kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Muzeum na granicy czyli Open Air Museum

Na zrewitalizowanych brzegach Olzy powstała wyjątkowa przestrzeń ekspozycyjna i rekreacyjna - Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín to muzeum transgraniczne. Należy ono częściowo do Polski, częściowo do Czech.

Na zrewitalizowanych brzegach Olzy powstała wyjątkowa przestrzeń ekspozycyjna i rekreacyjna - Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín to muzeum transgraniczne. Należy ono częściowo do Polski, częściowo do Czech.

Muzeum Open Air w Cieszynie

Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín to pierwsza taka przestrzeń, która pokazuje fenomen leżącego na polsko-czeskiej granicy Cieszyna. Ekspozycja muzeum rozlokowana została na obu brzegach Olzy – rzeki wyznaczającej granicę między dwoma państwami. Nowa przestrzeń stanowić ma atrakcyjny punkt na mapie turystycznej, a za jej projekt odpowiada dobrze znana pracownia architektoniczna RS+ Robert Skitek.

Pracownia RS+ Robert Skitek znana jest z nagradzanych realizacji z zakresu architektury publicznej jak i prywatnej. Należą do nich liczne projekty w obrębie Tychów i Śląska, takie jak lustrzana promenada czy wodny plac zabaw na tyskich Paprocanach. Także tym razem pracownia opracowała projekt wyjątkowej przestrzeni, korzystając szeroko z nowoczesnych technologii i rozwiązań funkcjonalnych.

Muzeum Open Air w Cieszynie

Adaptacja przestrzeni nad Olzą miała na celu stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej oraz zaprojektowanie nośników dla muzealnej ekspozycji, która opowiadałaby o dziejach miasta. Inwestycję należało rozpocząć od rewitalizacji terenu, gdyż bardzo wąski, zadrzewiony pas gruntu nad stromym brzegiem Olzy przez lata pozostawał zaniedbany. Rewitalizacja obejmowała odcinek alei Piastowskiej (strefa pieszo-rowerowa) od ulicy Zamkowej do ulicy Sportowej.

Muzeum Open Air w Cieszynie

Otwarte muzeum w Cieszynie

W przestrzeń Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín wpisuje się zarówno unikatowa ekspozycja muzealna, jak i strefa rekreacyjno-wypoczynkowa. Pośród naturalnego krajobrazu poprowadzone została ścieżka pieszo-rowerowa, wokół której pojawiają się ciekawe elementy architektury. Porośnięte zróżnicowaną zielenią brzegi rzeki poddane zostały zabiegom pielęgnacyjnym oraz wykonano nowe nasadzenia drzew, bylin i pnącz. Pomiędzy drzewami ustawione zostały platformy-siedziska, zachęcające do spędzania tutaj wolnego czasu.

Interesującymi elementami są Koła Czasu, które stały się symbolem muzeum. Podświetlone, wykończone drewnem koła rozstawione po obu stronach rzeki, spajają przestrzeń jednego miasta, rozdartego pomiędzy dwoma krajami. Koła czasu stanowią także ważny nośnik informacji – umieszczono na nich 28 ważnych dat w historii od powstania miasta, aż do jego podziału w 1920 roku. Nowoczesna estetyka kół-siedzisk doskonale wpisuje się w założenie przestrzeni muzeum.

W przestrzeni muzeum rozstawionych zostało 5 city lightów, z których każdy wyposażono w 7 zmieniających się paneli z informacjami o mieście oraz kodami QR, po zeskanowaniu których można uzyskać dostęp do szerszych informacji. Obszar muzeum podświetlony został przy pomocy systemu inteligentnego oświetlenia ulicznego, lamp LED z detektorami ruchu oraz modułami wi-fi. Całość uzupełniają specjalnie zaprojektowane domki dla ptaków oraz tabliczki z informacjami na temat ich mieszkańców.

Muzeum Open Air w Cieszynie

Muzeum na granicy czyli Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín – metryczka projektu

typ projektu: muzeum/park

inwestor: Urząd Miasta Cieszyn

pracownia: RS+ Robert Skibek

autor projektu: arch. Robert Skibek

współpraca: arch. Jakub Zygmunt, arch. Jarosław Zieliński, arch. Joanna Kujda

konstrukcja: Lechprojekt, Marta Weszke, Leszek Weszke, Piotr Weszke

zieleń: andscape design studio, Tomasz Kurtek

projekt: 2018

realizacja: 2019

lokalizacja: Cieszyn

zdjęcia: archifolio.pl Tomasz Zakrzewski

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!