Urbanistyka

Projekt przebudowy placu Pięciu Rogów w Warszawie

Już niedługo plac Pięciu Rogów w Warszawie zmieni się nie do poznania. Projekt przebudowy zakłada stworzenie nowej przestrzeni publicznej, która stać się ma wizytówką stolicy.

Już niedługo plac Pięciu Rogów w Warszawie zmieni się nie do poznania. Projekt przebudowy zakłada stworzenie nowej przestrzeni publicznej, która stać się ma wizytówką stolicy.

Warszawa pięknieje – w stolicy aż gęsto od imponujących realizacji architektonicznych i urbanistycznych, takich jak modernizacja kompleksu Elektrownia Powiśle. Zgodnie z wizją stworzenia nowego centrum Warszawy powstają kolejne projekty, a jednym z nich jest przebudowa placu Pięciu Rogów u zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej. Do tej pory zagospodarowanie betonowego placu dalekie było od pełnego wykorzystania walorów tego miejsca, które stanowi jedną z ważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia. Nowy projekt przygotowany przez firmę WXCA i architekta Michała Kempińskiego ma być miejscem otwartym i dostępnym.

Obecnie plac Pięciu Rogów wyznaczają jezdnie – betonowy niezagospodarowany teren zdominowany został przez samochody, a jego funkcja jest czysto komunikacyjna. Według opracowanej koncepcji powstanie tu nowy plac, który ma stać się punktem spotkań mieszkańców oraz miejscem spędzania wolnego czasu. Ma być pięknie i zielono.

Plac pięciu rogów w Warszawie

Nowa koncepcja Placu Pięciu Rogów

Punktem wyjścia projektu było uporządkowanie przestrzeni placu. Nowe zagospodarowanie zakłada utworzenie jednej, wspólnej przestrzeni – bez podziału na chodniki oraz bez wydzielonych jezdni. Przejazd przez plac zostanie zachowany jedynie dla autobusów oraz rowerów w ciągu ulicy Kruczej i Szpitalnej, ale nadrzędna rola zostanie przypisana ruchowi pieszych. Posadzka będzie wykonana z dużych betonowych płyt wzmocnionych włóknami i wykończonych kruszywem.

Mając na uwadze rolę, jaką w tkance miejskiej odgrywa zieleń, projektanci włożyli szczególne starania w to, aby na nowym placu pojawiły się rośliny. Zaproponowano drzewa liściaste o ukształtowanej wysokości i koronie. Na placu pojawić się ma też fontanna oraz mała architektura z licznymi siedziskami. Iluminacja placu dostosowana będzie do projektowanego charakteru prestiżowej przestrzeni stolicy. Tutaj oraz na okolicznych ulicach zamontowane zostaną latarnie stylizowane na historyczne „pastorały”.

Plac pięciu rogów w Warszawie

Plac Pięciu Rogów i jego okolica

Oprócz przebudowy placu zaplanowana jest modernizacja zbiegających się na nim ulic. Obejmie ona ulicę Szpitalną (na odcinku do ulicy Górskiego) oraz Kruczą (do Alei Jerozolimskich). Trotuary zostaną poszerzone, a ulice zyskają nową nawierzchnię jezdni i chodnika. Przebudowie poddany zostanie też placyk na osi ulicy Kruczej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Widok – w miejscu parkingu dla samochodów pojawią się drzewa i ławki.

Nowa koncepcja przestrzeni placu Pięciu Rogów wymaga zmian organizacji ruchu w okolicy. Ruch autobusów skierowany zostanie na ulicę Szpitalną, a ulica Zgoda zostanie wyłączona z ruchu – możliwy będzie jedynie dojazd do posesji i ulicy Chmielnej. Nadrzędnym celem projektu było utworzenie przestrzeni, która będzie przyjazna i zachęcająca do spędzania wolnego czasu. Aby to było możliwe, plac musi zostać oddany pieszym, co ma się stać już wkrótce – rozpoczęcie prac budowlanych przewidziane jest jeszcze na ten rok.

Plac pięciu rogów w Warszawie

Nowa wizja Warszawy – projekt przebudowy placu Pięciu Rogów – metryczka projektu

typ projektu: plac miejski

inwestor: Zarząd Dróg Miejskich Warszawa

pracownia: WXCA Sp. z o.o., Michał Kempiński

projekt: 2020

lokalizacja: pl. Pięciu Rogów, Warszawa

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Sylwia

Dlaczego jest tak mało zieleni? Wielka przebudowa na betonowy plac tak jak Pasaż Wiecha. Porażka

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!