Trendy

Ptasie gniazda na wieży

Na warszawskich Bielanach stanął jaskólnik - to pierwsza taka konstrukcja w Polsce wzorowana na ekologicznych pomysłach z innych krajów. 9-metrowa wieża służy jako konstrukcja dla gniazd lęgowych jaskółek oknówek.

Na warszawskich Bielanach stanął jaskólnik - to pierwsza taka konstrukcja w Polsce wzorowana na ekologicznych pomysłach z innych krajów. 9-metrowa wieża służy jako konstrukcja dla gniazd lęgowych jaskółek oknówek.

Jaskólnik zlokalizowany jest przy ulicy Bogusławskiego w przestrzeni ekoskweru w warszawskiej dzielnicy Bielany. Konstrukcja zbudowana została z myślą o jaskółkach oknówkach, czyli bardzo pożytecznych ptakach żywiących się owadami. Jaskólnik, czyli 9-metrowa wieża z 42 gniazdami do lęgów, to bezpieczne i ustronne schronienie, które zapewni ptakom miejsce bytowania.

Jaskółki oknówki zjadają tysiące owadów, jednak często są uciążliwe dla mieszkańców miast.  Swoje gniazda tworzą nad oknami domów, przez co gniazda bywają niszczone, a ptaki przepędzane. Tak było na osiedlu Chomiczówka, gdzie jaskółki szczególnie upodobały sobie okna bloków przy ulicy Nerudy. Projekt jaskólnika powstał, aby pogodzić mieszkańców z otaczającą ich przyrodą.

ptasie gniazda

Mieszkańcy decydują o ptasich gniazdach

Utworzenie jaskólnika było jednym z projektów realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. To mieszkańcy zdecydowali o budowie wieży, troszcząc się o ptaki, a jednocześnie widząc problem w gniazdach zakładanych ponad oknami. Nowe miejsce lęgowe sprawia, że zarówno mieszkańcy, jak i jaskółki mogą współżyć w przestrzeni miasta.

Wysoki słup zwieńczony został konstrukcją do której przymocowano gniazda. Gotowe gniazda lęgowe wykonano z trocinobetonu. Dodatkowo zainstalowano sprzęt wabiący ptaki, którego zasilanie odbywa się przy użyciu panelu fotowoltaicznego zainstalowanego na daszku. Panel połączony jest do zegara, który w celu oszczędzania energii wyłącza się na noc.

ptasie gniazda

Pożyteczne jaskółki

Jaskólnik na Bielanach to pierwsza taka konstrukcja w Polsce – mamy nadzieję, że niebawem powstanie ich więcej. Jaskółki oknówki naturalnie zasiedlają tereny zurbanizowane w okresie od maja do września. Na wiosnę ptaki te pokonują średnio 6 tysięcy kilometrów, aby w naszym sąsiedztwie wychowywać swoje młode. To one uwalniają nas od drobnych owadów latających i cieszą nasze oczy latem.

Warto pamiętać, że sąsiedztwo oknówek nie musi być uciążliwe. Jeśli na naszym balkonie zamieszka oknówka, można pomyśleć o umieszczeniu pod gniazdem półki, która ochroni przed zabrudzeniami. Można też zainstalować sztuczne gniazdo, do którego ptaki nie znoszą błota, a jedynie suchą wyściółkę. Oknówki to bardzo pożyteczne ptaki, które dodatkowo objęte są ścisłą ochroną – nie wolno ich płoszyć, umyślnie uniemożliwiać im dostępu do schronienia oraz niszczyć ich gniazd. 

Gniazdo jaskółek

Jaskólnik na Bielanach czyli wieża z gniazdami do lęgów dla jaskółek – metryczka projektu

typ projektu: wieża lęgowa

inwestor: miasto Warszawa

autor pomysłu: Krystian Lisiak

realizacja: 2020

lokalizacja: osiedle Chomiczówka, Warszawa

zdjęcia: Małgorzata Sokół

opracowanie: Wiola Imiolczyk

ptasie gniazda

Komentarze

*

Adam

To nie ma nic wspólnego z działaniem proekologicznym. Budując tego typu jaskółcze gniazda powodujemy, że populacja będzie zatracała instynkt ich samodzielnego budowania.

jn

@Adam pisze: \" Budując tego typu jaskółcze gniazda powodujemy, że populacja będzie zatracała instynkt ich samodzielnego budowania\"
Więc, nie reagować, gdy ocieplając budynki, niszcząc także wybudowane przez jaskółki gniazda, likwidujemy ich przestrzenie do życia? Jakie widzisz lepsze rozwiązanie?

jn

Leśnicy w lasach wystawiają budki dla mnóstwa gatunków ptaków. Także źle, bo ptaki zatracają instynkt ich samodzielnego budowania?

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!