kızılay odtülüler dershane

Projekty

Modernizacja przedwojennych szklarni i Ogrodów Ulricha

XIX-wieczne Ogrody Ulricha na warszawskiej Woli doczekają się modernizacji. Park wraz z ogrodem pokazowym czeka generalny remont według projektu architektów z pracowni WXCA.

XIX-wieczne Ogrody Ulricha na warszawskiej Woli doczekają się modernizacji. Park wraz z ogrodem pokazowym czeka generalny remont według projektu architektów z pracowni WXCA.

Ogrody Ulricha na warszawskiej Woli

Ogrody Ulricha to ogólnodostępny park zlokalizowany przy ulicy Górczewskiej w dzielnicy Wola w Warszawie. Zielona przestrzeń zlokalizowana jest pomiędzy ruchliwą ulicą, a znajdującym się tuż obok centrum handlowym Wola Park. Właściciel obiektu handlowego jest firma INGKA Centers, która zwróciła się z prośbą o projekt modernizacji przestrzeni Ogrodów Ulricha oraz znajdujących się na jej terenie szklarni do pracowni WXCA. Warszawie biuro znane jest z udanych realizacji, do których należy zaliczyć Muzeum Powstania Wielkopolskiego czy Muzeum Wojska Polskiego.

Historia parku związana jest z ogrodnikiem Ogrodu Saskiego – Janem Bogumiłem Ulrichem, który w 1805 roku założył Zakłady Ogrodnicze, specjalizujące się w hodowli egzotycznych okazów roślin. Początkowo ogród znajdował się przy ulicy Ceglanej, jednak w 1876 roku zakład przeniesiony został w obecne miejsce, gdzie rodzina Ulrichów zakupiła ziemię. Powstała tu wzorcowa firma ogrodnicza ze szkółkami, szklarniami oraz ogrodem pokazowym.

Dawny park pokazowy, a także szklarnie oraz willa Ulricha figurują obecnie w rejestrze zabytków. Po otwarciu centrum handlowego Wola Park dawny park pokazowy został oddany mieszkańcom, jednak zarówno ogrodowe wnętrza, jak i znajdujące się tam budynki wciąż czekały na należytą sobie, gruntowną modernizację i pomysł.

Ogrody Ulricha na warszawskiej Woli

Modernizacja pod okiem konserwatorskim

Na dwóch hektarach pomiędzy ulicą a centrum handlowym mieści się powojenny park, gdzie stoi drewniany budynek Karczmy Soplicowo. W zachodniej części znajdują się pozostałości po ogrodzie pokazowym. Pomiędzy oboma parkami mieści się plac z okrągłą fontanną, który zawężają dwa rzędy starych szklarni. Z uwagi na zabytkowy charakter zabudowań oraz parku wszelkie prowadzone tam prace przebiegać muszą zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Założeniem projektu jest połączenie obu parków w jedną przestrzeń. Przekształcenie polegać będzie na powiększeniu obszaru poprzez rozwinięcie pasów zieleni na placu, który obecnie dzieli przestrzeń. Projektanci nie przewidują dużych zmian w historycznym parku – ma tam pojawić się jedynie niska zieleń oraz elementy małej architektury, jak pergola, czy ławki. Inaczej wygląda kwestia parku powojennego, gdzie wytyczone zostaną nowe ścieżki oraz pojawią się liczne nowe nasadzenia. Okrągła fontanna ma zostać zastąpiona konstrukcją posadzkową z trybem mgielnym. Wzdłuż szklarni posadzone będą szpalery kwitnących drzew, dające efekt sadów we mgle. 

Ogrody Ulricha na warszawskiej Woli

Rewitalizacja dawnych szklarni

Głównym punktem projektu modernizacji Ogrodów Ulricha będzie rewitalizacja szklarni. Budynki mają zostać podwyższone, a ich stare mury mają wyraźnie odcinać się od nowej zabudowy. Wewnątrz planuje się odtworzyć białą ślusarkę oraz przeszklenia. Nieużywane od lat szklarnie ma wypełnić życie – zachodnia przystosowana będzie do celów gastronomicznych, pojawią się tam restauracje i kawiarnie. Szklarnia wschodnia ma być przeznaczona dla rodzin z dziećmi, gdzie będą one mogły spędzać wspólnie czas.

Prace rewitalizacyjne mają potrwać 2 lata. Wizualizacje projektu można oglądać w ogólnodostępnym punkcie informacyjnym znajdującym się wzdłuż pasażu prowadzącego do wejścia centrum handlowego Wola Park. Tam też eksponowana jest prezentacje na temat historii Zakładów Ogrodniczych rodziny Ulrichów.

Ogrody Ulricha na warszawskiej Woli

Projekt modernizacji przedwojennych szklarni i Ogrodów Ulricha – metryczka projektu

typ projektu: park miejski

inwestor: INGKA Centers

pracownia: WXCA / www.wxca.pl

projekt: 2019

lokalizacja: ul. Górczewska, Warszawa

projektowana powierzchnia: ok. 2 ha

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Ogrody Ulricha na warszawskiej Woli

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!