Publiczne

Zieleń w przestrzeni osiedla River Point we Wrocławiu

Im większe miasto, tym większe znaczenie ma w nim zieleń. Gęsta tkanka zabudowy utrudnia mieszkańcom codziennego doświadczania przyrody. Oto osiedle River Point na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu, gdzie nie brakuje roślin.

Im większe miasto, tym większe znaczenie ma w nim zieleń. Gęsta tkanka zabudowy utrudnia mieszkańcom codziennego doświadczania przyrody. Na szczęście coraz częściej zielenią możemy cieszyć się w obrębie osiedla mieszkaniowego. Oto osiedle River Point na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu, gdzie nie brakuje roślin.

Zieleń na osiedlu River Poin we Wrocławiu

Osiedle mieszkaniowe River Point mieści się na Kępie Mieszczańskiej w obrębie wrocławskiego osiedla Nadodrze. Łączna powierzchnia inwestycji to blisko 8000 m2. Powstałe tam apartamentowce znajdują się w bezpośredniej bliskości rzeki, w rejonie rewitalizowanych bulwarów. Położenie osiedla to z pewnością ogromny atut, który postanowili w dużej mierze wykorzystać architekci opracowujący projekt zieleni.

Koncepcja zagospodarowania terenu osiedla wyszła spod pióra pracowni IKROPKA, która w swoim portfolio ma szereg udanych realizacji. Jedną z nich jest plac zabaw imitujący średniowieczną osadę. Architekci w składzie D. Krop-Andrzejczuk, I. Szkatulnik, A. Gierko i N. Solnicka opracowali kompletny projekt koncepcyjny, budowlany oraz wykonawczy. Projekt powstał w ścisłej współpracy zawiązanej przez architektów krajobrazu, architektów oraz architektów wnętrz, dzięki czemu wizja przestrzeni jest bardzo spójna. 

Zieleń na osiedlu River Poin we Wrocławiu

Rzeka w roli głównej

Odra ma kluczowe znaczenie w projekcie zagospodarowania terenu. Projektanci chcieli wypracować wizji terenu osiedla, które byłoby otwarte na rzekę. W bezpośredniej bliskości Odry zaprojektowana została ścieżka pieszo-rowerowa. Aleja wije się i rozdziela, a pośrodku tworzy się wyspa zieleni, która podkreśla rekreacyjny charakter przestrzeni. Na końcu ścieżki założony został drewniany taras widokowy. To stąd mieszkańcy mogą podziwiać nadodrzańskie krajobrazy.

Zieleń na osiedlu River Poin we Wrocławiu

Z myślą o mieszkańcach osiedla

W ramach realizacji utworzona została strefa zabaw dla dzieci, charakteryzującą się zróżnicowaną formą terenu. Zastosowano tam nawierzchnię poliuretanową, a do dyspozycji najmłodszych oddano zamontowaną na górce ślizgawkę, hamak i trampolinę. Opiekunowie mogą przysiąść na ławkach wykonanych na specjalne zamówienie. W przestrzeni osiedla znajdują się także inne elementy małej architektury, które zostały zaprojektowane specjalnie na potrzeby inwestycji.

Oprócz przestrzeni dla dzieci, w koncepcji zagospodarowania terenu wyznaczone zostały strefy komunikacji pieszej i kołowej, parkingi, strefy odpoczynku w zieleni i widokowe. Ciągi komunikacyjne w dużej mierze wykończono nawierzchniami przepuszczalnymi typu terraway. Ma to zapewnić infiltrację wody deszczowej do zieleni.

W strefie wejściowej osiedla zieleni nadano rolę reprezentacyjną. W przestrzeni podwórza rośliny podkreślają rekreacyjny charakter terenu. Wykorzystane zostały duże grupy krzewów, traw ozdobnych i bylin. Taki dobór gatunkowy zapewnia atrakcyjność zieleni przez cały rok. Architekci nie tylko nasadzili nowe okazy – graby pospolite, jarząby i ozdobne wiśnie osobliwe, ale również zadbali o zastany drzewostan.

Zieleń na osiedlu River Poin we Wrocławiu

Zieleń w przestrzeni osiedla River Point we Wrocławiu – metryczka projektu

typ projektu: zagospodarowanie terenu osiedla

inwestor: Archicom Studio

pracownia: IKROPKA / www.ikropka.eu

zespół projektowy: D. Krop-Andrzejczuk, I. Szkatulnik, A. Gierko, N. Solnicka

współpraca: Archicom Studio: D. Jarodzka - Śródka, K. Śródka, B. Kura, M. Sieradzan

realizacja: 2019

lokalizacja: Wrocław

projektowana powierzchnia: 7895 m2

Zieleń na osiedlu River Poin we Wrocławiu

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!