Plac

Plac Literatury w Szczecinie od pracowni MXL4

Plac otoczony ulicami wielkich pisarzy – Iwaszkiewicza, Nałkowskiej czy Gombrowicza – nie mógł nazywać się inaczej. Powstał dzięki projektowi pracowni MXL4

Plac otoczony ulicami wielkich pisarzy – Iwaszkiewicza, Nałkowskiej czy Gombrowicza – nie mógł nazywać się inaczej. Powstał dzięki projektowi pracowni MXL4

Plac literatury w Szczecinie

Dobrze znany mieszkańcom Szczecina centralny plac Osiedla Majowego zlokalizowany jest przy ul. Jarosława Iwaszkiewicza. W tym roku plac uległ przebudowie, a autorem projektu inwestycji jest biuro architektoniczne MXL4. Pracownia znana także z innych udanych realizacji, przedstawionych na stronie www.mxl4.com. Plac zyskał atrakcyjną formę i od razu stał się ulubionym miejscem mieszkańców osiedla.

W bezpośredniej bliskości placu znajdują się ulice, których patronami są wielcy polscy literaci – Jarosław Iwaszkiewicz, Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska oraz Witold Gombrowicz. To właśnie te postaci stały się inspiracją dla projektantów do nadania przestrzeni placu charakteru relaksującej czytelni. Stąd też nieformalna nazwa przestrzeni – Plac Literatury.

Plac literatury w Szczecinie

Czytelnia na świeżym powietrzu

Inwestycja objęła remont istniejącego placu, polegający na wymianie nawierzchni, podziemnych instalacji oraz odnowienie istniejących murków. Ponadto architekci zaproponowali rozbudowę przestrzeni i wzbogacenie jej o elementy indywidualnej małej architektury. Pojawiły się tutaj nowoczesne siedziska oraz leżaki. Ważnym było, aby projekt respektował założenie zachowania i podkreślenia wartościowego architektonicznie układu placu, który zaprojektowany został przed laty przez zespół projektowy pod kierownictwem arch. Witolda Jarzynki.

Projektanci inspirowani literackim charakterem otoczenia placu, postanowili zaaranżować tutaj przestrzeń będącą otwartą czytelnią. Zaprojektowano pergolę z biblioteczką „pod chmurką”, zaś na posadzce postanowiono umieścić cytaty z ważnych dzieł polskiej literatury. Czytelnia działa tutaj na zasadzie inicjatywy mieszkańców – każdy może umieścić w biblioteczce niepotrzebną książkę, która zalega mu w domu, a zamiast niej zabrać dowolne wydanie umieszczone tam przez kogoś innego. 

Plac literatury w Szczecinie

Nowoczesna mała architektura

W przestrzeni placu zaproponowano sporo zieleni, która rozsadzona została w specjalnie wydzielonych modułach. Dawne kamienne murki nadają przestrzeni wyjątkowego charakteru, z którym dobrze korespondują nowoczesne elementy małej architektury. Pojawiająca się tutaj ażurowa konstrukcja pergoli wykonana została ze stali i drewna. Jej forma jest nie tylko funkcjonalna, ale także dynamizuje przestrzeń placu. Nie zabrakło także nowoczesnych ławek i leżaków wykonanych z tych samych materiałów, co konstrukcja pergoli.

Uzupełnieniem całości jest doskonale rozplanowane oświetlenie, które sprawia, że przebywanie na placu jest tak samo przyjemne w ciągu dnia, jak i wieczorem. Proste formy latarni urozmaicają przestrzeń placu, zaś wpuszczone w nawierzchnię punkty świetlne budują przyjemną atmosferę.

Plac literatury w Szczecinie
Plac literatury w Szczecinie

Plac Literatury w Szczecinie projektu biura architektonicznego MXL4 – metryczka projektu

typ projektu: plac miejski

inwestor: Spółdzielnia Dąb, Administracja Osiedla Majowe

pracownia: biuro architektoniczne MXL4

wykonawca: Thomas Sp. z o.o.

realizacja: 2019

lokalizacja: Szczecin

zdjęcia: Anna Nowokuńska

Plac literatury w Szczecinie
Plac literatury w Szczecinie

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!