Na zrewitalizowanych brzegach Olzy powstała wyjątkowa przestrzeń ekspozycyjna i rekreacyjna - Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín to muzeum transgraniczne. Należy ono częściowo do Polski, częściowo do Czech.
Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín to pierwsza taka przestrzeń, która pokazuje fenomen leżącego na polsko-czeskiej granicy Cieszyna. Ekspozycja muzeum rozlokowana została na obu brzegach Olzy – rzeki wyznaczającej granicę między dwoma państwami. Nowa przestrzeń stanowić ma atrakcyjny punkt na mapie turystycznej, a za jej projekt odpowiada dobrze znana pracownia architektoniczna RS+ Robert Skitek.
Pracownia RS+ Robert Skitek znana jest z nagradzanych realizacji z zakresu architektury publicznej jak i prywatnej. Należą do nich liczne projekty w obrębie Tychów i Śląska, takie jak lustrzana promenada czy wodny plac zabaw na tyskich Paprocanach. Także tym razem pracownia opracowała projekt wyjątkowej przestrzeni, korzystając szeroko z nowoczesnych technologii i rozwiązań funkcjonalnych.
Adaptacja przestrzeni nad Olzą miała na celu stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej oraz zaprojektowanie nośników dla muzealnej ekspozycji, która opowiadałaby o dziejach miasta. Inwestycję należało rozpocząć od rewitalizacji terenu, gdyż bardzo wąski, zadrzewiony pas gruntu nad stromym brzegiem Olzy przez lata pozostawał zaniedbany. Rewitalizacja obejmowała odcinek alei Piastowskiej (strefa pieszo-rowerowa) od ulicy Zamkowej do ulicy Sportowej.
Otwarte muzeum w Cieszynie
W przestrzeń Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín wpisuje się zarówno unikatowa ekspozycja muzealna, jak i strefa rekreacyjno-wypoczynkowa. Pośród naturalnego krajobrazu poprowadzone została ścieżka pieszo-rowerowa, wokół której pojawiają się ciekawe elementy architektury. Porośnięte zróżnicowaną zielenią brzegi rzeki poddane zostały zabiegom pielęgnacyjnym oraz wykonano nowe nasadzenia drzew, bylin i pnącz. Pomiędzy drzewami ustawione zostały platformy-siedziska, zachęcające do spędzania tutaj wolnego czasu.
Interesującymi elementami są Koła Czasu, które stały się symbolem muzeum. Podświetlone, wykończone drewnem koła rozstawione po obu stronach rzeki, spajają przestrzeń jednego miasta, rozdartego pomiędzy dwoma krajami. Koła czasu stanowią także ważny nośnik informacji – umieszczono na nich 28 ważnych dat w historii od powstania miasta, aż do jego podziału w 1920 roku. Nowoczesna estetyka kół-siedzisk doskonale wpisuje się w założenie przestrzeni muzeum.
W przestrzeni muzeum rozstawionych zostało 5 city lightów, z których każdy wyposażono w 7 zmieniających się paneli z informacjami o mieście oraz kodami QR, po zeskanowaniu których można uzyskać dostęp do szerszych informacji. Obszar muzeum podświetlony został przy pomocy systemu inteligentnego oświetlenia ulicznego, lamp LED z detektorami ruchu oraz modułami wi-fi. Całość uzupełniają specjalnie zaprojektowane domki dla ptaków oraz tabliczki z informacjami na temat ich mieszkańców.
Muzeum na granicy czyli Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín – metryczka projektu
typ projektu: muzeum/park
inwestor: Urząd Miasta Cieszyn
pracownia: RS+ Robert Skibek
autor projektu: arch. Robert Skibek
współpraca: arch. Jakub Zygmunt, arch. Jarosław Zieliński, arch. Joanna Kujda
konstrukcja: Lechprojekt, Marta Weszke, Leszek Weszke, Piotr Weszke
zieleń: andscape design studio, Tomasz Kurtek
projekt: 2018
realizacja: 2019
lokalizacja: Cieszyn
zdjęcia: archifolio.pl Tomasz Zakrzewski
opracowanie: Wiola Imiolczyk
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze