ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

Elementy małej architektury ogrodowej - inne zastosowania

Palisady ogrodowe, murki czy obrzeża betonowe mogą pozwalają na wykreowanie nietypowej, efektownej i przestrzeni w ogrodzie

Palisady ogrodowe, murki czy obrzeża betonowe mogą służyć do wykreowania nietypowej, efektownej przestrzeni w ogrodzie. Zobaczcie jakie pomysły są tutaj możliwe

Murek betonowy do ogrodu

Elementy małej architektury, oprócz pełnienia funkcji ozdobnej, nadają się również do budowy kwietników, zabezpieczenia przed osuwaniem się ziemi, jako murek oporowy czy miejsce, w którym można umieścić punkty świetlne do subtelnej iluminacji ogrodu nocą. Zobaczcie kilka inspiracji.

Donica ogrodowa z palisady betonowej

Palisady betonowe świetnie sprawdzają się w tym zastosowaniu, zarówno w ogrodach w stylu nowoczesnym, jak i bardziej klasycznym, ze względu na neutralną kolorystykę oraz geometryczny kształt niektórych ich typów. 

Niektóre palisady można wykorzystać do budowy donic o tej samej wysokości boków, gdyż występują w jednym standardowym rozmiarze, inne stwarzają pod tym względem większe możliwości aranżacyjne, ponieważ są dostępne w kilku wielkościach. Dzięki temu boki donicy mogą mieć różne wysokości, co może być przydatne w przypadku różnic w wysokości terenu lub chęci nadania jej niestandardowego wyglądu. Palisady występują też w kilku kolorach. Dzięki temu można z nich zbudować nie tylko jednolite kolorystycznie kwietniki, ale również takie, w których kolory będą układane naprzemiennie, obok siebie. Rozwiązanie to gwarantuje ciekawy efekt wizualny.

Z kolei przy pomocy murków ozdobnych możemy tworzyć klomby kwietne. Wystarczy z nich zbudować geometryczną figurę, pustą przestrzeń pomiędzy bokami wypełnić ziemią, a następnie zasadzić w niej roślinność. Ze względu na współczesny design, ale również historyzujący charakter, wzory morków zapewniają materiał, który sprosta różym  stylizacjom. 

Donica ogrodowa z prefabrykatu betonowego

Murki oporowe, oświetlenie i ławki ogrodowe z prefabrykatów betonowych

Prefabrykaty betonowe, takie jak murki, palisady czy obrzeża, mają jeszcze wiele innych zastosowań. Można je wykorzystać jako elementy zapobiegające osypywaniu się ziemi na ogrodowe alejki czy ścieżki. Jest to szczególnie przydatne zastosowanie w przypadku ogrodów położonych na nierównomiernie ukształtowanym terenie. Konstrukcje z takich elementów nie tylko wprowadzają porządek, ale również stanowią ciekawy komponent aranżacji przestrzeni. 

Niektóre elementy „małej architektury” ogrodowej mogą być również wykorzystane jako  swego rodzaju oświetlenie. Dobrym przykładem są obrzeża w kształcie odwróconej litery „L”. Pod jej daszkiem można ukryć taśmę LED, która rozświetli ścieżki w ogrodzie nocą. Rozwiązanie to gwarantuje nie tylko wspaniały efekt, ale również poprawę bezpieczeństwa poruszania się po ogrodzie.

Ciekawym pomysłem na uatrakcyjnienie ogrodowej aranżacji jest wykonanie z murka ławki lub obudowy fontanny. Aby stworzyć nogę przyszłej ławki, należy złożyć po dwa moduły murka, płaską stroną do siebie. Później rozstawić je w odpowiedniej odległości, zamontować do podłoża i zamocować pomiędzy nimi drewniane deski. Będą one stanowiły siedzisko ławki. Innym pomysłem na wykorzystanie designerskiego wyglądu murków jest wykonanie z nich obudowy ogrodowej fontanny. W przestrzeni pomiędzy ścianami wystarczy umieścić zbiornik, a w nim umiejscowić pompę wodną podłączoną do źródła zasilania, która będzie tłoczyła wodę ku górze.

Inspirujących i niesztampowych rozwiązań z wykorzystaniem murków, palisad oraz obrzeży betonowych jest znacznie więcej, dlatego warto czasem poeksperymentować, żeby nadać ogrodowi wyjątkowy i oryginalny wygląd.

Źródło: Polbruk

Oświetlenie w ogrodzie z prefabrykatu betonowego
Fontanna z prefabrykatu betonowego

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!