Pozostające po wycince stare pnie wcale nie muszą odstraszać – rumuński artysta udowadnia, że nawet nieużytki można zamienić w sztukę.
Land art to dziedzina sztuki, która przeżywa szczególny rozwój wraz z rosnącym zainteresowaniem kwestiami środowiskowymi i ekologią. Artyści działający z tym nurcie w mniejszym bądź większym stopniu przekształcają krajobraz naturalny, często też sięgają po materiały takie jak ziemia, kamień czy drewno. Czasem głównym zamierzeniem artysty jest inicjacja dyskursu na temat problemu dotyczącego przyrody. Innym razem środek ciężkości przeniesiony jest na poetycki wymiar instalacji z naturalnych materiałów, czego przykładem może być rzeźba „The Invisible Store of Happiness”.
Podobnej wrażliwości i poetyckości szukać można w pracach rumuńskiego artysty Gabi Rizea. Rzeźbiarz tworzy wyjątkowe rzeźby plenerowe wykorzystując do tego pnie pozostałe po wycince drzew. Jego prace są powszechnie znane w całej Rumunii, zaś wiele z nich zlokalizowana jest w rodzinnym mieście artysty – Krajowej. Lokalne władze udostępniły artyście obumarłe pnie drzew w okolicznych parkach. W ślad za Krajową poszły także inne rumuńskie miasta, takie jak Slatina czy Timisoara.
Gabi Rizea posługuje się trudną techniką rzeźbienia w drewnie przy pomocy piły łańcuchowej. Artysta odkrył swój talent zaledwie kilka lat temu, a jego pierwszym dziełem była wyrzeźbiona w drewnie twarz. Teraz rzeźbiarz pracuje na pniach starych drzew. Jak sam podkreśla, często materiał, w którym rzeźbi, jest na tyle zniszczony, że po usunięciu przegniłych części pozostaje niewiele - nierzadko nie wystarcza już drewna dla samego dzieła.
Wiadro wylewające wodę w pniu drzewa
Jedną z najpopularniejszych prac artysty jest rzeźba „Wiadro wylewające wodę” („Galeata Care Curge”). Dzieło przedstawia masywne wiadro „zawieszone” w powietrzu – podtrzymywane przez strumień wylewającego się z niego płynu. Rzeźba w całości wykonana jest z drewna, zaś wielobarwność materiału oraz dopracowana forma tworzą wyjątkowy efekt estetyczny.
„Wiadro wylewające wodę” jest przykładem jednej z prac, na którą po wstępnym odczyszczeniu pnia nie pozostało już wiele materiału. Artysta zmuszony do znacznego wycięcia centralnej części pnia musiał improwizować – w ten sposób powstał pomysł strugi lejącej się wody, która nadała rzeźbie wyjątkowego wyrazu. Rzeźba zyskała dużą popularność zarówno wśród mieszkańców, jak i w mediach społecznościowych przyczyniając się do sławy artysty.
Rzeźby w pniach starych drzew – metryczka projektu
typ projektu: rzeźba miejska
artysta: Gabi Rizea
lokalizacja: Rumunia
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze