ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

Jaki wąż ogrodowy wybrać? Poradnik zakupowy

Przed rozpoczęciem sezonu letniego ważne jest przygotowanie się do wykonywania podstawowych prac ogrodowych. Szczególnie ważne jest zadbanie o możliwość podlewania roślin, które źle znoszą coraz częstsze susze. Sprawdź, jaki wąż ogrodowy wybrać.

Przed rozpoczęciem sezonu letniego ważne jest przygotowanie się do wykonywania podstawowych prac ogrodowych. Szczególnie ważne jest zadbanie o możliwość podlewania roślin, które źle znoszą coraz częstsze susze pojawiające się w całym kraju. Jeżeli chcesz przez cały sezon cieszyć się pięknym trawnikiem, kwiatami i krzewami, sprawdź, jaki wąż ogrodowy wybrać.

1. Na co zwrócić uwagę przed zakupem węża ogrodowego?

2. Wąż ogrodowy do zadań specjalnych - czy każdy wąż nada się do myjki ciśnieniowej?

3. Zwijanie i przechowywanie węży ogrodowych - jak zadbać o nie by służyły na wiele sezonów?

Wąż ogrodowy jest niezbędny zarówno w małym ogrodzie z roślinami ozdobnymi, jak i na działce, na której uprawia się warzywa i owoce. Dzięki niemu podlewanie jest o wiele szybsze i łatwiejsze, podobnie jak wykonywanie innych prac na świeżym powietrzu. Wąż przydaje się także podczas sprzątania tarasu, mycia mebli ogrodowych oraz samochodu. Jak wybrać wąż ogrodowy, by służył jak najdłużej? Poznaj sprawdzony poradnik zakupowy.

Wąż ogrodowy

Na co zwrócić uwagę przed zakupem węża ogrodowego?

Zanim kupi się wąż ogrodowy, powinno się zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Jednym z nich jest długość akcesorium. Przede wszystkim powinno się sprawdzić, ile wynosi odległość pomiędzy ujęciem wody, a najdalszym punktem, do którego chce się doprowadzić wodę. Zwykle zaleca się, by do tej odległości dodać 2 metry. Jednocześnie powinno się uważać, aby nie przesadzić z dodatkowymi metrami węża, gdyż wpłyną negatywnie na ciśnienie wody i utrudnią podlewanie roślin. W przypadku, gdy ogród ma nietypowy kształt lub jest naprawdę spory, można zdecydować się na zakup dwóch węży, które założy się na jedno ujęcie wody. Za pomocą specjalnego rozdzielacza podłączy się oba węże i doprowadzi się nimi wodę w różne miejsca na działce.

Kolejną kwestią istotną dla kupującego jest średnica węża ogrodowego. Im większa jest powierzchnia ogrodu, tym większa powinna być średnica. Do dużych ogrodów i działek warzywnych poleca się węże o średnicy ¾ cala. Na mniejszych powierzchniach wystarczająca jest średnica ½ cala. Możliwe jest wybranie węża o innym przekroju, jednak jego znalezienie będzie o wiele trudniejsze. W wielu sklepach będzie dostępny wyłącznie na zamówienie.

W przypadku węża ogrodowego powinno się sprawdzić, z ilu warstw i jakich materiałów jest wykonane akcesorium. Jest to ważne ze względu na to, że różne materiały cechują się odmienną trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Im więcej warstw materiału, tym mniej podatny na zniszczenie jest wąż. Ważne jest również sprawdzenie, jak wykonany jest oplot. Oplot typu spiralnego znacząco zwiększa wytrzymałość węża.

Wąż ogrodowy do zadań specjalnych - czy każdy wąż nada się do myjki ciśnieniowej?

Wybierając wąż ogrodowy, powinno się przemyśleć dokładnie, w jaki sposób będzie się go użytkować. Węże przydają się bowiem nie tylko do podlewania i napełniania basenów. Jeżeli potrzebuje się węża do myjki ciśnieniowej, istotne jest sprawdzenie średnicy wlewu do karchera. Większość myjek tego typu jest przystosowana do użytkowania z przewodami o średnicy ½ cala. Dodatkowo do podłączenia potrzebna będzie specjalna końcówka, za pomocą której połączy się karcher z wężem.

Zwijanie i przechowywanie węży ogrodowych - jak zadbać o nie by służyły na wiele sezonów?

Wąż ogrodowy najlepiej jest przechowywać w zamkniętym pomieszczeniu lub pod zadaszeniem, które ochroni go przed wysokimi temperaturami, ekspozycją na promieniowanie słoneczne i innymi niekorzystnymi czynnikami. Wąż powinien być zwinięty w taki sposób, by nie było na nim załamań. Wszelkie zagięcia negatywnie wpływają na trwałość akcesorium, przez co wąż służy znacznie krócej niż w przypadku, gdy zwija się go starannie.

Aby zwijanie węża ogrodowego było łatwiejsze, przydatny jest wózek na wąż. Akcesorium jest przystosowane do zwijania przewodów o długości 20, 30, a nawet 50 metrów. Dzięki wózkowi nawet bardzo długi wąż zajmuje niewiele miejsca w pomieszczeniu gospodarczym. Dobrym wyborem są zwłaszcza wózki z prowadnicami i korbkami, które umożliwiają zwijanie węża niemalże bez wysiłku. Równie praktyczne są wózki z bębnami, które chronią przed załamywaniem się węża.

Jeżeli ma się zbyt mało miejsca na przechowywanie węża na wózku lub w pomieszczeniu gospodarczym, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z węży spiralnych. Ich budowa przypomina spiralny kabel telefoniczny. Wąż zbrojony jest natomiast polecany do ogrodów o zróżnicowanym terenie i architekturze. Zbrojenie sprawia, że niektóre węże tego typu są objęte dożywotnią gwarancją na ściany zewnętrzne. Dzięki temu nawet do dużego i nietypowego ogrodu można znaleźć odpowiedni wąż ogrodowy, który będzie służył przez wiele sezonów.

Dodatkowo powinno się pamiętać, że do węża ogrodowego niezbędne są akcesoria w postaci końcówek do zraszania. Dzięki nim możliwe jest ustalenie siły i sposobu rozpylania wody, by jak najefektywniej podlać ogród lub usunąć zanieczyszczenia z mebli lub desek tarasowych. Co ważne, do jednego węża można zastosować wiele końcówek, by w pełni wykorzystać możliwości akcesorium.

Tekst promocyjny

Komentarze

*

domionczek

Do zadan specjalnych i nie tylko uzywam weza firmy cellfast daje sobie rade i to jest najwazniejsze zasluguje rowniez na pozytywna opinie :)

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!