ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Ogrody Prywatne

Ogród wpisany w krajobraz przy greckiej willi

Pracownia K-Studio zaprojektowała wakacyjną willę oraz ogród, których przestrzenie stanowią enklawy odpoczynku. Naturalny krajobraz wykorzystany został jako tło, zaś wpływ architektury na otoczenie ograniczono do minimum.

Pracownia K-Studio zaprojektowała wakacyjną willę oraz ogród, których przestrzenie stanowią enklawy odpoczynku. Naturalny krajobraz wykorzystany został jako tło, zaś wpływ architektury na otoczenie ograniczono do minimum.

Wakacyjne willa w Grecji

Mykonos to grecka wyspa słynąca z zapierających dech w piersiach widoków. Właśnie tutaj, nad brzegiem Morza Egejskiego zlokalizowana jest willa Mandra służąca swoim właścicielom jako dom wakacyjny. Z okien posiadłości rozpościera się niczym niezakłócony widok na zachód słońca ponad sąsiednią wyspą Delos. Za kompleksowy projekt architektury, wnętrz oraz ogrodu odpowiada pracownia K-Studio, która zainspirowała się cykladzką tradycją tworząc przestrzeń, której forma podąża raczej za emocjami niż za funkcją.

Architektura obiektu spójnie komponuje się z ogrodem. 6-pokojowy dom rozwija się wokół części dziennej, która stanowi płynne przejście pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Dzięki lokalizacji obiektu na pełnej słońca wyspie zaprojektowana na świeżym powietrzu strefa dzienna wykorzystywana może być przez cały rok. Otwarty salon organicznie zmienia się w otwartą przestrzeń tarasu. Zaledwie kilka kroków dzieli nas od basenu, zaś poniżej rozciąga się panoramiczny widok na taflę morza.

Ogród przydomu w Grecji

Ogród a krajobraz

Willa została całkowicie ukryta w ciepłej i suchej scenerii greckiej wyspy. Założeniem projektu było, aby architektura miała jak najmniejszy wpływ na naturalny krajobraz. Posłużono się dwoma niewielkimi bielonymi modułami połączonymi kasztanowym zadaszeniem przykrywającą część dzienną. Zarówno do budowy domu jak i do zagospodarowania terenu ogrodu wykorzystano kamienie wykopane z tego miejsca. Naturalne materiały takie jak wapno, kamień i drewno doskonale wpisują się w minimalistyczną estetykę projektu, przywodząc na myśl greckie dziedzictwo wyspy  przetransponowane na nowoczesny język.

Trudno jest definitywnie rozdzielić wnętrza domu od wnętrz ogrodowych. Podobnym wyzwaniem byłoby określenie, gdzie właściwie kończy się ogród. Jedynym symbolem jest kamienny mur obiegający działkę. Surowa roślinność okolicy charakterystyczna dla greckiego pejzażu została zaproszona do ogrodu willi. Ogrodowe aleje poprowadzone zostały swobodnie między nasadzeniami, przypominając naturalnie powstałe ścieżki przecinające okoliczne wzgórza.

Ogród przy domu na greckiej wyspie Mykonos

Minimalistyczny taras w ogrodzie

Otwarta część dzienna oraz taras stanowią integralną przestrzeń. Wykorzystano tutaj szare, kamienne płyty łączące w sobie surowość naturalnego materiału z nowoczesną funkcjonalnością. Taras zaprojektowany został w minimalistycznym duchu, a jego uzupełnieniem jest geometryczny kształt basenu. Interesującym elementem jest olbrzymi głaz, który wspiera zadaszenie ponad częścią tarasu, a także wkomponowane w architekturę karłowate drzewo.

Ogród przy domu na greckiej wyspie Mykonos

Ogród wpisany w krajobraz przy greckiej willi – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: K-Studio

realizacja: 2020

lokalizacja: Mykonos, Grecja

zdjęcia: Claus Brechenmacher, Reiner Baumann

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!