kızılay odtülüler dershane

Bulwar

Bulwar nad Rawą w Katowicach

U brzegu katowickiej Rawy szykują się spore zmiany – na terenie kampusu uniwersyteckiego ma powstać Bulwar Rawy. Koncepcja zakłada ponowne zagospodarowanie przestrzeni nad rzeką wraz z budową laboratorium i browaru.

U brzegu katowickiej Rawy szykują się spore zmiany – na terenie kampusu uniwersyteckiego ma powstać Bulwar Rawy. Koncepcja zakłada ponowne zagospodarowanie przestrzeni nad rzeką wraz z budową laboratorium i browaru.

Bulwar nad Rawą w Katowicach

Najprawdopodobniej już w przyszłym roku do dyspozycji studentów Uniwersytetu Śląskiego oraz mieszkańców Katowic oddana zostanie nowa przestrzeń wypoczynkowa. Realizacja planowana jest w samym centrum miasta, na terenie kampusu uniwersyteckiego. Brzeg płynącej tamtędy rzeki Rawy ma zmienić swoje oblicze – w miejscu nieatrakcyjnej dotąd strefy przybrzeżnej pojawi się Bulwar nad Rawą z całorocznym bistro zaprojektowanym przez pracownię AVO Architekci. Pomysłodawcą inwestycji jest firma MadBiotech, która zajmuje się opracowywaniem zdrowych napojów bezalkoholowych opartych na naturalnej fermentacji.

Nowo zagospodarowana przestrzeń bma scalać zabudowę kampusu Uniwersytetu, ale też przyczynić się do rozwoju centrum Katowic. Bulwary pełnią ważną funkcję w życiu miast stanowiąc miejsce spotkań mieszkańców. W przypadku Katowic płynąca przez śródmieście Rawa daje dużo wciąż niewykorzystanych możliwości. W centrum miasta nadal brakuje zielonych miejsc wypoczynku, zaś rzeka cały czas nie budzi pozytywnych skojarzeń katowiczan. Bulwar nad Rawą ma zmienić stosunek mieszkańców do przestrzeni nad rzeką, przekształcając ją w ważny punkt na mapie miasta.

Bulwar nad Rawą w Katowicach

Bistro na bulwarze nad Rawą w duchu eko

Bulwary mają rozciągać się na całej powierzchni wzdłuż rzeki, na której fizycznie można je zbudować. W pobliżu uczelni zaplanowano laboratorium, browar bezalkoholowy oraz część gastronomiczną zbudowaną z kontenerów morskich. Całoroczne bistro będzie dawało możliwość skosztowania ekologicznych i wegańskich potraw, a także warzonego lokalnie bezalkoholowego piwa. Zgodnie z filozofią tego miejsca do budowy obiektu wykorzystane będą materiały pochodzące z recyklingu.

Bulwar nad Rawą w Katowicach

Pozytywne zmiany w Katowicach nie tylko na bulwarach nad Rawą

W śródmieściu Katowic na przestrzeni ostatnich lat sporo się dzieje. Modernizacji poddany został Rynek, gdzie stworzono Plac Kwiatowy ozdobiony niewysokimi drzewami i kwiatowymi rabatami. Oprócz dużych realizacji prowadzonych jest szereg mniejszych inicjatyw, takich jak akcja adopcyjna miejskich donic czy program Plac na Glanc

Z pomysłami często wychodzą mieszkańcy, którym zależy na tym, jak wygląda ich najbliższe otoczenie. W ostatnich tygodniach w ramach budżetu obywatelskiego udało się zazielenić dotychczasowy dziki parking znajdujący się nad brzegiem Rawy.

Bulwar nad Rawą, czyli projekt nowej strefy wypoczynkowej w Katowicach – metryczka projektu

typ projektu: bulwar nad rzeką

projekt architektoniczny: AVO Architekci

projektowana powierzchnia: 2000 m2

wizualizacje: AVO Architekci

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!