
Płaski dach budynku w kanadyjskim mieście Toronto urozmaiciło zielone wzgórze. To zielony dach w formie świetlika przykrywający gmach publicznej biblioteki

Projektując budynki użyteczności publicznej architekci starają się, aby odpowiadały one potrzebom mieszkańców oraz wpisywały się w przestrzeń, w której się znajdują. Indyjska biblioteka pod gołym niebem to doskonały przykład wykorzystania warunków przestrzennych i klimatycznych do stworzenia niecodziennej, a jednocześnie funkcjonalnej realizacji. W przypadku biblioteki Springdale znajdującej się na przedmieściach Toronto nie było mowy o otwartej przestrzeni obiektu. Projektujący obiekt architekci z pracowni RDHA postanowili stworzyć miejsce, które korespondowałoby z nowoczesną architekturą miasta, a jednocześnie wpisywało się w spokojny, zielony krajobraz okolicy.
W najbliższym otoczeniu gmachu biblioteki znajduje się park Komagata Maru. Zielona i płaska okolica stała się doskonałym tłem dla niecodziennej bryły budynku. Biblioteka nakryta została zielonym dachem, który obsadzono trawą. Jego stożkowy kształt wynika z pełnionej funkcji świetlika, doświetlającego wnętrze biblioteki. W ten sposób w sylwecie miasta pojawiło się przykuwające wzrok zielone wzgórze.

Zielony dach biblioteki z trawą
Biblioteka składa się z trzech budynków rozmieszczonych wokół centralnego patio. Każdy z nich skonstruowany został z aluminium i stali – materiałami charakterystycznymi dla architektury Toronto. Przeszklenia ozdabiają pionowe linie, które przypominają strony opasłych tomów książek. Ponad nowoczesną bryłą gmachu biblioteki wyłania się zielony kopiec, tworząc kopułowy sufit ponad otwartą przestrzenią wewnątrz.
Zielony dach biblioteki dobrze współgra z otaczającym ją parkiem zaprojektowanym w minimalistycznym stylu. W bezpośredniej bliskości biblioteki założone zostały trawniki obsadzone ozdobnymi trawami i niewysokimi drzewami. U wejścia zaaranżowano też nieduże zbiorniki wodne. Wszystkie kwatery utrzymane zostały w ścisłej geometrii, która koresponduje z nowoczesną formą budynku. Na terenie parku wokół biblioteki znajduje się też plac zabaw, zacieniony pawilon oraz interaktywna rzeźba z napisem „imagine”.
Realizacja budynku biblioteki publicznej w Springdale oraz otaczającego ją parku to przykład dobrego zespolenia krajobrazu z architekturą. Aranżując zieloną przestrzeń architekci stworzyli przyjemne miejsce dla mieszkańców, gdzie ci drudzy mogą udać się, aby odpocząć. Tworzenie zielonych miejsc publicznych w dużych miastach to bardzo ważne zadanie szczególnie w czasie, kiedy metropolie rozrastają się i szczelnie zapełniają budownictwem. Zielone dachy oraz tarasy to dobra odpowiedź architektów na radzeniem sobie ze skutkami zmian klimatycznych. Dach-wzgórze kanadyjskiej biblioteki stanowi doskonały przykład realizacji w duchu eko.

Zielony dach biblioteki niczym porośnięte trawą wzgórze – metryczka projektu
typ projejtu: park wokół biblioteki
pracownia: RDH Architects Inc
główny autor projektu: Tyler Sharp
lokalizacja: Toronto, Kanada
zdjęcia: Nic Lehoux
opracowanie: Wiola Imiolczyk




Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze