Park

Park kieszonkowy we Wrocławiu od Ikropka

Projekt kieszonkowego parku we Wrocławiu przy ulicy Pereca przywraca dawną kompozycję skweru. Nieczytelny dotychczas, przedwojenny układ został przywrócony przez pracownię architektury krajobrazu IKROPKA

Projekt kieszonkowego parku we Wrocławiu przy ulicy Pereca przywraca dawną kompozycję skweru. Nieczytelny dotychczas, przedwojenny układ został przywrócony przez pracownię architektury krajobrazu IKROPKA

Ogrody Pereca we Wrocławiu

Parki kieszonkowe cieszą się rosnącą popularnością w polskich miastach – ukryte wśród zabudowań skrawki zieleni zastępują często dawne nieużytki. Dzięki nim nasza okolica nie tylko pięknieje, ale i wzbogaca się o tereny zielone biernego wypoczynku, z których korzystać mogą mieszkańcy. Władze Wrocławia, mając świadomość istotnej roli, jaką pełni zieleń w gęsto zagospodarowanej tkance miejskiej, postanowiła ubrać miasto w zielone enklawy, a jedną z nich jest park kieszonkowy „Ogród Pereca”. Teren opracowania mieści się przy ulicy Pereca i zajmuje powierzchnię około 2560 m2.

W ramach projektu „Zieleń dla Wrocławia – parki kieszonkowe, nasadzenia, enklawy zieleni w całym mieście” pracownia architektoniczna IKROPKA przygotowała koncepcję zagospodarowania terenu. Skwer może poszczycić się długą historią sięgającą okresu przedwojennego. Z biegiem lat dawna kompozycja skweru została zatarta przez późniejsze zagospodarowanie. Jednym z podstawowych założeń, jakie przyjęli architekci, było odtworzenie dawnego układu. Na podstawie przeprowadzonych studiów i analiz map z okresu międzywojnia ustalono, jak wyglądał niegdyś skwer – jego układ opierał się o centralnie zaaranżowany placyk umieszczony na osi wejścia do kamienicy przy ulicy Pereca 24. W opracowanym projekcie pracownia zaproponowała przywrócenie dawnej kompozycji założenia.

Ogrody Pereca we Wrocławiu

Dawny skwer na nowo jako park kieszonkowy

Działkę o kształcie wydłużonego prostokąta wydzielają sąsiadujące jezdnie i chodniki. W centralnej części obszaru opracowania znajduje się pas zieleni z podwójnym szpalerem drzew sadzonych naprzemiennie. W przeważającej części są to młode nasadzenia lip. Od strony północnej mieści się pawilon handlowy, który udało się osłonić przy pomocy nasadzeń efektownie kwitnących krzewów takich jak obiela czy budleja.

Nowy park kieszonkowy ma stać się miejscem biernej rekreacji. Centralnie położony plac z wyposażono w profilowane ławki umożliwiające odpoczynek wśród zieleni. Metalowe siedziska pokryto białą farbą, aby nie nagrzewały się nadmiernie w upalne dni. Ze względu na nowy układ zieleńca, koniecznym było przesadzenie czterech młodych drzew. Przestrzeń placu zaaranżowana została w sposób ułatwiający komunikację – w dużej mierze pokrywa się z dawnymi przedeptami.

Urozmaiceniem kompozycji mają być rabaty z krzewami i bylinami w kolorach różu i fioletu, których swobodna forma nawiązuje do zagospodarowania sąsiadującego z parkiem placu zabaw. Oryginalny dobór roślin opiera się o gatunki takie jak jarzmianka większa 'Roma', ciesząca oczy swoim długim kwitnieniem, delikatna ostnica mocna 'Pony Tails' czy budleja Davida 'Nanho Purple' oraz szałwia omszała 'Blaugugel'.

Ogrody Pereca we Wrocławiu

Park kieszonkowy we Wrocławiu o historycznym układzie – metryczka projektu

typ projektu: park kieszonkowy

inwestor: Zarząd Zieleni Miejskiej Wrocław

pracownia: PAK IKROPKA

autorzy projektu: M. Droń, D. Krop-Andrzejczuk, A. Gierko, I. Szkatulnik

projekt: 2018

realizacja: 2020

lokalizacja: ul. Pereca, Wrocław

projektowana powierzchnia: 2561,28 m2

wizualizacje: J. Kowalik

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Ogrody Pereca we Wrocławiu
Ogrody Pereca we Wrocławiu
Ogrody Pereca we Wrocławiu
Ogrody Pereca we Wrocławiu

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!