Ogrody Prywatne

Ogród przydomowy z pożytkiem dla owadów i ptaków

Przydomowy ogród o bardzo naturalnym charakterze powstał w pracowni Naturalnie. Jednym z istotnych założeń projektu była aranżacja ogrodowego wnętrza w taki sposób, aby było ono przyjazne dla ptaków i owadów.

Oto przydomowy ogród o bardzo naturalnym charakterze powstał w pracowni Naturalnie. Jednym z istotnych założeń projektu była aranżacja ogrodowego wnętrza w taki sposób, aby było ono przyjazne dla ptaków i owadów.

Ogród naturalny

Nowoczesne ogrody nie zawsze muszą być zaprojektowane od linijki. Ogród nowoczesny może być urządzony w stylu naturalnym, z wykorzystaniem lokalnych warunków klimatycznych. Właśnie takim jest ogród w Mniszku koło Radomia, którego aranżacja wyszła spod kreski pracowni Naturalnie – Studio Projektowe. Architekci krajobrazu postawili na gatunki rodzime, które pierwotnie występowały na tym terenie.

Istotnym założeniem projektu było stworzenie przestrzeni pożytecznej dla owadów i ptaków. W tym celu zaprojektowano kwitnące kompozycje roślinne, a także niedużą łąkę kwietną w części gospodarczej działki. W ten sposób zielona kompozycja nie tylko może przysłużyć się lokalnemu ekosystemowi, ale też umożliwia rozwijanie pszczelarskiej pasji właściciela ogrodu.

Projektowanie przestrzeni z uwagą skierowaną na środowisko jest szczególnie istotne w dobie zmian klimatycznych i coraz trudniejszych warunkach bytowania okolicznej fauny. Łąki kwietne są nie tylko niezwykle dekoracyjne, ale też nie wymagają intensywnego nawożenia, podlewania czy koszenia. Jak pokazują ogrodowe trendy, łąki kwietne dobrze prezentują się także w ogrodach nowoczesnych, rozluźniając nieco przynajmniej część kompozycji. 

Ogród naturalny

Ogród naturalny wpisany w krajobraz

Kolejnym założeniem projektu było wpisanie naturalnego ogrodu w otaczający go krajobraz. Działkę okala młodnik sosnowy, który stanowi piękne tło dla aranżacji. W projektowanym ogrodzie wykorzystano głównie wysokie trawy ozdobne oraz kompozycje z bylin. Całość uzupełniona została o dwa duże drzewa. W jednym z narożników działki posadzony został duży i rozłożysty dąb szypułkowy. Naprzeciwko okna kuchennego zasadzono wielopniową lipę drobnolistną.

Uwagę zwraca także efektowne przejście, które po obu stronach obsadzono wysokimi trzcinnikami ostrokwiatowymi. Rośliny te o wysokich kłosach pięknie kołyszą się na wietrze, dając przyjemny efekt. Szeroki pas trzcinników wspaniale też prezentuje się oglądany z okna budynku.

 

Ogród naturalny

Nowoczesny ogród, ale naturalny

W nowoczesnych ogrodach w stylu naturalnym granica między nasadzeniami, a otoczeniem jest jedynie subtelnie zaznaczona. Przestrzenie wydają się płynnie ze sobą zespalać. W prezentowanym ogrodzie poszczególne strefy nasadzeń wkomponowano w wypielęgnowany trawnik, pozbawiając kwatery wyraźnych obwódek. Geometrycznie wytyczone rabaty naturalistyczne wypełniają przestrzeń, dając elegancki, ale i swobodny efekt. W ten sposób projektantom udało się pogodzić naturalny charakter ogrodu z upodobaniem właścicieli do prostych i współczesnych form.

Ogród naturalny

Ogród naturalny z pożytkiem dla owadów i ptaków – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Naturalnie – Studio Projektowe / www.naturalniestudio.pl

realizacja: 2018

lokalizacja: Mniszek koło Radomia

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Ogród naturalny galeria

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!