Urbanistyka

Nowy mural na Stalowej w Warszawie

Na Nowej Pradze w Warszawie pojawił się mural będący wspomnieniem kultowego targowiska. Praca Daniela „Chazme” Kalińskiego ozdobiła ścianę inwestycji przy Stalowej 39. Mural mierzy aż 260 m2.

Na Nowej Pradze w Warszawie pojawił się mural będący wspomnieniem kultowego targowiska. Praca Daniela „Chazme” Kalińskiego ozdobiła ścianę inwestycji przy Stalowej 39. Mural mierzy aż 260 m2.

Mural na stalowej w Warszawie

W Warszawie przybywa nowych murali – całkiem niedawno przy ulicy Tamka 37 pojawiła się praca „Prawdziwi bohaterowie nie noszą peleryny” będąca wyrazem wdzięczności dla personelu medycznego w czasie pandemii. Teraz kanwą dla nowego obrazu ściennego była szczytowa ściana inwestycji przy Stalowej 39 na Nowej Pradze. Mural o wysokości 20 metrów i 13 metrów szerokości wykonany został przez znanego streetartowego artystę Daniela „Chazme” Kalińskiego. Jego praca to wspomnienie kultowego warszawskiego targowiska określanego dziś mianem bazaru Pachulskiego i Domańskiego. Bazar działał pomiędzy ulicami Stalową i Strzelecką od początku XX wieku aż do około 1970 roku.

Trudno byłoby nie zauważyć olbrzymiego malowidła spacerując ulicą Strzelecką, jednak to nie wymiary pracy są tutaj najważniejsze, a forma malarska oraz treść w niej zawarta. Inspiracją dla artysty było stare zdjęcie, które ukazywało targowe kramy z lotu ptaka. Artysta postanowił posłużyć się uproszczonymi formami nawiązującymi do abstrakcji geometrycznej. Jednocześnie motyw bazaru pozostaje wyraźnie dostrzegalny – staje się główną osią narracji. 

Mural na stalowej w Warszawie

Abstrakcyjny mural na Stalowej

Pocztówkowe przedstawienie targowiska ujęte zostało w charakterystyczną dla twórcy stylistykę. Formy bazarowe w różnych skalach mieszają się tworząc zgeometryzowaną kompozycję przywodzącą na myśl chaotyczną przestrzeń targową. Stonowana kolorystyka operująca paletą zgaszonego fioletu, brudnego różu i ciepłego beżu uspokaja dynamiczne przedstawienie pełne kształtów i linii.

Wykorzystanie motywów abstrakcyjnych pozostawia odbiorcom szerokie pole do subiektywnej interpretacji. Wielopoziomowy mural opowiada historię okolicy, jednocześnie pełni rolę wizualnej ozdoby przestrzeni. Połączenie nowoczesnej formy malarskiej z symboliką przekazu nie jest przypadkowy – w ten sposób mural prowadzi dialog z otaczającą go architekturą i wpisuje się w kolorową i pełną życia dzielnicę Warszawy.

Wyważona kolorystyka muralu pasuje zarówno do przedwojennych kamienic, jak i do budynku Stalowa 39, na którego ścianie powstał. Autor chciał, aby dzieło stanowiło pomost między dwoma epokami w architekturze. Forma nowoczesnego obiektu wykończeniem fasady oraz wysokością obiektu nawiązywać ma do unikalnej historycznej zabudowy okolicznych praskich kamienic. Nowo powstały mural jest kolejnym elementem w przestrzeni, które w sposób bardzo spójny i konsekwentny łączy stare z nowym.

Mural na stalowej w Warszawie

Nowy mural w Warszawie upamiętniający kultowe targowisko – metryczka projektu

typ projektu: mural

inwestor: Bouygues Immobilier Polska

autor projektu:  Daniel „Chazme” Kaliński

realizacja: 2020

lokalizacja: Stalowa 39, Warszawa

projektowana powierzchnia: 260 m2

zdjęcia: Maciej Krüger

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Mural na stalowej w Warszawie

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!