Ulica

Adopcyjna akcja dla katowickich donic

Akcje adopcyjne starych donic rozprzestrzeniają się na kolejne miasta w Polsce. Tym razem do zagospodarowania  nieużywanych donic miejskich zachęcają władze Katowic. W pakiecie startowym miasto oferuje nawet nasiona i kompost.

Akcje adopcyjne starych donic rozprzestrzeniają się na kolejne miasta w Polsce. Tym razem do zagospodarowania nieużywanych donic miejskich zachęcają władze Katowic. W pakiecie startowym miasto oferuje nawet nasiona i kompost.

donice w Katowicach adopcja

Dopiero co informowaliśmy o akcji Zaadoptuj Donicę, która cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców stolicy. Zainspirowane działaniami Warszawiaków władze stolicy Górnego Śląska postanowiły podobną inicjatywę przeprowadzić na południu Polski. W Katowicach już od kilku lat sieje się łąki kwietne – do tej pory robiono to na większych powierzchniach, teraz akcję zazielenienia miasta postanowiono przenieść do skali mikro. Podobnie jak w Warszawie, tak i w Katowicach mają posłużyć do tego stare i nieużywane miejskie donice. Łąki w tutejszych donicach przyjęły miano „nanołączek”.

Nasiona i kompost do donic w Katowicach

Miasto zachęca mieszkańców oraz instytucje i firmy prywatne do wyszukiwania donic w swojej okolicy oraz zgłaszanie woli adopcji. Przygotowane zostały specjalne pakiety startowe z nasionami przekazanymi przez Fundację Łąki Kwietne, a także kompost z bio-odpadów z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. W uzasadnionych przypadkach chętni otrzymają także ziemię. Każda z donic opatrzona zostanie tabliczką informacyjną mówiącą, kto jest jej opiekunem.

Łąki w donicach są bardzo łatwe w uprawie, kwitną długo i obficie. Wysiewa się je od maja do lipca, ponieważ delikatne nasiona roślin z różnych stref klimatycznych mogłyby nie przetrwać wiosennych przymrozków. W skład mieszkani nasion wchodzą polskie kwiaty rodzime, ale też dzikie kwiaty z ciepłych krajów, które charakteryzują się odpornością na suszę oraz wysokie temperatury. Pojawiają się też nasiona roślin uprawnych, bogatych w nektar i pyłek, będące podstawą zbilansowanej diety owadów zapylających.

Aby nanołączka zakwitła i zdobiła ulicę, nie można zapomnieć o jej regularnej pielęgnacji. Władze miasta zachęcają, aby podlewać rośliny używając wody po płukaniu warzyw i owoców albo deszczówki. Dobrym zwyczajem jest też zlewanie zimnej wody z kranu, którą odpuszczamy, zanim pojawi się ciepła. Zarówno „łapanie wody”, jak i biokompost to elementy gospodarki obiegu zamkniętego, której celem jest: odzyskać, przetworzyć i wykorzystać ponownie. Kompostowanie, czyli zielony recykling, pozwala otrzymać nawóz, który poprawia właściwości gleby – zaleca się stosować go do pielęgnacji trawników, roślin ozdobnych i do rekultywacji gleb.

W pielęgnowanych donicach zobaczyć będzie można mak polny, chaber bławatek, rumianek pospolity, gipsówkę wiechowatą, ostróżeczkę polną, złocień polny, lepnicę baldaszkową, maczek kalifornijski, lnicę marokańską, smagliczkę nadmorską, len zwyczajny, facelię błękitną oraz koniczynę krwistoczerwoną.

donice betonowe na kwiaty

Katowickie donice na start

Organizowana akcja jest elementem projektu KATOobywatel, który realizowany jest od 2018 roku. Celem inicjatywy jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego, edukacja i aktywizacja mieszkańców – włączanie ludzi we wspólne dbanie o otoczenie i miejski krajobraz przynosi realne korzyści. Mieszkańcy mają poczucie odpowiedzialności i emocjonalnego związania z przestrzenią. Podwórko staje się oswojone. Pierwsza nanołączka zdążyła już ozdobić donicę przy Domu Pomocy Społecznej „Przystań”, ale pustych donic w mieście pozostaje jeszcze sporo. Kto pierwszy – ten lepszy!

donice betonowe na kwiaty

Adopcyjna akcja dla katowickich donic – metryczka projektu

typ projektu: zieleń miejska

inwestor: Urząd Miasta Katowice

pomysłodawca: KATOobywatel

realizacja: 2020

lokalizacja: Katowice

zdjęcia: KATOobywatel, Łąki Kwietne

opracowanie: Wiola Imiolczyk

donice betonowe na kwiaty

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!