ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Trendy

Zieleń miejska w bryle budynku

Zieleń zintegrowana z bryłą budynku mieszkalnego – oto sposób na przywrócenie roślinności do miast. Pudełkowa architektura domu w Bangkoku doskonale komponuje się z zaprojektowaną roślinnością.

Zieleń zintegrowana z bryłą budynku mieszkalnego – oto sposób na przywrócenie roślinności do miast. Pudełkowa architektura domu w Bangkoku doskonale komponuje się z zaprojektowaną roślinnością.

Zieleń miejska zintegrowana z budynkiem

Specjaliści prognozują, że do 2030 roku aż 61% ludności będzie zamieszkiwała miasta. Ogólnoświatowy trend napływu ludzi do dużych ośrodków miejskich stanowi szczególny problem w krajach rozwijających się. Postępująca urbanizacja niesie ze sobą szereg pytań o to, jak powinno wyglądać współczesne miasto oraz jego architektura. Projektanci poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby stworzyć jak najkorzystniejsze warunki życia mieszkańców, a jednym z kluczowych zadań, jakie stawiają przed sobą, jest ponowne zazielenienie miast.

Pisaliśmy już niejednokrotnie o problemach dużych miast, takich jak panujące upały. Stajemy się coraz bardziej świadomi faktu, w jak dużym stopniu my jako mieszkańcy sami odpowiadamy za warunki klimatyczne, w jakich przystało nam żyć. Szczególną rolę w miejskiej tkance odgrywa zieleń, dlatego architekci starają się w jak największym stopniu dekorować budynki roślinami. Przykładem integracji zieleni i architektury jest dom w Bangkoku zaprojektowany przez pracownię Shma Company Limited.

Zieleń miejska zintegrowana z budynkiem

Zieleń miejska w budynku z korzyścią dla mieszkańców

Nowy dom zaprojektowany został w mieszkalnej dzielnicy Bangkoka w Tajlandii. Aby maksymalnie zintegrować zieleń z architekturą oraz wykorzystać dostępną przestrzeń, dach budynku zaprojektowany został jako zielony taras. Ograniczona przestrzeń jest w stanie pomieścić ponad 100 drzew. Zgodnie z wynikami badań, jedno drzewo produkuje wystarczającą ilość tlenu dla dwójki ludzi – w tym przypadku zielony taras dostarczy odpowiednią ilość tlenu dla ponad 200 osób z okolicy.

Dom podzielony został na trzy segmenty, które rozdzielają dwa dziedzińce obsadzone zielenią. Ponadto na dachach poszczególnych pięter zaprojektowane zostały specjalnie przygotowane miejsca, w których zasadzono drzewa – głębokie plantery. Średnia głębokość plantera wynosi 1,5 m, a jego wymiary to około 2 m szerokości i 4 m długości. W planterach umieszczono odpowiednie podłoże bogate w minerały, które mają zapewnić odpowiedni wzrost roślin.

Projektując zieleń tarasów, wybrano młode drzewa o średnicy pnia około 1 cala. Dzięki temu system korzeniowy nadal ma szansę na dostosowanie się do ograniczonych warunków glebowych. Aby zwiększyć ilość nasadzeń, wybrano jedynie takie drzewa, które charakteryzuje smukła, kolumnowa sylwetka. Sięgnięto po rodzime gatunki,  które zwykle występują w mieszanych lasach liściastych. Wymagają one mniejszej ilości wody, co ma kluczowe znaczenie w późniejszym utrzymaniu zieleni. Ponad dwadzieścia gatunków drzew zimnozielonych, kwitnących oraz owocowych zapewnia dużą różnorodność biologiczną i piękną kompozycję roślinną w sercu dużej metropolii.

Projekt cieszy się dużym uznaniem, a w 2018 roku nagrodzony został w prestiżowym konkursie Landezine International Landscape Award.

Zieleń miejska zintegrowana z budynkiem

Zieleń w pudełku czyli tropikalna dżungla w tajskim domu – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia:  Shma Company Limited

realizacja: 2017

lokalizacja: Bangkok, Tajlandia

zdjęcia: Openspace

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

BxoUO

Meds prescribing information. Generic Name. where buy cheap viagra pills in Canada. Some what you want to know about drugs. Get now.
[url=http://blog.qooza.hk/arman3880?eid=1041496]Some about pills.[/url] [url=http://newentun.cl/wp/2016/12/25/newentun-en-vina-del-mar/#comment-11617]All what you want to know about medicament.[/url] [url=https://actcycle.jp/gourmet/r359.html#comment-59969]Actual news about medicament.[/url] 318a3c3

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!