kızılay odtülüler dershane

Bulwar

Wełtawa na nowo, czyli bulwary w centrum Pragi

W Pradze już niebawem oddane zostaną do użytku mieszkańców zrewitalizowane nabrzeża przepływającej przez centrum miasta Wełtawy. Wnęki w murze nadrzecznym wypełnią się kawiarniami i klubami.

W Pradze już niebawem oddane zostaną do użytku mieszkańców zrewitalizowane nabrzeża przepływającej przez centrum miasta Wełtawy. Wnęki w murze nadrzecznym wypełnią się kawiarniami i klubami.

Bulwary w Pradze nad Wełtawą

Tereny nadbrzeżne w centrum stolicy naszych południowych sąsiadów pozostawały opuszczone przez prawie dwadzieścia lat – od czasu powodzi, która miała miejsce w Pradze w 2002 roku. Trwające blisko dziesięć lat prace rewitalizacyjna dobiegają końca, a mieszkańcom Pragi już niebawem oddany zostanie do użytku 4-kilometrowy odcinek wzdłuż wałów Rašín, Hořejší i Dvořák. W ramach projektu odrestaurowanych będzie 20 wnęk w murze nadrzecznym, które dawniej wykorzystywane były jako składowiska lodu.

Teraz we wnękach w murze znaleźć się mają kluby, kawiarnie, pracownie kreatywne i galerie. Każdy z lokali dostosowany został do potrzeb różnych najemców, zachowując jednocześnie wizualną spójność kompleksu. Za realizację projektu odpowiadają architekci z pracowni Petrjanda/brainwork, zaś specjalny nadzór nad całym projektem objął kurator – osoba wspólpracująca z menadżerem projektu i architektem, której zadaniem jest dbanie o kulturową i społeczną jakość zabytkowej przestrzeni.

Bulwary w Pradze nad Wełtawą

Rzeka w Pradze w roli głównej

Podczas prac nad projektem architekci przywiązywali dużą wagę do związku wnętrza i zewnętrza. Nowo utworzona przestrzeń pełni rolę łącznika między rzeką oraz miastem. Projektanci położyli nacisk na potrzebę zachowania oryginalnej formy cennego obszaru. Pamiętając o katastrofie sprzed dwudziestu lat koniecznym było stworzenie odpowiedniego systemu zabezpieczeń na wypadek kolejnej powodzi.

W zagospodarowaniu nabrzeża wykorzystano szereg nowoczesnych rozwiązań. System ogrzewania podłogowego połączono z klimatyzacją i z systemem odzysku ciepła. Dzięki temu pomieszczenia mogą być użytkowane przez cały rok. Z punktu widzenia gości lokali szczególne wrażenie wywołują ogromne, eliptyczne okna o obrotowej szklanej tafli. To właśnie dzięki przeszkleniom o przekątnej rotacji udało się połączyć wnętrza pomieszczeń z tym, co na zewnątrz.

Bulwary w Pradze nad Wełtawą

Miasto Praga kwitnie

Rewitalizacja terenów nadbrzeżnych Wełtawy to kolejny krok w stronę uświetnienia stolicy Czech. Praga nie od dziś uchodzi za kulturową i historyczną perełkę na mapie Europy – kolejne realizacje tylko podkreślają pozycję miasta. Obok działań w przestrzeni publicznej miasta, w Pradze nie brakuje także inwestycji prywatnych, takich jak unikatowe wnętrze beer baru Výčep, którego aranżację opracowała pracownia mar.s architects. 

Wełtawa na nowo, czyli bulwary w centrum Pragi – metryczka projektu

typ projektu: bulwary

inwestor: władze miasta Praga

pracownia: Petrjanda/brainwork

realizacja: w toku

lokalizacja: Praga, Czechy

zdjęcia: BoysPlayNice

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!