ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Publiczne

Tu wolno biegać – poznański ogród jordanowski

Ogród jordanowski to coś więcej niż zwykły plac zabaw. To przestrzeń, która ma 
zapewniać rozrywkę, ale też edukować je i rozwijać młodzież. Zobaczcie efekt przebudowy jednego z ogrodów jordanowskich w Poznaniu przez UGO Architecture.

Ogród jordanowski to coś więcej niż zwykły plac zabaw. To przestrzeń, która ma zapewniać rozrywkę, ale też edukować je i rozwijać młodzież. Zobaczcie efekt przebudowy jednego z ogrodów jordanowskich w Poznaniu przez UGO Architecture.

 

Ogród jordanowski w Poznaniu

Projekt przebudowy ogrodu jordanowskiego nr 1 przy ulicy Solnej w Poznaniu przygotowany został przez pracownię UGO Architecture. Koncepcja powstała w 2016 roku doczekała się pierwszego etapu realizacji. Staromiejski ogród zyskał nowe oblicze, które dobrze wpisuje się w nowy nurt projektowania przestrzeni dla dzieci – miejsca do rekreacji mają być ciekawe, nietypowe i pobudzające dziecięcą wyobraźnię.

Maksymą, która przyświeca realizacji, jest hasło „tu wolno!”. Bo właśnie tutaj nie są zabronione gra w piłkę, bieganie, czy głośne śmiechy i nawoływania. Założeniem projektu było wyeksponowanie tonącej w zieleni, płaskiej wyspy z polami do gry. Realizacja podzielona została na trzy etapy. Pierwszym z nich były prace budowlane obejmujące wykonanie boisk sportowych oraz łączącym je placem – sercem założenia. Obszar wyłożony został niebieskim tartanem, podziały poprowadzono za pomocą białych linii. Całość urozmaicają grafiki i duże litery układające się w napis: Tu wolno grać w piłkę.

Ogród jordanowski w Poznaniu

Największe boisko jest wielofunkcyjne – zaprojektowano je tak, aby mogło służyć czterem dyscyplinom sportowym. Mniejsze boisko przeznaczono do gry w koszykówkę oraz unihokeja. Oba boiska otoczono siatkowymi piłochwytakami, które mają zapobieg ucieczce piłki poza wyznaczony obszar. W centralnej części znajduje się miejsce na rozgrzewkę, przerwę w czasie gry, czy wypoczynek po zakończonym meczu. Obszar centralny płynnie spaja całą przestrzeń.

Projekt zainicjowany został przez Zbigniewa Burkietowicza - działacza społecznego oraz wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2. Realizacja była możliwa dzięki dotacjom miejskim oraz Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

Ogród jordanowski w Poznaniu

Ogrody jordanowskie

Jak powiedział Jean Rousseau – natura jest najlepszym wychowawcą. To ta myśl zainspirowała dr Jordana, który założył pierwszy w kraju ogród dedykowany dzieciom. Miało to miejsce w 1887 roku w Krakowie. Później idea ogrodów jordanowskich szybko się upowszechniła – podobne ogrody zaczęto tworzyć również w innych miastach. Ogród zaprojektowany z myślą o dzieciach miał służyć odpoczynkowi, zabawie oraz wychowaniu. Zgodnie z powojennymi wytycznymi urbanistycznymi taki ogród stał się obowiązkowym punktem każdego miasta, a nawet osiedla.

Istotnym założeniem funkcjonowania ogrodu jordanowskiego jest zapewnianie wszechstronnego rozwoju dziecka. Kompleksowo zaprojektowane środowisko zabawy powinno pozwalać na doświadczanie otoczenia poprzez wszystkie zmysły, pobudzając w ten sposób ciekawość, ucząc i bawiąc. U podstaw takiego ogrodu leży też idea, w myśl której dzieci i młodzież powinny zostać włączone do współdecydowania o zagospodarowaniu oraz aktywnej opiece nad terenem.

Ogród jordanowski w Poznaniu
Ogród jordanowski w Poznaniu

Tu wolno grać w piłkę – poznański ogród jordanowski  - metryczka projektu

typ projektu: ogród jordanowski

inwestor: Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 w Poznaniu

pracownia: UGO Architecture / www.ugo.com.pl

autorzy projektu: Hugon Kowalski, Anna Szczepaniak, Paweł Furmanowski, Sonia Dubois

projekt: 2016-2017

realizacja: 2019

lokalizacja: Poznań

projektowana powierzchnia: 1725 m2

zdjęcia: Dawid Majewski Foto/Video

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!