kızılay odtülüler dershane

Zaproszenia

Zielone przystanki w Białymstoku – prezentacja online

Zapraszamy na kolejne spotkanie z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL. Tym razem Przedstawicie Urzędu Miasta Białystok opowiedzą o projekcie Zielonych Przystanków.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL. Tym razem w programie prezentacja laureata nagrody publiczności Plebiscytu Polski Krajobraz 2019 w kategorii przestrzeń publiczna. Przedstawicie Urzędu Miasta Białystok opowiedzą o projekcie Zielonych Przystanków. Prezentacja odbędzie się 22 lipca 2020 o godz. 11:00. Wystarczy tylko się zarejestrować.

Zielone przystanki w Białymstoku

ZAPISZ SIĘ NA WEBINARIUM TUTAJ

O webinarium:

Temat: Zielone przystanki w przestrzeni Białegostoku

Termin: 22.07.2020. godz. 11:00

Prowadzący: Andrzej Karolski, Urząd Miasta Białystok
Dostęp: bezpłatny, wystarczy rejestracja

Opis przedsięwzięcia

Realizacja przedsięwzięcia o nazwie Zielone przystanki była pierwszą inicjatywą wpisującą się w projekt pt. „Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu” realizowany w roku 2019.

Celem było stworzenie obiektów, które mają wpływ na ograniczenie zjawiska miejskiej wyspy ciepła i wprowadzenie zieleni zorganizowanej w takich punktach miasta, w których tej zieleni drastycznie brakowało.

Innowacyjność projektu polegała na wielofunkcyjności wiat przystankowych. Miały one posiadać oprócz zielonego dachu i otaczającej roślinności, retencjonować wody opadowe z możliwością wykorzystania ich do nawadniania roślin. Takie oczekiwania zostały zapisane w opz ogłoszonego przetargu, i taką też ofertę otrzymaliśmy od firmy, która ten przetarg wygrała. Zwycięzcy zaproponowali rozwiązanie z odprowadzeniem nadmiaru wód opadowych z dachu do specjalnych pojemników zlokalizowanych pod ziemią (pod przystankiem). 

Zainstalowane wiaty przystankowe poza estetycznym wyglądem wpływają korzystnie na poprawę komfortu oczekiwania na środki komunikacji miejskiej poprzez zacienienie miejsca wewnątrz wiaty i obniżenie temperatury o średnio 7 st. C, oraz podwyższenie wilgotność powietrza w jej pobliżu. Rośliny użyte do obsadzenia 10 m2 powierzchni dachu oraz otoczenia wiat przystankowych produkują rocznie ok. 10 kg czystego tlenu. Poprawiają również jakość powietrza zatrzymując na swojej powierzchni szkodliwe pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5. Wpływają także bardzo korzystnie na proces retencjonowania wód opadowych zatrzymując ok. 90% tych wód, czyli 5000 - 6000 litrów wody rocznie.

W ramach projektu w Białymstoku powstały 3 nowoczesne wiaty przystankowe. Lokalizacja dwóch z nich została wybrana przez Departament Gospodarki Komunalnej. Trzecią wskazali mieszkańcy w głosowaniu internetowym. W związku z tym, że Zielone przystanki zostały bardzo dobrze przyjęte przez Białostoczan w przyszłości planowana jest budowa kolejnych tego typu obiektów.

Zielone wiaty przystankowe w Białymstoku spełniają wszystkie normy wymagane w EU, a ich konstrukcja posiada znak CE.

Prezenter: Andrzej Karolski, Urząd Miasta Białystok

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!