Trendy

Zielone miasto Rotterdam

Na ulicach Rotterdamu przybywa zieleni. Władze miasta zachęcają do samodzielnego demontowanie płyt chodnikowych i tworzenia w ich miejscu małych ogródków

Na ulicach Rotterdamu przybywa zieleni. Władze miasta zachęcają do samodzielnego demontowanie płyt chodnikowych i tworzenia w ich miejscu małych ogródków.

Zieleń miejska na chodniku

W trosce o komfort życia mieszkańców, władze miast szukają nowych rozwiązań, które pozwoliłyby przeciwdziałać skutkom postępującej urbanizacji i zmian klimatycznych. Kraje północne od lat starają się szukać nowych rozwiązań, takich jak ekologiczne parki. Jeszcze jeden pomysł na powrót zieleni do miast ma miasto Rotterdam, którego władze postanowiły zaktywizować mieszkańców i zachęcić ich do samodzielnego działania.

W niderlandzkim mieście zachęca się mieszkańców, aby na ulicach tworzyć małe ogródki wzdłuż elewacji budynków. Ogrody fasadowe w formie pasa roślin oplatającego mur sprawdzają się szczególnie przy ulicach, gdzie domy nie posiadają frontowego ogrodu. Wystarczy pojedyncza roślina pnąca, malwa albo słonecznik, aby ulica nabrała przyjemnego charakteru. Ogrody fasadowe mają także szereg innych zalet – latem osłaniają mury budynku, dzięki czemu wewnątrz jest chłodniej. Ponadto stanowią schronienie dla owadów i ptaków. Na dodatek założenie takiego ogródka łączy się z rozebraniem chodnikowych płytek, które stanowią nieprzepuszczalną barierę dla spływającej wody. We współczesnych miastach borykających się z naprzemiennie z pojawiającymi się problemami suszy i powodzi, każdy skrawek zieleni jest na wagę złota – woda opadowa podczas ulewnych deszczy zamiast zalewać systemy kanalizacyjne, wsiąka w glebę i nawadnia rośliny.

 

Zieleń miejska na chodniku

Ogród fasadowy – zrób to sam

Aby zachęcić mieszkańców do zakładania ogródków, władze miasta przygotowali krótki film instruktażowy. Materiał pokazuje, jak niewiele potrzeba, aby założyć ogródek oraz jak to zrobić, aby zachować porządek w przestrzeni publicznej. Wystarczy usunąć max 1,5 płytki od strony budynku, pozostawiając jednocześnie przynajmniej 180 cm przejście chodnikiem. Następnie należy wykopać dołek o głębokości 30 cm i wypełnić go ziemią ogrodową. Usunięte płytki powinno wykorzystać się, aby za ich pomocą wyznaczyć granicę ogródka poprzez umieszczenie ich pionowo w ziemi. Opracowano też listę roślin, które nadają się do miejskich ogrodów fasadowych. Szczególnie poleca się rośliny, które cieszą oko, a przy tym przyciągają owady, jak malwy, krokusy, pelargonie czy lawenda. Odradza się sadzenia drzew czy krzewów, które w przyszłości mogłyby stać się uciążliwe dla ruchu na ulicy.

Zieleń miejska na chodniku

Zieleń za przyzwoleniem władz

Idea akcji jest jasna, a żeby wziąć w niej udział, mieszkańcy nie potrzebują żadnych pozwoleń. Wystarczy łopatka, sadzonka i trochę dobrych chęci. Ważne jest, aby pamiętać o ogrodach także później – pielęgnować rośliny, podlewać je w upalne dni i przycinać w razie potrzeby. Władze miasta zachęcają, aby swoim działaniem inspirować sąsiadów, tworząc w ten sposób duże założenia. Przewidziana jest także pomoc komitetów rejonowych i okręgowych w uzyskaniu wsparcia finansowego dla tych, którzy zdecydują się zazielenić ulicę.

Zieleń miejska na chodniku

Zieleń zamiast betonu na ulicach Rotterdamu – metryczka projektu

typ projektu: ogrody uliczne

pomysłodawca: Gemeente Rotterdam

realizacja: 2020

lokalizacja: Rotterdam

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!