ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Ogrody Prywatne

Kolorowy ogród o różnych porach roku

Chcielibyście, aby Wasz ogród przez cały sezon zachwycał najrozmaitszymi kolorami? Oto, jaką propozycję kolorowego ogrodu przygotowała pracownia Zieleń i Przestrzeń. Rabaty z dużą ilością roślin kwitnących urozmaicają strefy ogrodowe.

Chcielibyście, aby Wasz ogród przez cały sezon zachwycał najrozmaitszymi kolorami? Oto, jaką propozycję kolorowego ogrodu przygotowała pracownia Zieleń i Przestrzeń. Rabaty z dużą ilością roślin kwitnących urozmaicają strefy ogrodowe.

Ogród wielosezonowy

Projektowana przestrzeń to przydomowy ogród zlokalizowany na warszawskim Mokotowie. Projekt ogrodu opracowany został przez architektkę krajobrazu Maję Kłoczko z pracowni Zieleń i Przestrzeń w 2018 roku. Wcześniej architektka zauroczyła nas przytulnym i kameralnym projektem tarasu na 10. piętrze. Ubiegłoroczna realizacja to kolejny udany projekt pracowni. Na życzenie inwestorów architektka zaproponowała ogrodowe wnętrze, które dzięki licznym roślinom kwitnącym pięknie prezentuje się przez cały sezon.

Projektowany ogród jest nieduży, a działka charakteryzuje się dość wąskim kształtem. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, w ogrodzie założony został taras, który łączy ze sobą wszystkie wyjścia z budynku. Dzięki temu oprócz funkcji rekreacyjnej, taras pełni także funkcję komunikacyjną. W ten sposób udało się uniknąć dodatkowych ścieżek w ogrodzie, które zmniejszyłyby przestrzenie zielone wokół domu.

Taras wykonany został z naturalnego drewna, którego wybarwienie koresponduje z kolorem ogrodzenia oraz zbudowanej w tylnej części ogrodu drewutni. Na tarasie zorganizowana została przestrzeń rekreacyjna, którą wyznacza zestaw mebli ogrodowych. Wybrano meble oraz uzupełniające donice o prostej bryle w kolorze szarym – odpowiada on kolorowi elewacji budynku oraz dobrze pasuje do naturalnego koloru drewna.

Otaczające działkę drewniane ogrodzenie o ozdobnej formie urozmaica żywopłot grabowy. Istniejący tutaj biały murek został użyty, aby wyeksponować kolumnowe graby. Aby zapewnić inwestorom prywatność, przestrzeń górnego tarasu oddzielona została od sąsiedniej parceli przy pomocy paneli rozdzielających.

Ogród wielosezonowy

Rośliny kwitnące w ogrodzie

W ogrodzie pojawiają się liczne rośliny kwitnące, którymi obsadzano rabaty oraz donice. Na tarasie, w donicach posadzone zostały lawendy, liliowce, zioła oraz miniaturowe drzewa owocowe. Kwiaty zasadzone zostały także w dużej donicy z kamienia ustawionej obok tarasu. Kształty rabat oparte zostały na liniach prostych oraz łukach. Także one wypełnione zostały dużą ilością kwitnących roślin, które dekorują ogród w różnych częściach roku.

Sezon rozpoczynają budzące się do życia krokusy, ciemierniki, ostróżki, tawuły, krzewuszki, liliowce i piwonie. Latem kwitną tutaj lawendy, jeżówki, tawułki, hortensje, róże okrywkowe i trzciniaki. Jesienią ogród ozdabiają kwiaty rozplenic i miskantów. W ten sposób projektantce udało się spełnić podstawowe założenie projektowe kolorowego ogrodu o różnych porach roku.

Ogród wielosezonowy

Kolorowy ogród o różnych porach roku – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Zieleń i Przestrzeń / www.zieleniprzestrzen.pl

autorka projektu: Maja Kłoczko

Ogród wielosezonowy
Ogród wielosezonowy
Ogród wielosezonowy

Komentarze

*

Paulina

Ten ogród bardzo mi się podoba. Jest przepiękny. Właśnie taki o jakim zawsze myślałam. Prosze o podpowiedź jakie drzewa zostały tu posadzone oprócz graba kolumnowego i jeszcze co zostały posadzone nisko pod grabami?

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!