane są z kostek i płyt betonowych. Lampy najazdowe nie tylko podświetlają alejki, ale także dzięki umiejętnemu skierowaniu strumienia światła uwypuklają znaczenie detali architektonicznych. Oświetlenie można umieścić nie tylko w nawierzchni, ale również w innych miejscach, zwłaszcza gdy zależy nam na ich subtelnym podświetleniu. Są na rynku betonowe prefabrykaty, który został stworzone właśnie w tym celu. Obrzeże to posiada kształt odwróconej litery „L”. Pod jej daszkiem można umieścić taśmę LED, która delikatnie podświetli aleje w ogrodzie, dodając im uroku i magicznej poświaty, a także sprawi, że poruszanie po nich będzie bardziej bezpieczne i komfortowe.

Jeśli zależy nam na dodaniu ogrodowi jeszcze ciekawszego charakteru, to warto zastanowić się nad zastosowaniem nawierzchni luminescencyjnych. Są one wykonane najczęściej z kostek betonowych z dodatkiem luminoforów, czyli cząstek, które w dzień absorbują energię świetlną, żeby w nocy ją uwolnić, co powoduje świecenie nawierzchni.

Posiadają one gładką fakturę, prostokątny kształt oraz występuje w trzech kolorach: białym, stalowym i bazaltowym. Po zapadnięciu zmroku emituje niebieską poświatę.  Dostępna jest w wymiarach 10x10 cm oraz 10x20 cm, a jej grubość to 6 cm. Parametry te sprawiają, że może znaleźć zastosowanie w wielu aranżacjach. Ze względu na barwę i kształt pasują najbardziej do stylu modernistycznego, ale sprawdzą się również w innych aranżacjach. Można je wykorzystać jako dekor podnoszący efekt estetyczny lub jako border wytyczający granice ścieżki deptaka czy placu. Nic nie stoi także na przeszkodzie, żeby budować z niej większe kompozycje, łącząc ją z innymi kostkami lub płytami betonowymi.

Oprawy oświetleniowe w obrzeżach

Kostka fluorescencyjna jako element dekoracyjny

Współczesne miasta, a w szczególności duże metropolie, w nocy są widoczne z odległości wielu kilometrów. Wszystko to dzięki sztucznemu światłu, którym oświetlone są nie tylko główne arterie, ale także budynki i przestrzenie publiczne. Pierwsze projekty iluminacji budynków pojawiły się już na początku XX wieku. Jedną z takich realizacji był Singer Building (druga nazwa to Singer Tower) na Manhattanie w Nowym Jorku. Od tamtego czasu miasta stawały się coraz jaśniejsze, na czym zyskiwały przestrzenie publiczne. Dziś ciężko wyobrazić sobie typową miejską plazę czy park bez oświetlenia. Oprócz wysokich latarni punkty świetlne rozmieszcza się przede wszystkim w nawierzchni – podświetlając rzeźby, fontanny czy drzewa. Dzięki temu nawierzchnie są doskonale widoczne, co pozwala pokazywać ich interesujący design również w nocy. Z drugiej strony w celu doświetlenia deptaków oprawy oświetleniowe umieszcza się również w obrzeżach, takich jak choćby wcześniej już wspomniany.

Miasto to jednak nie tylko place, ulicy, budynki i drogi. Od kilkunastu lat coraz więcej metropolii stawia na rozwój ekologicznych środków transportu, rozwijając między innymi sieć ścieżek rowerowych. Oprócz klasycznego oświetlenia zapewniającego bezpieczeństwo ruchu zdarza się, że wykorzystywane są także nawierzchnie luminescencyjne. Wnoszą one do otoczenia magię, a zarazem nowoczesność. Ich niewątpliwym atutem jest również zwiększenie bezpieczeństwa osób, które się po nich poruszają. Ta niecodzienna właściwość została wykorzystana przy budowie ścieżki rowerowej w miejscowości Neunen niedaleko Eindhoven w Holandii. Zaprojektował ją Daan Roosegaarde, który w ten sposób chciał oddać hołd wybitnemu holenderskiemu malarzowi Vincentowi van Gogh`owi i jego dziełu Gwiaździsta Noc. Takie świecące nawierzchnie powstają również w Polsce.

Jedna z nich została udostępniona rowerzystom w Lidzbarku Warmińskim.  Do ich budowy można z powodzeniem użyć także kostek betonowych o właściwościach luminescencyjnych. Zresztą, nie jest to ich jedyne zastosowanie, gdyż mogą również pięknie rozświetlać lekką poświatą alejki parkowe czy na przykład otoczenie kolorowych fontann wbudowanych w nawierzchnię.

Źródło: Polbruk

Kostka fluorescencyjna w ogrodzie
Kostka fluorescencyjna

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!