Ogrody Prywatne

Nowoczesny ogród przy asymetrycznym domu w Tarnowskich Górach

Dom asymetryczny w Tarnowskich Górach to interesująca propozycja architektoniczna. Nowoczesny ogród stał się idealnym uzupełnieniem ciekawej formy domu.

Dom asymetryczny w Tarnowskich Górach to interesująca propozycja architektoniczna. Nowoczesny ogród stał się idealnym uzupełnieniem ciekawej formy domu.

Ogród przy domu asymetrycznym w Tarnowskich Górach

Projektowana działka zlokalizowana jest na podmiejskich terenach w Tarnowskich Górach w bliskim sąsiedztwie lasu oraz pól uprawnych. Jako że realizacja ogrodu stanowiła integralną część projektu obejmującego też bryłę oraz wnętrza budynku, całość wydaje się niezwykle spójna – to, co wewnątrz domu i to co na zewnątrz idealnie ze sobą koresponduje. Głównym projektantem odpowiedzialnym za koordynację całości projektu jest biuro INOSTUDIO architekci, który do współpracy przy projekcie i wykonawstwie przydomowego ogrodu zaprosił pracownię architektury krajobrazu Ogrody Drama ze Zbrosławic.

Projektanci domu przekazali projektantowi ogrodu główne założenia koncepcyjne i wytyczne dotyczące zagospodarowania działki oraz idei samego domu i jego wnętrza dzięki temu udało się wspólnie wypracować spójną kompozycję całości architektury, wnętrza i ogrodu.
Ogród przy domu asymetrycznym w Tarnowskich Górach

Projekt ogrodu przy asymetrycznym domu to wynik kontekstu oraz najbliższego otoczenia. Nowoczesny charakter budynku i uwarunkowania lokalizacyjne działki oraz otaczający ją krajobraz stały się podstawą założeń projektowych. Narożna działka jest z jednej strony wyraźnie wyeksponowana, z drugiej zaś – osłoniętej przez budynek – wnętrze ogrodowe ma dużo bardziej intymny charakter.

Istotnym okazało się otwarcie widokowe na las znajdujący się po zachodniej stronie działki. Dlatego właśnie w południowo-zachodniej części zaproponowane zostało wydzielenie półotwartego dziedzińca. W ten sposób główną część ogrodu udało się odizolować od drogi, a domownicy mogą się cieszyć pięknym widokiem na sąsiadującą z działką zieleń.

Ogród przy domu asymetrycznym w Tarnowskich Górach

Prosty i minimalistyczny trawnik

Wokół domu założony został prosty i minimalistyczny trawnik, który dochodzi bezpośrednio do ścian i tarasu, stanowiąc większą część projektu ogrodu. Zieleń staje się wyższa w kierunku ogrodzenia i tworzy tło widokowe z domu. Wzdłuż granicy działki zaprojektowano pasy różnorodnej zieleni o zróżnicowanej wysokości. Zieleń staje się tu barierą odgradzającą dom od sąsiednich parceli, pozwalając na dogodną i przyjemną rekreację oraz korzystanie z zieleni i świeżego powietrza.

Ogród przy domu asymetrycznym w Tarnowskich Górach
Ogród przy domu asymetrycznym w Tarnowskich Górach

Część wejściowa zaprojektowana została w sposób bardziej urozmaicony. Pojawiają się tutaj tarasowe schody, wprowadzone aby zniwelować różnice wysokości terenu. Schody ułożone zostały ze swobodnie porozrzucanych płyt betonowych wkomponowanych w miękkie i wysokie trawy.

W ogrodzie nie pojawiają się zbędne ozdobniki – całość jest bardzo minimalistyczna i prosta, dopasowana do nowoczesnej architektury i stanowiąca dla niej subtelne tło. Ponadto dobrze przemyślany układ ogrodowych wnętrz tworzy ciekawą kompozycję widokową z poszczególnych okien w różnych częściach domu.

Ogród przy asymetrycznym domu w Tarnowskich Górach – metryczka projektu ogrodu

typ projektu: ogród przydomowy
inwestor: prywatny
główny projektant i koordynacja: INOSTUDIO architekci/ inostudio.pl
projekt i realizacja ogrodu: OGRODY DRAMA/ ogrodydrama.pl arch. kraj.
Róża Jaros
realizacja: 2019
lokalizacja: Tarnowskie Góry

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!