ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Ogrody Prywatne

Romantyczny ogród na Kaszubach

Piękne kaszubskie lasy i łąki to idealne tło dla urokliwego ogrodu w stylu romantycznym. Przestrzeń działki skryta jest z wszystkich czterech stron przez wysokie, stare drzewa.

Piękne kaszubskie lasy i łąki to idealne tło dla urokliwego ogrodu w stylu romantycznym. Przestrzeń działki otoczona jest z wszystkich czterech stron przez wysokie, stare drzewa. 

Ogród romantyczny na Kaszubach

Powierzchnia działki zlokalizowanej na Kaszubach mierzy ponad 2 ha. To tutaj projektanci z pracowni Ogrody Strumyk postanowili urządzić prawdziwie uroczy, romantyczny ogród pełen bujnej roślinności. Pracownia znana jest z realizacji odwołujących się do idei dawnych ogrodów krajobrazowych, takich jak niekończący się ogród w Zapceniu

Tak w zapceńskim ogrodzie, jak i tutaj, projektanci raczą nas przyjemną estetyką bazującą na dużej różnorodności nasadzeń i ich swobodnej kompozycji.

Przestrzeń ogrodu sprawia wrażenie zielonej enklawy, a to dzięki wysokim drzewom, które ze wszystkich czterech stron wyznaczają granice parceli. Zlokalizowany tutaj dom posiada okładzinę z kamienia oraz duże przeszklenia, przez które zieleń zagląda do wnętrz. Budynek wtula się w krajobraz, a jego najbliższe otoczenie w formie gęstej roślinności, stanowi zapowiedź znajdujących się w dalszej części działki ogrodowych wnętrz. Zagłębiając się w ogrodzie można mieć wrażenie stopniowego odkrywania kolejnych tajemnic.

 

Ogród romantyczny na Kaszubach

Zbiornik wodny w ogrodzie

Chociaż zieleń w ogrodzie zaproponowana została w stylu romantycznym, najbliższe otoczenie domu to elegancki, ale i nowoczesny taras. Posadzka stworzona została z drewnianych desek. Tutaj też znalazł się wolnostojący kominek ogrodowy, usytuowany na podniesionej nieco ponad taras strefie ze stali kortenowskiej o bogatej dekoracji.

Stąd też można dostrzec znajdujący się w głębi ogrodu sztuczny zbiornik wodny o powierzchni lustra wynoszącej ponad 1000 m2. Staw kąpielowy doskonale wpisuje się w romantyczny charakter ogrodu, a uzupełnieniem tej koncepcji jest górująca ponad nim monstrualna wierzba płacząca. Naturalistyczne obsadzenia strefy filtrującej przecina srebrzący się trakt drewniany z drzewa egzotycznego o falistym kształcie.

Ogród romantyczny na Kaszubach

Tajemniczy ogród

W projekcie ogrodu na Kaszubach na gości czeka wiele niespodzianek. Oprócz imponującej tafli stawu, pośród bujnej roślinności rozsiane zostały elementy małej architektury. Należą do nich czerwone fotele, będące stałym wyposażeniem miejsca, które swoją wyraźną barwą przełamują kolorystykę roślin. Przestrzeń urozmaicają także nieduża altanka o ażurowej konstrukcji i fioletowych zasłonach, a także wodospad z ukrytą grotą.

Z ziemi z wykopu stawu stworzone zostało nieduże wzgórze, które skrywa w sobie piwniczkę. To tutaj przechowywane są dary natury, które można wygodnie degustować. Ze wzgórza wypływa źródło zasilające mały staw z karpiami koi. Przed stojącym na wzgórzu otwiera się widok na rozległy trawnik zwieńczony łąką kwietną. Stąd też widoczne są trejaże z winoroślami oraz antykidią prowadzące do części użytkowej ogrodu.

Ogród romantyczny na Kaszubach

Romantyczny ogród na Kaszubach – metryczka projektu

 

typ projektu: ogród przydomowy

pracownia: Ogrody Strumyk

realizacja: 2019

lokalizacja: Kaszuby

projektowana powierzchnia: ok 2 ha

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!