Ogrody Prywatne

Rooftop garden czyli zielone ogrody na dachach

Zieleń w mieście jest na wagę złota – wiedzą o tym nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale też inwestorzy. Wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi, w Poznaniu powstaje osiedle o niskiej zabudowie wyposażonej w rooftop gardens

Zieleń w mieście jest na wagę złota – wiedzą o tym nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale też inwestorzy. Wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi, w Poznaniu powstaje osiedle o niskiej zabudowie wyposażonej w rooftop gardens.

Ogród na dachu

To wśród zieleni odpoczywamy, ona daje nam cień i wytchnienie w upalne dni. Duże, betonowe połacie potrafią podnieść temperaturę nawet o 15 stopni Celsjusza. Ponadto duża ilość roślin znacząco wpływa na jakość powietrza. Nic więc dziwnego, że zieleń w mieście ma szczególne znaczenie i coraz częściej stanowi o wyborze lokalizacji mieszkania.

Gęstość zabudowy w mieście nierzadko sprawia, że brakuje skwerów, parków, czy przestrzeni z zielenią nieplanowaną. Coraz bardziej powszechnym pomysłem jest wykorzystywanie dachów budynków, nadając im funkcję zielonych tarasów. To tam sadzone są rośliny, tam też mieszkańcy mogą szukać chwili odpoczynku.

Jedną z inwestycji, której podstawą jest zieleń, jest osiedle w Poznaniu zlokalizowane przy ulicach Trójpole i Piątkowskiej. To tam, na działce mierzącej pół hektara, znajdzie się pięć budynków mieszkalnych Na dachach trzech z nich zaplanowano ogrody. Największy z tarasów będzie mierzył 60 m2. Zielone ogrody, czyli rooftop gardens, będą miały charakter ogrodów intensywnych, pokrytych nie trawą, czy mchem, ale krzewami i drzewami.

Ogród na dachu

Rośliny na osiedlu w mieście

Rośliny zaplanowane są nie tylko na dachach budynków, maja wypełniać całą przestrzeń osiedla. Przewidziano nasadzenie aż 20 000 roślin. Te drzewa, które rosły na działce dotychczas, zostaną przesadzone i wkomponowane w nową koncepcję zieleni. Bogactwo drzew, krzewów, kwiatów kwitnących oraz innych nasadzeń pozwoli na złagodzenie wpływu zanieczyszczeń i zmieniających się warunków pogodowych, ale też dostarczy wyjątkowych wrażeń estetycznych. Rośliny nie będą zostawione same sobie. Aby spełniały swoją rolę, trzeba o nie regularnie dbać, a pielęgnacją zajmować się będzie profesjonalna firma ogrodnicza.

Ogród na dachu

Naturalne materiały wykończeniowe

Zielone tarasy będą wykończone naturalnym drewnem. Drewniane deski będą korespondowały z neutralną kolorystyką budynków. Pojawią się minimalistyczne balustrady i poręcze, a całość da efekt stylowej i bardzo współczesnej przestrzeni ogrodowej.

Idea zielonych tarasów typu rooftop gardens przeżywa obecnie renesans, doskonale wpisując się w koncepcję zrównoważonego rozwoju. Pokryte roślinami dachy chętnie wykorzystywane są we Włoszech, Niemczech, czy Holandii. Tak zaaranżowana przestrzeń pozwala mieszkańcom spojrzeć na okolicę oraz miejskie życie z nowej perspektywy i docenić rolę roślin w dużym mieście.

Ogród na dachu

Rooftop garden czyli zielone ogrody na dachach – metryczka projektu

typ projektu: tarasy

inwestor: Masterm Investment

projekt: 2019

lokalizacja: Poznań

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Ogród na dachu

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!