kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Romantyczny ogród przy restauracji w Oświęcimiu

Ogród przy zabytkowej willi w Oświęcimiu wpisuje się w naturalne ukształtowanie terenu działki. Zielony obszar należy do restauracji Portobello, której goście mogą delektować się dobrą kuchnią w cieniu starych drzew.

Ogród przy zabytkowej willi w Oświęcimiu wpisuje się w naturalne ukształtowanie terenu działki. Zielony obszar należy do restauracji Portobello, której goście mogą delektować się dobrą kuchnią w cieniu starych drzew.

Ogród romantyczny przy restauracji

Znajdująca się w Oświęcimiu willa pochodzi z 1935 roku i wraz z przynależącym do budynku ogrodem zaadaptowana została jako przestrzeń restauracji Portobello. Niemal stuletni budynek obrośnięty bluszczem zachwyca zarówno mieszkańców jak i turystów, jednak prawdziwą rewelację wywołuje duży ogród, którego powierzchnia wynosi aż 1750 m2. Ogród doskonale wykorzystuje potencjał terenu stanowiąc kameralną przestrzeń, z której chętnie korzystają goście restauracji.

Ogród zlokalizowany jest na tyłach willi – położony na urokliwym zboczu rozciąga się aż na czterech poziomach. Naturalne ukształtowanie działki stanowiło doskonały pretekst do stworzenia aranżacji w stylu romantycznym. Przytulne i kameralne ogrodowe wnętrza tworzą wyjątkową atmosferę. Na projektowanym terenie udało się rozsiać ponad pięćdziesiąt stolików dla gości, wiele z nich znajduje się w zakątkach stwarzających poczucie prywatności i swobody.

 

Ogród w stylu romantycznym przy restauracji

Ogród w romantycznym duchu

O romantycznym charakterze ogrodu decyduje zarówno jego ukształtowanie, jak i wybór roślin oraz małej architektury. Wielopoziomowość, swobodnie poprowadzone ścieżki oraz liczne zakamarki to punkt wyjścia dla romantycznej aranżacji. Nie może zabraknąć kwitnących kwiatów oraz pnączy, które pokrywają pergole, podpory, trejaże czy kratki. Doskonałą dekoracją ogrodów romantycznych są też ozdobne trawy, których zwiewne liście lekko szumią na wietrze. Piękną dekoracją takiej przestrzeni będą miniaturowe fontanny, wodne kaskady czy strumyk, zaś jako wisienkę na torcie należy wspomnieć klimatyczne oświetlenie. 

Wszystkie te elementy charakterystyczne dla aranżacji ogrodu w romantycznym duchu znajdujemy przy oświęcimskiej willi. Frontowa część budynku porośnięta jest bluszczem zmieniającym kolory i oblicze całego budynku w zależności od pory roku. Pośrodku ogrodu znajduje się niewielki staw, w którym pływają złote rybki. Ponad taflą wody przerzucony został drewniany mostek. Kamienne schody łączą poszczególne poziomy ogrodu – ten sam kamień wykorzystano we wnętrzach restauracji, co daje spójną kompozycję wnętrza z zewnętrzem.

W ogrodzie goście mogą odpocząć pośród ponad siedemdziesięciu gatunków roślin. Wiele ze starych drzew udało się zachować, dosadzono także nowe rośliny, dzięki czemu działka stanowi piękną zieloną przestrzeń w samym centrum miasta.

Ogród romantyczny przy restauracji

Romantyczny ogród przy restauracji w Oświęcimiu - metryczka projektu

typ projektu: ogród przy restauracji

inwestor: Restauracja Portobello

lokalizacja: Oświęcim

projektowana powierzchnia: 1750 m2

zdjęcia: Michał Głąb

opracowanie: Wiola Imiolczyk

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!