kızılay odtülüler dershane

Ogrody Prywatne

Nowoczesny ogród w Lublinie

Jak powinien wyglądać dobrze zaprojektowany ogród w stylu nowoczesnym? Powinien on być minimalistyczny i uporządkowany, ze starannie dobranymi nasadzeniami. Oto przykład realizacji, która odpowiada tym kryteriom.

Jak powinien wyglądać dobrze zaprojektowany ogród w stylu nowoczesnym? Powinien on być minimalistyczny i uporządkowany, ze starannie dobranymi nasadzeniami. Oto przykład realizacji, która odpowiada tym kryteriom.

Ogród nowoczesny

Zrealizowany ogród zlokalizowany jest w Lublinie, a jego powierzchnia mierzy 800 m2. Ogród stanowi otoczenie dla nowoczesnego domu jednorodzinnego, wykończonego bielą i ciepłym drewnem. Tą przestrzenią zajęli się architekci krajobrazu z pracowni projektowej Planea. Projektanci bardzo dobrze czują się w nowoczesnej estetyce – ich minimalistyczna realizacja ogrodu hortiterapeutycznego skradła serca kielczan. I tym razem naturalnym wyborem dla projektu ogrodu okazał się styl nowoczesny, który dobrze koresponduje z architekturą budynku. 

Ogród nowoczesny

Wszystko w ogrodowym porządku

W nowoczesnym ogrodzie w Lublinie wszystkie elementy kompozycji zaprojektowane zostały „od linijki”. Znajdziemy tutaj równe linie ścieżek i proste formy stref nasadzeń. Ogród złożony jest z niedużej strefy z podjazdem oraz większej przestrzeni prywatnej, znajdującej się w osłoniętej części działki. Tam też znajduje się duży taras, który stanowi swego rodzaju przedłużenie przestrzeni strefy dziennej domu. Część tarasu bliższa drewnianej elewacji wyłożona została szarymi płytkami. Tutaj też znalazł się wygodny, podwieszany fotel na stojącym stelażu.

W niższej części znalazła się ażurowa konstrukcja z pomalowanej na biało stali i drewna, wyznaczająca przestrzeń wspólnych posiłków i spotkań. Tam latem mogą znaleźć się meble ogrodowe, poduszki i pufy, sprzyjające wspólnemu spędzaniu czasu przez domowników. Oszczędna kolorystyka przestrzeni tarasu dobrze nawiązuje do elewacji budynku oraz do minimalistycznej estetyki. Dodatki i elementy małej architektury są proste i wprowadzone z dużą uwagą, dzięki czemu przestrzeń tarasu wydaje się uporządkowana i klarowna.

ogród w stylu nowoczesnym

Zieleń w nowoczesnym ogrodzie

W bezpośrednim otoczeniu tarasu zaproponowane zostały rośliny kwitnące, takie jak wrzosy oraz niskie rośliny zielone, jak bukszpan. Nasadzenia zostały pieczołowicie rozmieszczone w prostych, obrysowanych białymi murkami rabatach. W dalszej części otwiera się przestrzeń zielonego trawnika, dająca wrażenie przestronności. Parcela osłonięta jest od drogi dojazdowej eleganckim ogrodzeniem z szarego kamienia i malowanego na ciemny grafit drewna. Wzdłuż ogrodzenia projektanci zaproponowali bujne nasadzenia kwitnących na biało hortensji. Kwiatowe nasadzenia przedzielają sylwetki smukłych drzew.

Architektom udało się stworzyć miejsce służące wypoczynkowi, które cieszy oko domowników, a jednocześnie nie wymaga intensywnej pielęgnacji.

ogród w stylu nowoczesnym

Nowoczesny ogród w Lublinie – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Planea pracownia projektowa

realizacja: 2017-obecnie

lokalizacja: Lublin

projektowana powierzchnia: 800 m2

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!