Ogrody Prywatne

Aranżacja tarasu na warszawskim Wilanowie

Lato w pełni – słońce kusi za oknami, a nam coraz trudniej wytrzymać całodzienny pobyt w pomieszczeniach. Wtedy największym skarbem okazuje się taras – zielony azyl, który pozwoli na odpoczynek na powietrzu bez wychodzenia z domu.

Lato w pełni – słońce kusi za oknami, a nam coraz trudniej wytrzymać całodzienny pobyt w pomieszczeniach. Wtedy największym skarbem okazuje się taras – zielony azyl, który pozwoli na odpoczynek na powietrzu bez wychodzenia z domu.

Aranżacja tarasu

Mieszkańcy dużych miast wiedzą, że nie ma niczego cenniejszego od możliwości wypoczynku na własnym tarasie. Ta ogrodowa namiastka w sercu metropolii pozwala na wieczorną regenerację po intensywnym dniu w pracy albo weekendowe długie poranki z filiżanką kawy i świeżą prasą. O tym, jak ważnym jest funkcjonalnie zaaranżowany skrawek własnego „świeżego powietrza”, doskonale wiedzą architekci z pracowni Studio. O. Mając świadomość, że to właśnie mieszkańcy miast najbardziej potrzebują kontaktu z naturą, architekci zaprojektowali taras na Wilanowie, ofiarując właścicielom apartamentu namiastkę ogrodu w dużym mieście.

Klasyczny apartament w Warszawie oraz przynależący do niego taras o powierzchni 100 m2 potraktowane zostało jako spójna całość. Wnętrze i zewnętrze są tutaj nierozerwalnie związanymi i uzupełniającymi się strefami. Architekci zaproponowali podział obszernej powierzchni tarasu na dwie strefy: loungową oraz jadalnianą. W ten sposób wielofunkcyjna przestrzeń wypoczynkowa stała się bardziej uporządkowana i kameralna.

Aranżacja tarasu

Jadalnia na tarasie

Część jadalniana widoczna jest z okien salonu – mieści się ona naprzeciwko szerokich drzwi balkonowych. W upalnie dni osłonięta prostą markizą staje się naturalnym przedłużeniem salonu. To tutaj ustawiony został obszerny stół jadalniany o stalowej konstrukcji oraz blacie z postarzanego drewna. Wokół stołu umościły się wygodne fotele wykonane z włókna hularo.

Na podeście ulokowano część loungową, gdzie kontynuowano zaproponowaną wcześniej estetykę. Także tutaj pojawiają się plecione fotele oraz niski stolik kawowy. Przytulny charakter tej przestrzeni nadają osłony wykończone drewnem oraz kameralne dekoracje. Wyniesienie i częściowe oddzielenie strefy loungowej dało efekt intymnej strefy relaksu w otoczeniu ozdobnych traw,

Nawierzchnia tarasu wykonana została z egzotycznego drewna bankirai – w tym samym kolorze, który ozdabia parkiet części dziennej apartamentu. Wszystkie elementy dekoracyjne w postaci donic na drzewa, krzewy i trawy wykonano z tarcicy drewnianej, dzięki czemu aranżacja wydaje się spójna i dobrze przemyślana. Klubowy charakter tarasowej aranżacji nadają bryły wyposażenia oraz dodatki – wygodne fotele, zastawy, lampiony oraz miękkie poduchy. Nieodłącznym elementem aranżacji są rośliny, które rosną bez przeszkód dzięki właściwie dobranym gabarytom donic oraz przemyślanemu systemowi automatycznego podlewania.

Aranżacja tarasu

Oświetlenie tarasu

Kluczową rolę w wieczornym odbiorze przestrzeni odgrywa oświetlenie. Po zmroku panujący na tarasie klimat jest godny pozazdroszczenia. Sto metrów kwadratowych zmienia się w scenę, na której rozgrywa się teatralny spektakl światłocienia – idealne tło do spędzania długich, letnich wieczorów w towarzystwie przyjaciół.

Prywatny eden, czyli aranżacja tarasu na Wilanowie – metryczka projektu

 

typ projektu: taras

inwestor: prywatny

pracownia: Studio. O.

lokalizacja: Wilanów, Warszawa

projektowana powierzchnia: 100 m2

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Aranżacja tarasu

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!