kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Park Tysiąclecia w Krośnie Odrzańskim

Teren Parku Tysiąclecia w Krośnie Odrzańskim figuruje w rejestrze zespołu urbanistyczno-krajobrazowego miasta. Bogata historia parku oraz rzadkie nasadzenia roślinne czynią z tego obszaru niezwykle ciekawy i wart ochrony zielony teren miejski

Teren Parku Tysiąclecia w Krośnie Odrzańskim figuruje w rejestrze zespołu urbanistyczno-krajobrazowego miasta. Bogata historia parku oraz rzadkie nasadzenia roślinne czynią z tego obszaru niezwykle ciekawy i wart ochrony zielony teren miejski.

Park tysiąclecia w w Krośnie Odrzańskim

Park Tysiąclecia w Krośnie Odrzańskim mieści się na terenie dawnego cmentarza polsko-niemieckiego, którego historia sięga XVIII wieku. Na skraju parku w latach 60. XX wybudowana została promenada, skąd rozpościera się widok na dolną część Krosna oraz na fragmenty pradoliny warszawsko-berlińskiej. Teren parku objęty został ochroną konserwatorską, a prace remontowe prowadzone mogły być pod ścisłą kontrolą konserwatorską. Autorem projektu modernizacji przestrzeni parku była pracownia ARCH-POINT biuro architektoniczne pod kierownictwem Agnieszki Chudy. Pracownia znana jest z wielu ciekawych realizacji przestrzeni publicznych, z których warto wspomnieć ubiegłoroczną rewitalizację skweru w Grajewie.

Projekt wykonawczy parku powstał w 2017 roku, do prac rewitalizacyjnych przystąpiono rok później, by w ubiegłym roku zakończyć całość realizacji. Główny zarys zagospodarowania parku oparty został na szkielecie historycznym. Wprowadzono kilka modyfikacji w dawnym układzie, do których należy pojawienie się kilku nowych ścieżek oraz alei obwodnicowej. Ta druga o charakterze krajobrazowym ułatwia komunikację między poszczególnymi wnętrzami ogrodowymi. Rewitalizacji poddana została także główna oś kompozycyjna, złożona z trzech równoległych alejek łączących ul. Poznańską ze skarpą nadodrzańską. Podkreślone zostały tez miejsca przecięć z łączącą  je ścieżką prostopadłą. Do prac zrealizowanych w projekcie należało również ujednolicenie i wymiana nawierzchni w parku oraz utworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej.

Park tysiąclecia w w Krośnie Odrzańskim

Altana w parku

Jako miejsce umożliwiające aktywne i bierne spędzanie wolnego czasu przez mieszkańców zrealizowana została parkowa altana. To tutaj organizowane są imprezy kulturalne oraz wystawy artystyczne. Oprócz altany pojawiło się także miejsce rekreacji do jazdy na rowerze w postaci pumptrucku o łagodnych wzniesieniach terenu. W procesie rewitalizacji parku wykorzystano blisko 4 tysiące płyt betonowych, ponad 1200 płyt kamiennych oraz jeszcze większą ilość kostek brukowych i kamiennych. Aby nadać przestrzeni współczesnego wyrazu wprowadzono ławki odporne na niszczenie oraz nowe, stylizowane kosze. Kameralny klimat nadaje parkowi oświelenie, które stanowi 200 eleganckich lamp.

Park tysiąclecia w w Krośnie Odrzańskim

Wyjątkowa roślinność w parku miejskim

Park bogaty jest w rzadkie i interesujące nasadzenia roślinne. Występują tutaj lipy, sosny amerykańskie, daglezje, tuje i klony. Cenne drzewa zostały zachowane, a zdegradowana zieleń została odnowiona poprzez nasadzenia kompensacyjne rodzimych gatunków drzew. Udało się wprowadzić zieleń średniowysoką w postaci krzewów oraz niską w postaci bylin i roślin cebulowych. W ten sposób powstało wielopiętrowe i wielogatunkowe założenie zieleni, tworzące dogodne warunki do życia ptaków, owadów i drobnych ssaków. Parkowa przestrzeń uzupełniona została o karmniki, budki dla ptaków, a także niewykaszane powierzchnie łąk kwietnych.

Park tysiąclecia w w Krośnie Odrzańskim

Park Tysiąclecia w Krośnie Odrzańskim utworzony na terenie dawnego cmentarza – metryczka projektu

typ projektu: park miejski

inwestor: Gmina Krosno Odrzańskie

pracownia: ARCH-POINT Biuro Architektoniczne

nadzór autorski: ARCH-POINT Agnieszka Chudy

wykonawca: Torfex Sp. z o.o., Połupin

realizacja: 2019

lokalizacja: Krosno Odrzańskie

zdjęcia: Gmina Krosno Odrzańskie

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Park tysiąclecia w w Krośnie Odrzańskim
Park tysiąclecia w w Krośnie Odrzańskim
Park tysiąclecia w w Krośnie Odrzańskim

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!