ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

Jak wybrać idealne krzesła ogrodowe?

Krzesła ogrodowe stanowią nieodzowny element letniego wyposażenia ogrodu, balkonu, tarasu, czy altany. To dzięki nim możesz błogo wylegiwać się i czerpać radość z relaksu na świeżym powietrzu. Jakie krzesła ogrodowe sprawdzą się u ciebie?

Krzesła ogrodowe stanowią nieodzowny element letniego wyposażenia ogrodu, balkonu, tarasu, czy altany. To dzięki nim możesz błogo wylegiwać się i czerpać radość z relaksu na świeżym powietrzu. Jakie krzesła ogrodowe sprawdzą się u ciebie?

Krzesła ogrodowe stanowią ważny element wyposażenia ogrodu. Od ich wyboru w dużej mierze zależeć będzie twój komfort oraz jakość wypoczynku. Krzesła potrafią również nadać lub wydobyć charakter ogrodu, czy tarasu. Poza względami estetycznymi warto jednak zwrócić również uwagę na jakość mebli oraz materiał ich wykonania. W końcu będą one wystawione na działanie takich czynników atmosferycznych jak deszcz, wiatr oraz duże nasłonecznienie. Kiepskiej jakości krzesła szybko wyblakną i ulegną zniszczeniu. Dowiedz się zatem, na jakie modele warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Wybór krzeseł ogrodowych

Rodzaje krzeseł ogrodowych – jaki materiał wybrać?

Zanim wybierzesz się do sklepu i pod wpływem chwili zakupisz cały komplet krzeseł, dowiedz się najpierw czegoś więcej o materiałach, z których są wykonywane. Dzięki temu wybierzesz idealne meble, które zadowolą twoje względy estetyczne, a przy tym będą trwałe i posłużą przez wiele lat. Wszystkie niżej omówione modele znajdziesz na stronie: https://www.sfmeble.pl/ogrod/meble-ogrodowe/krzesla-ogrodowe.html

Krzesła drewniane

Krzesła drewniane pasują do wielu aranżacji, doskonale podkreślają charakter ogrodu, a także naturalnie się z nim komponują. Dobre drewniane krzesła nie należą do tanich, jednak jest to inwestycja, która się opłaci, bo solidne meble posłużą wiele długich sezonów. Pamiętaj jednak, że krzesła drewniane powinny być poddawane systematycznej konserwacji, dzięki której deszcz lub słońce nie zniszczą ich powierzchni.

W sprzedaży znajdziesz krzesła sosnowe, bukowe, dębowe oraz wykonane ze świerku. Dobrym wyborem mogą okazać się jednak te wykonane z drewna egzotycznego, na przykład eukaliptusa. Dzięki wysokiej zawartości substancji oleistych i krzemu są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz detergentów.

Krzesła plastikowe

Ich ogromną zaletą jest niewątpliwie cena – to praktycznie najtańsze krzesła na rynku. Do zalet można zaliczyć także lekkość, dzięki której z łatwością możesz je przenosić w różne części ogrodu, a także powszechność – ich szeroki wybór znajdziesz w niemal każdym sklepie.

Krzesła plastikowe mogą przybierać różne formy i są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu z łatwością znajdziesz model odpowiedni dla wystroju swojego ogrodu czy tarasu. Do ich wad zaliczyć można względnie niską trwałość. Niestety, plastikowe meble z czasem się psują, kruszą i tracą poszczególne elementy.

Krzesła rattanowe

Krzesła rattanowe, podobnie jak drewniane, cieszą się dużym uznaniem klientów. Meble z tego materiału goszczą najczęściej w eleganckich i stylowych ogrodach, tarasach czy balkonach. Miękki rattan w połączeniu z poduchami pozwoli ci rozkoszować się naturą i błogim wypoczynkiem. Wadą rattanu jest natomiast to, że należy go dobrze chronić przed wilgocią. Dlatego meble z tego materiału nie powinny stać bezpośrednio na trawie czy ziemi. Lepiej nie wystawiać ich także na działanie promieni słonecznych, które mogłyby je nadmiernie przesuszać. Rattanowe krzesła warto ustawiać pod zadaszeniem lub parasolem, który będzie chronił je przed deszczem, czy promieniami słonecznymi.

Krzesła metalowe

Meble metalowe przepięknie prezentują się w ogrodzie, zwłaszcza jeśli postawisz na te z ciekawymi zdobieniami, które wprowadzą niepowtarzalny klimat i styl. Krzesła idealnie komponują się z ogrodem, a dzięki ich solidnemu materiałowi możesz, w przeciwieństwie do rattanu, ustawić je na glebie czy trawie. Dobrze zabezpieczone i systematycznie konserwowane meble nie poddają się trudnym warunkom atmosferycznym, takim jak deszcz, śnieg czy duże nasłonecznienie. Ich wadą jest natomiast spory ciężar, przez który trudno je przenosić z miejsca na miejsce.

Jak dobrać styl i wysokość krzeseł do stołu ogrodowego?

Jeśli chodzi o wysokość krzesła, standardowe wymiary oscylują w granicach 45-55 centymetrów. To odległość pomiędzy siedziskiem a podłożem, która umożliwia swobodne, komfortowe użytkowanie krzesła przez osobę dorosłą o przeciętnej budowie ciała. W sprzedaży znajdziesz jednak wiele niestandardowych modeli, dzięki czemu znajdziesz opcję idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.

Oprócz wysokości krzesła, warto również uwzględnić jego szerokość oraz potencjalną odległość od stołu. Jeśli chodzi o ten pierwszy parametr, optymalna szerokość siedziska to 45-55 centymetrów, natomiast odległość od stołu powinna wynosić co najmniej 30 centymetrów. Ta ostatnia pozwoli na komfortowe przysuwanie i odsuwanie się od stołu, a także spożywanie posiłków.

Jeśli mowa o stylu, tu wiele zależy od własnych preferencji. Elegancji i klasy dodadzą siedziska rattanowe. Naturalny efekt, spójny z otaczającą przyrodą, uzyskasz natomiast z pomocą krzeseł drewnianych. Wydobycie uroku i stylu francuskich kawiarenek będzie zaś możliwe za sprawą bogato zdobionych metalowych siedzisk. Te ostatnie możesz nabyć również w wersji nowoczesnej – w tym przypadku postaw jednak na prostą konstrukcje, bez fikuśnych detali.

Jak odpowiednio dbać o krzesła ogrodowe?

Bez względu na to, na jaki materiał się zdecydujesz, o każde krzesło trzeba należycie dbać. Drewniane i metalowe należy odpowiednio zabezpieczać i systematyczne impregnować, dzięki czemu nie będą się niszczyć i nie utracą intensywności kolorów.

Meble warto zabezpieczać zwłaszcza przed zimą i mrozem – to szczególnie istotne w przypadku dość delikatnych mebli rattanowych. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w pokrowiec, który ochroni je dodatkowo przed zabrudzeniem i kurzem. Warto również ustawić meble w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, dzięki czemu nie pojawi się na nich pleśń czy grzyb.

Materiał partnera

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!