
W niemieckim mieście Düsseldorf powstała największa zielona fasada w Europie. Wykorzystano do tego 30 tysięcy roślin uformowanych w żywopłot długi na 8 kilometrów

Wertykalne ogrody, zielone fasady i tarasy coraz częściej wprowadzane są do miejskiej tkanki. W ten sposób architekci starają się przemycić przyrodę do zurbanizowanej przestrzeni. Na fali idei zielonego miastapowstał projekt największej w Europie zielonej fasady. Rośliny pokryły elewacje pięciopiętrowego budynku biurowego Kö-Bogen II znajdującego się w dzielnicy Hofgarten w niemieckim mieście Düsseldorf przy placu Gustaf-Gründgens. W okolicy znajduje się wieża Dreischeibenhaus z lat 50. oraz teatr Schauspielhau. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia Ingenhoven Architects.
Projekt zielonej fasady powstał w odpowiedzi na sytuację miasta, w którym mieszkańcy coraz bardziej cierpią z powodu częstych upałów oraz słabej jakości powietrza. Rośliny przyczyniają się do obniżenia odczuwalnej temperatury nawet o 15 stopni, dlatego architekci postanowili przykryć tradycyjną elewację z litego materiału budowlanego soczystą zielenią.

Zielona fasada z żywopłotu
Dwie z elewacji budynku o trapezoidalnej bryle mają formę spadzistą, przypominając tym samym rozległe połacie trawników. Pokryte są one w całości żywopłotem grabowym, który według przeprowadzonych badań zapewnia korzyści ekologiczne odpowiadające tym, które generować mogłoby 80 w pełni dojrzałych drzew liściastych.
Wykonanie żywopłotów z grabów okazały się najodpowiedniejszym sposobem włączenia zieleni do zabudowy, jako że drzewo to rośnie lokalnie, a przy tym nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Powszechne w mieście graby zachowują liście zimą, wytrzymują znaczne prędkości wiatru i wymagają jedynie dwóch do trzech przycinań w ciągu roku. Ponadto dobrze znoszą niskie temperatury zimą.
Zieleń zaprojektowana przez pracownię tworzy żywopłot o łącznej długości ośmiu kilometrów. Obok biurowca o powierzchni 41 370 m2 znajduje się mniejszy trójkątny budynek, który przykryty został ogólnodostępnym trawnikiem. Taka kompozycja zainspirowana jest koncepcją urbanistyczną, gdzie zacierają się granice między pojęciem miasta i parku. Rzeczywiście, duże zielone przestrzenie przeplatają się z miejską zabudową, tworząc przyjazne miejsce dla mieszkańców.

Urbanistyka ekologiczna i zielona fasada
W nowym centrum miasta zbiegają się trzy zupełnie różne podejścia do planowania miasta i architektury. Z jednej strony w oczy rzuca się surowość wieży Dreischeibenhaus, z drugiej – lekkość bryły teatru Schauspielhau. Teraz do tego różnorodnego zestawienia dołączyła zupełnie nowa wizja przestrzeni miasta – ubranej w zieleń i dynamiczne formy, reprezentowana przez fasady biurowca Kö-Bogen II. Każdy element placu jest świadectwem czasów, w których powstawał – obiekty nie konkurują ze sobą, a uzupełniają się. Ukończenie fasady biurowca stanowi ostatni etap projektu przekształcania serca miasta.

Największa zielona fasada w Düsseldorf – metryczka projektu
typ projektu: zielona fasada
inwestor: CENTRUM Projektentwicklung i B&L Group
pracownia: Ingenhoven Architects
realizacja: 2020
lokalizacja: Düsseldorf, Niemcy
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze