kızılay odtülüler dershane

Urbanistyka

Projekt pięciu placów na terenie Browarów Warszawskich

Browary Warszawskie to inwestycja, która ma ożywić warszawską Wolę – wraz z rewitalizacją dawnych budynków browarnych powstanie też pięć nowych miejskich placów. Dwa z nich są już gotowe.

Browary Warszawskie to inwestycja, która ma ożywić warszawską Wolę – wraz z rewitalizacją dawnych budynków browarnych powstanie też pięć nowych miejskich placów. Dwa z nich są już gotowe.

Browary Warszawskie
Widok na całość inwestycji Browarów Warszawskich

Browary Warszawskie zajmują teren w kwartale ulic Grzybowskiej, Wroniej, Chłodnej i Krochmalnej. Ta duża inwestycja firmy Echo Investment zaprojektowana przez biuro architektoniczne JEMS Architekci ma pełnić rolę wielofunkcyjnego terenu przyciągającego bardzo różne grupy użytkowników. Całkiem niedawno pisaliśmy o oddanych do użytku kolejnych obiektach na rewitalizowanym terenie. Jednak oprócz budynków teren Browarów Warszawskich tworzyć mają również wnętrza urbanistyczne – place, ulice i miejskie skwery. W projektowanym kwartale zaplanowanych jest aż pięć nowych miejskich placów, z których budowa dwóch jest już skończona.

Plac Brama Browarów mieszcząca się przed budynkiem Biur przy Bramie oraz skryty między budynkami mieszkaniowymi Plac Śniadaniowy są już gotowe. Kolejnym placem będzie mieszczący się przed budynkiem XIX-wiecznej warzelni Rynek Warzelni. Dwa pozostałe to Dziedziniec Laboratorium, na którym zaplanowano łąkę kwietną oraz schowany między dębami i czereśniami Ogród Centralny.

 

Browary warszawskie. Dziedziniec laboratorium
Dziedziniec Laboratorium

Place i zieleń w Browarach Warszawskich

Rynek Warzelni będzie największym spośród wszystkich pięciu placów. Znaczną jego część ma zająć miejski lasek brzozowy. Na rynku zaprojektowano fontannę, której strumień wody odwzoruje układ łukowych sklepień Leżakowni. Rynek ma być miejscem lokalnych wydarzeń, pokazów iluminacji oraz kina plenerowego. Tutaj zaczynać się będzie instalacja rurociągu, która oplatać będzie rynek oraz woonerf Haberbuscha i Schielego. Instalacja wykonana będzie z kortenu i nawiązywać ma do dawnej produkcji piwa. Posłuży zarówno do prezentacji plenerowych wystaw, jak i umożliwi zawieszenie ławek czy nastrojowego oświetlenia.

Najbardziej zieloną przestrzenią Browarów Warszawskich ma się stać Ogród Centralny położony pod Leżakownią. Zaplanowano nasadzenia około 60 drzew i krzewów, wśród których będą dęby błotne, krzewy soliterowe oraz czereśnie ptasie. Dopełnieniem będzie łąka kwietna z mieszanką bylin i traw ozdobnych. Przy wejściu do Leżakowni zaplanowano Plac Dolny, gdzie staną leżaki, parasole i stoliki barowe, zaś Ci, którzy szukają nieco spokoju, będą mogli udać się na Dziedziniec Laboratorium, który ozdobi kwietna łąka, brzozy i krzewy.

Łącznie w przestrzeni Browarów Warszawskich posadzonych ma zostać ponad 230 dużych drzew, zaś tereny zielone zajmą łącznie blisko 1,8 ha. Będą to nie tylko trawniki i łąki, ale też zielone dachy niektórych budynków. Wybierając gatunki drzew przeprowadzono szczegółową analizę dendrologiczną – wybrano te, które dobrze czują się w miejskich warunkach: brzozy pożyteczne, graby pospolite, wiśnie japońskie, czereśnie ptasie, dęby błotne, platany oraz ambrowce amerykańskie.

Ogród Centralny. Browary Warszawskie
Ogród Centralny

Architektura i urbanistyka Browarów Warszawskich

Dobrze zaprojektowana przestrzeń miasta nie jest tworzona wyłącznie przez budynki. Życie toczy się nie tylko wewnątrz murów, ale i pomiędzy budynkami, dlatego tak ważnym jest dobre zaplanowanie skwerów, placów i ulic. W ten sposób wyznacza się standardy dobrego projektowania miasta, przyjaznego dla człowieka.

Projekt pięciu placów na terenie Browarów Warszawskich – metryczka projektu

typ projektu: place miejskie

inwestor: Echo Investment

realizacja: w toku

lokalizacja: Warszawa

projektowana powierzchnia: 4,5 ha

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Rynek Warzelni. Browary Warszawskie
Rynek Warzelni

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!