Projekty

Projekt ogrodu nowoczesnego w Bartągu

Ogród nowoczesny charakteryzuje się geometrią i elegancją. Zielona przestrzeń daje poczucie uporządkowania i przyjemnej harmonii. Na taki właśnie efekt postawiła pracownia projektowa Merantti design projektując ogród w Bartągu

Ogród nowoczesny charakteryzuje się geometrią i elegancją. Zielona przestrzeń daje poczucie uporządkowania i przyjemnej harmonii. Na taki właśnie efekt postawiła pracownia projektowa Merantti design projektując ogród w Bartągu

projekt ogrodu w stylu nowoczesnym

Projekt dotyczył działki przy domu jednorodzinnym w Bartągu – niedużej wsi położonej pod Olsztynem. Spokojna okolica, bliskość jezior i rzek to podstawowe zalety lokalizacji parceli. Na mierzącej 2000 m2 parceli znajduje się dom o jasnych elewacjach i nowoczesnej, rozczłonkowanej bryle. Inwestorzy marzą o ogrodzie, który wpisywałby się we współczesne trendy aranżacji zieleni. Z prośbą o projekt zagospodarowania terenu zwrócono się do pracowni Merantti design, znanej z realizacji ogrodowych w minimalistycznym stylu. Pracownia i tym razem postawiła na prostotę i elegancję, wynikające z uporządkowania form i geometrii.

Głównym celem projektu było zaaranżowanie przestrzeni nadając jej walory estetyczne i kompozycyjne. Architektom zależało, aby zaaranżować niezależne ogrodowe wnętrza, które pełniłyby różne funkcje, a jednocześnie tworzyły spójną wizję przestrzeni. Wyzwaniem, jakie niósł ze sobą projekt ogrodu w Bartągu, było praktyczne rozwiązanie problemu wielopoziomowości terenu. Architekci skupili się na tym, aby ogród stał się atrakcyjny kompozycyjnie, jednocześnie umożliwiając swobodne przejścia między różnymi wysokościami.

projekt ogrodu w stylu nowoczesnym

Ogród na wielu poziomach

Wielopoziomowość oraz kształt parceli w dużym stopniu decydują o zdynamizowaniu przestrzeni. Architekci posłużyli się licznymi tarasami oraz schodami, łączącymi poszczególne poziomy. Frontowa część ogrodu została wyraźnie podzielona na dwie części o różnych funkcjach. W jednej z nich zaprojektowano wygodny podjazd prowadzący do garażu oraz wiaty. Tam też wytyczona została alejka biegnąca na tyły parceli.

Druga część działki stanowi przestrzeń rekreacyjną i reprezentacyjną. Wykonane z białego kamienia tarasy prowadzą kaskadowo coraz wyżej, ku założonemu tuż przy wejściu do strefy dziennej domu tarasu głównego. Biel kamienia doskonale koresponduje z bujnymi nasadzeniami. Przewidziano posadzenie traw ozdobnych, niskiej zieleni oraz licznych roślin kwitnących. Całość uzupełniają niewysokie drzewa ozdobne. Taras u wejścia do domu przykryty został częściowo ażurową konstrukcją o nowoczesnej formie.

W dalszej części ogrodu rozciąga się zielony trawnik. W ogrodzie znajduje się też nieduża altana – to tutaj domownicy będą mogli przysiąść do wspólnego posiłku. Powierzchnia ogrodu zamknięta jest nowoczesnym ogrodzeniem nawiązującym do architektury budynku. W miejscach, w których parcela sąsiaduje z działkami sąsiadów, zaprojektowano wysokie żywopłoty dające poczucie prywatności.

projekt ogrodu w stylu nowoczesnym

Oświetlenie nowoczesnego ogrodu

W nowoczesnych ogrodach bardzo dużą rolę odgrywa gra światła po zmroku. Projektując ogród w Bartągu architekci poświęcili dużą uwagę dekoracyjnemu oświetleniu. Punkty świetlne subtelnie ozdabiają elewacje budynku. Oświetlenie poprowadzone zostało również wzdłuż wspinających się kaskad tarasów, dając efekt kameralnego i bardzo eleganckiego ogrodowego wnętrza.

projekt ogrodu w stylu nowoczesnym

Projekt ogrodu nowoczesnego w Bartągu – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Merantti design Anna Koronowska / www.merantti.pl

projekt: 2020

lokalizacja: Bartąg

projektowana powierzchnia: 2000 m2

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!