ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

Kwiaty na taras, czyli jak urządzić ogród na tarasie

Wypoczynek na świeżym powietrzu ma duże znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Możesz mieć podobną możliwość na wyciągnięcie swojej ręki – nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że zaaranżujesz swój taras przy pomocy wielu okazów roślin.

Wypoczynek na świeżym powietrzu ma duże znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Z pewnością odczuwasz dobroczynne działanie bliskości natury podczas spaceru w lesie, parku czy ogrodzie. Możesz mieć podobną możliwość na wyciągnięcie swojej ręki – nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że zaaranżujesz swój taras przy pomocy wielu okazów roślin. Różnobarwna, pachnąca kompozycja stworzy niezwykłą atmosferę w Twojej strefie relaksu.

Jakie rośliny wybrać na taras?

Rośliny, które możesz wykorzystać do dekoracji tarasu, powinny być przede wszystkim odporne na warunki pogodowe. Unikaj wybierania delikatnych gatunków, które mają bardzo wysokie wymagania lub łamią się pod wpływem porywów wiatru. Upewnij się, że okaz, który masz na oku, jest przeznaczony do uprawy zewnętrznej – domowe kwiaty mogą nie poradzić sobie podczas ulew i burz. W większości nie są także przystosowane do przebywania na intensywnym słońcu.

Taras możesz ozdobić zielenią na wiele sposobów. Jeżeli jest położony na nieznacznej wysokości, z łatwością przyjdzie Ci udekorowanie go rabatą wzdłuż krawędzi podestu. U podstawy tarasu możesz posadzić również rośliny pnące, które oplotą barierki, dając baśniowy efekt. To jednak nie wszystko – wykorzystaj rośliny doniczkowe, aby stworzyć zachwycające kompozycje stojące i wiszące!

Rośliny sezonowe na taras

Lubisz stymulujące zmiany w otoczeniu? Nie od dziś wiadomo, że nowe kolory, wzory i faktury potrafią doskonale wpłynąć na działanie mózgu, poprawiając koncentrację. Co więcej, sprzyjają także większej produkcji hormonów szczęścia. Jeżeli chętnie eksperymentujesz z drobnymi metamorfozami w swoim domu, zapewne chcesz, aby również Twój taras co roku prezentował się inaczej. Do zaaranżowania tej przestrzeni zastosuj rośliny sezonowe – czyli gatunki, które dojrzewają w ciągu jednego okresu wegetacyjnego. Dzięki temu Twoje kompozycje florystyczne będą niepowtarzalne – w każdym sezonie zachwycisz swoich domowników i gości nowym pomysłem na wystrój tarasu.

Wykorzystaj groszek pachnący lub powój – ich pnącza w niesamowity sposób oplotą barierki. W podłużnych pojemnikach możesz posadzić kwiaty typowo balkonowe, np. maciejkę, a w dekoracyjnych donicach wyeksponuj astry, begonie, lwie paszcze i inne rośliny z pięknymi kwiatostanami.

 

Rośliny wieloletnie na taras

Jeżeli metraż Twojego tarasu na to pozwala, warto urozmaicić aranżację okazałymi roślinami w masywnych donicach z dekorem. Taka ozdoba nie tylko zapewnia spektakularny efekt, ale również dodatkową odrobinę cienia w upalne dni. W tej roli sprawdzą się kwiatowe krzewy ozdobne – np. forsycje i azalie – a także niektóre odmiany kosodrzewiny czy świerku, które podczas zimy mogą również służyć za świąteczne drzewka.

Z kolei do najchętniej sadzonych bylin wieloletnich należą liliowce, rozchodniki i rudbekie. Rośliny z tej grupy osiągają wysokość kilkudziesięciu centymetrów, więc sprawdza się zarówno jako samodzielne ozdoby, jak i elementy kompozycji złożonej z wielu okazów w różnych rozmiarach.

W czym posadzić rośliny na tarasie?

Doniczki są niezbędne do uprawy kwiatów. Odpowiednio dobrany model nie tylko zapobiegnie rozsypywaniu się ziemi, umożliwiając roślinie wzrost, ale też podkreśli jej urodę i jednocześnie wkomponuje się w otoczenie. Z tego powodu warto zrezygnować z plastikowych pojemników, które zwykle towarzyszą zakupionemu okazowi. Wybierz stylową donicę, która pasuje do pozostałych elementów wystroju.

Nawet jeżeli nie lubisz przesadzać roślin, wciąż możesz zapewnić swoim okazom estetyczną oprawę w wybranym stylu. Sprawdź dostępne osłonki – w mgnieniu oka umieścisz plastikową doniczkę wewnątrz znacznie bardziej atrakcyjnego wizualnie pojemnika i zyskasz dekorację na miarę swoich oczekiwań.

Podłoże dla roślin tarasowych

Roślin, które nadają się do sadzenia w donicach na tarasie, jest bardzo wiele. Pochodzą one z różnych stron świata i stref klimatycznych, w związku z czym mają różne upodobania dotyczące warunków do wzrostu. Wymagania roślin są zróżnicowane pod względem poziomu nawilżenia gleby oraz oświetlenia lub zacienienia stanowiska. Nie mniej ważny jest rodzaj gleby – jej odczyn i skład.

Jeśli nie jesteś pasjonatem ogrodnictwa, nie musisz się o to martwić – różne warianty ziemi są dostępne w ofertach wielu sklepów. Mieszankę glebową możesz wykonać także samodzielnie z kilku składników, których część z pewnością znajduje się wśród Twoich ogrodniczych akcesoriów. Przygotuj ziemię kompostową, torf o właściwym odczynie (kwaśny lub odkwaszony), a także dodatkowe komponenty, np. piasek albo kompostowana kora, dzięki którym upodobnisz mieszankę do gleby występującej w naturalnym środowisku danego gatunku.

Kwiaty na taras

Pielęgnacja roślin na tarasie

Aby Twoje okazy przez cały sezon zachwycały pięknym zapachem, barwnymi kwiatostanami i mięsistymi liśćmi, musisz o nie należycie zadbać. Pamiętaj o częstym podlewaniu – szczególnie podczas upałów, kiedy rośliny szybciej oddają wodę. Warto również uzupełniać składniki mineralne w glebie – odpowiednie preparaty nawożące i odżywiające pomogą Ci zadbać o zdrowie roślin i jak najdłuższy okres kwitnienia.

Pamiętaj również o zabezpieczeniu roślin wieloletnich przed nadchodzącą zimą. Osłoń nie tylko zasadniczą część okazów, ale też donice, w których znajdują się wrażliwe na mróz korzenie.

Teskt sponsorowany

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!