ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Park

Rewitalizacja parku im. S. Moniuszki w Łodzi

W Łodzi stawia się na rewitalizację – szereg budynków oraz przestrzeni publicznych przechodzi zmiany, a wśród nich jest park im. Stanisława Moniuszki zlokalizowany w centrum miasta.

W Łodzi stawia się na rewitalizację – szereg budynków oraz przestrzeni publicznych przechodzi zmiany, a wśród nich jest park im. Stanisława Moniuszki zlokalizowany w centrum miasta.

Park Moniuszki w Łodzi

Łódzki park im. S. Moniuszki znajduje się w obrębie ulic Składowej, Kilińskiego, Narutowicza i Polskiej Organizacji Wojskowej. Jego historia sięga 1875 roku, kiedy to utworzony tam został publiczny skwer dla podróżnych korzystających z dworca Łódź Fabryczna. Pierwsze plany parku wykonane zostały przez wybitnego architekta Hilarego Majewskiego i był to drugi park w mieście. Na przestrzeni lat park nie uchronił się przed skutkami upływu czasu. Wraz z licznie prowadzonymi w ciągu ostatnich lat pracami rewitalizacji w Łodzi, w 2017 roku podjęto decyzję o modernizacji zielonego terenu w samym śródmieściu.

Do tej pory park im. S. Moniuszki zajmował powierzchnię 2,3 ha, jednak w wyniku prowadzonych prac teren parku został powiększony. Było to możliwe dzięki wyburzeniu sąsiedniej kamienicy. Biorąc pod uwagę historyczny charakter parku oraz wymogi planu miejscowego, projekt modernizacji parku wraz z kompozycją układu komunikacyjnego został opracowany w oparciu o istniejący do tej pory układ kompozycyjny. Tak jak poprzednio, w parku dominuje funkcja komunikacyjna – komunikacja piesza.

Park Moniuszki w Łodzi

Prace na terenie parku im. S. Moniuszki

W przestrzeni parkowej prowadzone były intensywne prace modernizacyjne, do których należała wymiana alejek parkowych. Alejki wykonano z kostki granitowej oraz przepuszczającą wodę nawierzchnią mineralną. W centrum założenia postawiono fontannę posadzkową wyposażoną w dziesięć dysze z wodą w kształcie łuków oraz pionowe. Pojawił się również bezpieczny plac zabaw, przystosowany dla dzieci z niepełnosprawnościami. Znalazły się w nim zjeżdżalnie, huśtawki i bujaki oraz zestawy sprawnościowe do balansowania.

Prace w parku obejmowały także montaż elementów wyposażenia, jak ławki, kosze na śmieci, kosze na psie odchody, czy stoły do gier. Całe założenie parkowe zyskało nowe, dobrze przemyślane oświetlenie, dzięki czemu park jest przyjemnym miejscem do spacerowania także po zmroku.

W parku znajdywało się sporo starych drzew, takich jak sosny, świerki, brzozy, klony oraz inne. Opracowany projekt przestrzeni zakładał takie zagospodarowanie nowych elementów, aby nie kolidowały one z istniejącym drzewostanem. Ponadto zasadzonych zostało aż 130 nowych drzew o wysokości 7-9 m oraz obwodzie 30-45 cm. Należą do nich klony, jesiony, głogi, a także ozdobne wiśnie i grusze. W ramach prowadzonych prac zasadzono też kilkadziesiąt tysięcy mniejszych roślin. Wśród nich są ozdobne azalie wielokwiatowe oraz różaneczniki karolińskie. Wykonany został też system nawadniający, zapewniający prawidłową wilgotność gleby.

Park im. S. Moniuszki nie będzie w żaden sposób ogrodzony, dzięki czemu miejsce to pozostanie otwarte dla mieszkańców o każdej porze dnia. Trwające prace mają zakończyć się w marcu tego roku.

Park Moniuszki w Łodzi

Rewitalizacja parku im. S. Moniuszki w Łodzi – metryczka projektu

typ projektu: park miejski

inwestor: miasto Łódź

projekt: 2017

realizacja: 2018-2020

lokalizacja: Łódź

zdjęcia: Urząd Miasta Łódź

 

Park Moniuszki w Łodzi

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!